reklama

Sex nemá vliv na prostatu, tvrdí urolog

Vyšetřit prostatu by si měli dát všichni muži nad 40 let. Vyplynulo to z dnešního on-line rozhovoru s urologem MUDr. Eretem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vyšetřit prostatu by si měli dát všichni muži nad 40 let. Vyplynulo to z dnešního on-line rozhovoru s urologem MUDr. Eretem.

Proč? Aby předešli pozdějíšm problémům. Prostata svým zvětšováním zpomaluje průtok moče močovými cestami. V močovém měchýři tím zůstává tzv. zbytková moč, takže se měchýř dříve naplní a znovu se objevuje nuceníbolest a nutnost při močení tlačit. Zpomalením průtoku dochází k zeslabení proudu, prodloužení doby močení a zvyšuje se i tlak v močovém měchýři. Ten pak reaguje postupným zesilováním své stěny.

Nezhoubné nebo zhoubné?

V krajním případě může být močový měchýř stále tak naplněný, že prakticky neplní svoji funkci a dochází k úniku moči takzvaným "přetékáním". Zvětšená prostata také může močovou trubici doslova zablokovat a muž poté není schopný se vymočit vůbec - nastává zástava močení. Někdy se také nezhoubné zvětšování prostaty zamění s rakovinou. Varovné mohou být hodnoty látky PSA v krvi

Doporučujeme: Téma: Inkontinence

Doktor Eret proto radí: "Doporučuji po 50. roce života navštívit praktického lékaře a nechat si nabrat krev resp. PSA a provedení vyšetření konečníkem. Pokud máte v rodině onemocnění prostaty, hlavně rakovinu, doporučuji navštívit již po 40. roce.

V souvislosti s prostatou  se objevuje často mnoho mýtů ve vztahu k sexu. Doktor Eret jednoznačně potvrdil, že častý ani méně častý pohlavní styk či masáž nejsou podstatné a stav prostaty nemůže zlepšit.  Z podobného soudku byl i dotaz, zda má prostata nějaký vliv na erekci? Jsou to spojené nádoby?  "O spojené nádoby se nejedná. Nejsou důkazy, že by prostata měla vliv na erekci." vysvětlil MUDr. Viktor Eret.

Všechny odpovědi našeho dnešního hosta na vaše dotazy si přečtěte v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Viktor Eret, Ph.D.

Pracuje na Urologické klinice Fakultní nemocnice v Plzni a na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy v Praze od roku 2005.  Od roku 2013 je zástupcem přednosty pro vědeckou a výzkumnou činnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přípravky na prostatu nefungují, říká přední urolog

Zelená káva: Hubnoucí hit, nebo mýtus?

Jak přírodně snížit vysoký tlak?

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama