reklama

Sport může "sežrat" kosti. U mladých dívek...

Pravidelná fyzická aktivita má blahodárný vliv i na kosti, protože zvyšuje jejich hustotu a tím snižuje riziko vzniku této choroby. Přesto se i v tomto případě najde výjimka, která potvrzuje pravidlo.

Foto: Profimedia.cz

Pravidelná fyzická aktivita má blahodárný vliv i na kosti, protože zvyšuje jejich hustotu a tím snižuje riziko vzniku této choroby. Přesto se i v tomto případě najde výjimka, která potvrzuje pravidlo.

Ze všech stran neustále slyšíme, jak důležitý je aktivní pohyb pro celkové zdraví a štíhlou linii. Odborníci také často připomínají, jak je důležité vypěstovat návyk na pravidelné sportování už v mladém věku.  Jenže tenhle bohulibý úmysl má i svá nebezpečná úskalí.

Nic se nemá přehánět

Existuje totiž skupina sportovců, přesněji řečeno sportovkyň, které jsou naopak kvůli sportu ohroženy osteoporózou. Řeč je o dospívajících dívkách.

U dospívajících dívek, které se intenzivně věnují nějakému druhu sportu, dochází poměrně často k zastavení menstruačního cyklu. Za hlavní příčinu je považována především nadměrná fyzická aktivita.

Ta může být navíc kombinována i s nedostatečným příjmem kalorií. Právě zastavení menstruace je u těchto dívek závažným rizikovým faktorem pro rozvoj osteoporózy.

Příroda je mocná čarodějka

Vztah mezi pravidelným menstruačním cyklem a stavbou kosti studovali bostonští endokrinologové. Ti sledovali 34 dospívajících sportovkyň ve věku mezi 15 a 21 lety. Šestnáct dívek nemenstruovalo, zatímco zbylých 18 dívek mělo pravidelný měsíční cyklus.

Pomocí speciální zobrazovací metody pak sledovali nejen hustotu, ale především strukturu jejich kostní tkáně. V závěru pak tyto výsledky porovnávali - a to nejen tyto dvě skupiny navzájem, ale zároveň získané snímky srovnávali s obrázky dalších 16 dívek "nesportovkyň".

Sportovkyně jsou na tom hůř?

Výsledky výzkumu jednoznačně vedly v neprospěch nemenstruujících sportovkyň. Jejich kosti mají totiž v porovnání s dalšími dvěma skupinami dívek abnormální strukturu. Tedy zcela prokazatelně jsou právě tyto dívky ohroženy vznikem osteoporózy.

Možná si teď říkáte, jak se k této skutečnosti postavit. Jestli vést mladé dívky ke sportu, nebo je před ním raději chránit. Zde více než jinde platí: sport ano, ale všeho s mírou.

více na uLékaře

--------------------------------------------------------------------------------

Co je osteoporóza?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama