reklama

Smrt máme na talíři. Jak si zachránit srdce?

Na otázku, která nemoc je pro ženy nejrizikovější, většina odpoví, že rakovina prsu. To je však omyl. Míra úmrtnosti žen na choroby oběhového ústrojí byla v ČR v roce 2011 osmnáctkrát vyšší než v případě rakoviny prsu. To se ale dá změnit!

Foto: Profimedia.cz

Na otázku, která nemoc je pro ženy nejrizikovější, většina odpoví, že rakovina prsu. To je však omyl. Míra úmrtnosti žen na choroby oběhového ústrojí byla v ČR v roce 2011 osmnáctkrát vyšší než v případě rakoviny prsu.

V naší zemi ročně zemře 54 000 lidí na nemoci oběhové soustavy - typické civilizační choroby. Přestože jsou tyto nemoci zbytečné, neboť vše máme ve svých rukách.  Základem uchování a nebo dokonce zlepšení zdraví je totiž výživa.  

Bílkoviny dokáží zabíjet

Zdá se vám to přehnané? Důkazy přináší kniha Čínská studie, která od svého uveřejnění  nejen trhá rekordy čtenosti ( v USA se stala knihou roku), ale také boří zažité mýty o vlivu stravy na nemoci od srdečních po rakovinu. Většina dnešních doporučení ohledně zdravého jídla vychází právě ze závěru  autorů T. Colina Campbella a jeho syna Thomase M. Campbella.

Nazvali ji čínská studie podle toho, že přes 20 let v Číně zkoumali vztah stravy a životního stylu ke zdravotnímu stavu. Jde tak o nejobsáhlejší a nejucelenější studií o zdraví a výživě, která kdy byla v dějinách moderní medicíny provedena.

Náš tip: Milujte své srdce, jako milujete bližní. Žijte zdravě!

Ukazuje se, že čím více živočišných bílkovin lidé konzumují, tím častěji trpí srdeční chorobou. Také na potkanech, králících a prasatech bylo dokázáno, že při krmení živočišnými bílkovinami, např. mléčným kaseinem, dramaticky stoupá koncentrace cholesterolu v krvi a že konzumace rostlinných bílkovin má naprosto opačný účinek.

Stravou proti infarktu

U lidí se navíc prokázalo, že ke snížení koncentrace krevního cholesterolu nepomůže pouhé snížení množství přijímaných tuků a cholesterolu, např. konzumací libového masa či odtučněné mléčné stravy, ale že je nutno zvýšit podíl stravy rostlinné.

Na vnitřních stěnách věnčitých (srdečních) tepen se tvoří pláty skládající se z bílkovin, tuků (včetně cholesterolu), buněk imunitního systému a z jiných složek. Pokud se plát utváří několik let, krevní proudění má čas se přizpůsobit. Ale stává se, že plát praskne a jeho složky se začnou míchat s krví - pak se krev v tomto místě začne srážet a sraženina zablokuje celou tepnu.

Za sraženinou dochází k drastickému omezení krevního průtoku, srdečnímu svalu se nedostává potřebného kyslíku, začíná odumírat a srdce jako pumpa selhává. Objevuje se tlaková bolest na hrudi nebo pálivá bolest vyzařující do levé paže a do krku až čelisti. Každý třetí postižený na infarkt umírá.

Zlomená srdce následkem ucpání cév

Už v roce 1953 The Journal of the American Medical Association zveřejnil studii, která se stala významným historickým mezníkem v dějinách srdečních a oběhových chorob. Uvádí se v ní, že 77 % tragicky zemřelých amerických vojáků s průměrným věkem 22 let, mělo významně poškozené srdce, přestože byli trénovaní,ve skvělé kondici a na vrcholu svých tělesných sil. Co je příčinou?

Při pitvách bylo u 5 % vojáků objeveno plátů tolik, že uzavíraly 90 % tepny. To lze přirovnat k situaci, když se zoufale snažíme zalévat suchou zahradu zauzlovanou hadicí.

Moderní medicína používá by-pass, "přemostění" postiženého místa kouskem cévy vyoperovaným z nohy pacienta (každý padesátý pacient umírá na následné komplikace), angioplastiku, rekonstrukci krevní cévy zavedením katetru, duté cévky, jíž se zúžená céva roztahuje, a stenty, výztuže, které se vkládají do cévy.

Ač jsou tyto výkony z "technického" hlediska fantastické a momentálně život zachraňující, je jasné, že odstraňují pouze příznaky a nepředstavují zásadní řešení. To je jediné: změnou stravy zabránit tvorbě plátů v cévách.

Vyčistěte si cévy změnou jídelníčku

Už v roce 1990 dr. Ornish prokázal, že ateroskleróza, onemocnění tepen, při němž se v jejich stěnách ukládají tukové tkáně a druhotně i vápník, je proces zvratný, a to dokonce i ve fázi kalcifikovaných cév, tedy že i ztvrdlé a zvápenatělé pláty v cévách se mohou úpravou stravy čistit a zmenšovat.

Ze 200 pacientů, kteří se zúčastnili jeho programu léčení stravou v letech 1993-1998, již po roce u 65 % vymizela bolest na hrudi.  Dále bylo zjištěno, že už tříměsíční změna způsobu stravování a životního stylu jako celku změnila více než 600 genů, které byly odebrány z prostaty pacientům s počátečními stadii rakoviny prostaty na začátku a na konci uvedeného období se změnou stravování. "Vypínaly" se geny, které se podílejí na vzniku rakoviny a "zapínaly" se geny rakovinu potlačující.

Doporučujeme:  8 jídel pro zdraví vašeho srdce

Srdce, jako i další svaly, lze trénovat fyzickou aktivitou k vyššímu výkonu, kvalitu krve lze zásadně ovlivnit stravou a částečně tréninkem, ale materii cévní stěny, "trubku", trénovat dost dobře nelze. Přesto však také její stav můžeme mít pod kontrolou - prostřednictvím stravy, z níž se tvoří.

Knihu T. C. Campbell - Čínská studie nyní pro obrovský úspěch znovu vydalo nakladatelství Svitáni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina: 12 příznaků, které byste neměli přehlížet

Které jogurty jsou zdravé?

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

reklama
reklama
reklama