reklama

Milujte své srdce, jako milujete bližní. Žijte zdravě!

Jsou Vánoce, čas, kdy se otvírají lidská srdce a lidé mají k sobě blíž. Na srdce myslíme jako na sídlo citu a lásky, ale zkuste na něj pomyslet také jako na orgán, bez jehož usilovné práce nemůžeme žít. Myslete i na své srdce - a na jeho zdraví.

Foto: Profimedia.cz

Jsou Vánoce, čas, kdy se otvírají lidská srdce a lidé mají k sobě blíž. Na srdce myslíme jako na sídlo citu a lásky, ale zkuste na něj pomyslet také jako na orgán, bez jehož usilovné práce nemůžeme žít. Myslete i na své srdce - a na jeho zdraví.

Průměrně srdce udělá 100 tisíc úderů za den a za celý život je to zhruba dvě a půl miliardy stahů. Za jednu minutu přečerpá prakticky celý obsah obíhající krve, za den je to nejméně 8 000 litrů. Tak extrémně namáhaný orgán je sice obrovsky odolný, ale všechno také nevydrží.

Infarkt a mrtvice hrozí

Srdeční infarkt a mozková mrtvice jsou kardiovaskulární onemocnění, na která lidé celosvětově nejvíce umírají. Více než 80 % úmrtí způsobených kardiovaskulárními chorobami připadá na země s nižšími a středními příjmy.

Kardiovaskulární onemocnění postihují srovnatelně často ženy i muže. U žen se riziko kardiovaskulárních onemocnění zvyšuje po menopauze

Čtěte také: Poznejte signály nemocného srdce >>

Přitom je možné zabránit vzniku těchto onemocnění prostřednictvím preventivních opatření. Připomeňte si, jak nejlépe prospějete svému srdci. 

Sedm bodů pro zdravé srdce

  1. Kouření, špatná životospráva a chybějící nebo nedostatečný pohyb zvyšují riziko vzniku srdečního infarktu a mrtvice. Tím, že s kouřením skončíte, výrazně snížíte riziko jak srdečního infarktu, tak i mozkové mrtvice.
  2. Pokud se budete každý den v týdnu věnovat alespoň 30 minut cvičení, rovněž snížíte riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.  
  3. Další prevenci před kardiovaskulárními onemocněními představuje zařazení alespoň pěti porcí ovoce a zeleniny denně. Doporučuje se rovněž omezit solení, a to na méně než 1 čajovou lžičku soli denně.
  4. Vysoký krevní tlak se neprojevuje žádnými příznaky. Právě v tom tkví jeho nebezpečnost, protože může způsobit náhlou mrtvici či srdeční infarkt. Pravidelná kontrola krevního tlaku je dalším krokem k  prevenci kardiovaskulárních onemocnění. 
  5. Dalším onemocněním, které zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice, je diabetes. V případě, že jste diabetik, je důležité si nechávat pravidelně měřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi.
  6. Riziko mrtvice a srdečního infarktu zvyšuje také nadváha. Pro udržení ideální tělesné hmotnosti je důležitá pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava. 
  7. Kardiovaskulární choroby, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice dokážou udeřit velmi rychle a náhle. Pokud se pacientovi nedostane rychlé zdravotnické pomoci, nemusí přežít.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 jídel na zdraví vašeho srdce

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama