reklama

Dostanete infarkt? Rozhoduje krevní skupina!

Vědci přišli se zásadním zjištěním: to, jakou máte krevní skupinu, může ovlivnit riziko onemocnění srdce. Podle nejnovější studie krevní skupiny A, B nebo AB znamenají vyšší riziko srdečních onemocnění než typ krve 0.

Foto: Profimedia.cz

Vědci přišli se zásadním zjištěním: to, jakou máte krevní skupinu, může ovlivnit riziko onemocnění srdce. Podle nejnovější studie krevní skupiny A, B nebo AB znamenají vyšší riziko srdečních onemocnění než typ krve 0.

Přesto je však důležité podstupovat pravidelné lékařské prohlídky, při kterých se zjišťují hlavní rizikové parametry srdečních onemocnění, tedy výše krevního tlaku a hladina cholesterolu v krvi. A podle všech průzkumů většina lidí vůbec nezná svou krevní skupinu. Znáte ji vy?

Jsme výjimeční

Vědci analyzovali data ze dvou starších velkých studií, v rámci kterých byli dospělí účastníci dlouhodobě a podrobně sledováni minimálně 20 let. Z výsledků vyplynulo následující:

  • u lidí s krevní skupinou 0 je riziko srdečních onemocnění nejnižší;
  • oproti nim mají jedinci s krevní skupinou AB o 23 % vyšší nebezpečí nemocí srdce
  • u nositelů krve typu B činilo toto riziko ve srovnání s "nulami" 11 %
  • lidé s krevní skupinou A mají v porovnání s těmi s 0 možnost srdečních onemocnění vyšší o 5 %

Jak poznat signály nemocného srdce? Čtěte ZDE >>

Pro úplnost je třeba dodat, že krevní skupina 0 je celosvětově nejvíce rozšířená. Ovšem Česká republika patří mezi výjimky a jako nejčastější typ krve se u nás objevuje A. Naopak krev AB je ve většině států ta nejméně častá.

Co zatím víme

Jaké jsou důvody propojení krevních skupin a srdečních onemocnění, vědci zatím nevědí. Opět však byly v minulosti provedeny studie, které mohou leccos napovědět. Například je dokázáno, že krevní skupina A je spojena s vyšší hladinou "zlého" (LDL) cholesterolu, který se podílí na ateroskleróze a ucpávání cév; u krevního typu AB je zase známá souvislost se zánětlivými procesy, které negativně ovlivňují cévy a jejich činnost.

Šťastní majitelé "prospěšné" krevní skupiny 0 mají v krvi vyšší koncentraci sloučeniny, která naopak podporuje krevní průtok a brání tvorbě sraženin.

Týká se i mladých - vás!

Přesto autoři nové studie o souvislosti krevních skupin a srdce upozorňují, že situace asi nebude tak přehledná a jednoduchá. Krevní skupiny ovlivňují organismus mnoha způsoby a na jejich vztahu k srdečním onemocněním se patrně bude podílet několik mechanismů zároveň.

Hlavní příčinou všech kardiovaskulárních onemocnění je ateroskleróza, tj. ukládání tukových látek ve stěnách tepen, které vede k jejich postupnému zužování a následné nedokrevnosti (ischémii) různých orgánů. Ateroskleróza tepen se nejčastěji projeví jako ischemická choroba srdeční nebo cévní mozková příhoda.

Je předsudkem, že srdeční choroby postihují pouze staré lidi, ohrožené jsou už i děti. Nedávná studie provedená v Univerzitním lékařském centru v Amsterdamu zjistila, že obézní děti mají časné projevy srdečního onemocnění včetně vysokého krevního tlaku.  

Co o sobě víte?

Problém je ale v tom, že onemocnění jako  vysoký tlak, vysoký cholesterol a cukrovka nemusí mít žádné klinické projevy, takže o nich jejich nositel vůbec neví. "Z tohoto pohledu jsou důležité preventivní prohlídky, které umožní včasnou diagnózu a léčbu těchto rizikových faktorů," vysvětluje kardiolog MUDr. Petr Janský, Ph.D.

Světová federace srdce proto nabádá rodiny, aby snížily své riziko tím, že budou volit zdravější stravu, zvýší svoji fyzickou aktivitu, přestanou kouřit a zjistí své osobní riziko srdečních chorob.

Na zvýšení informovanosti o rizicích srdečních onemocnění a ischemických mozkových příhod mezi ženami a dětmi je proto zaměřen  letošní ročník celosvětového osvětového programu v rámci Světového dne srdce.

vice na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sex je vždycky riziko. Nepodceňovat.  

Prevence infarktu:  Sledovat erekci se vyplatí

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!

--------------------------------------------------------------------------------

Víte, co je infarkt?

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama