reklama
 

Prevence infarktu: Sledovat erekci se vyplatí!

Infarkt a další srdeční onemocnění rychle sestupují mezi stále mladší ročníky - výjimkou nejsou už ty kolem třicítky. Zvýšené riziko můžete nejdřív poznat u zdánlivě nesouvisející činnosti. U sexu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Infarkt a další srdeční onemocnění rychle sestupují mezi stále mladší ročníky - výjimkou nejsou už ty kolem třicítky. Zvýšené riziko můžete nejdřív poznat u zdánlivě nesouvisející činnosti. U sexu.  

V posteli se tak hlásí infarkt, mrtvice a další srdeční a cévní onemocnění. Sexuální zdraví je vstupní branou a ukazatelem celkového zdraví muže. Dlouhodobé nebo opakované problémy s dosažením erekce tak mohou být prvním znamením zužování cév, kornatění tepen (aterosklerózy) a infarktu. 

Poslové stáří?

Čeští muži jsou stydlíni. Problémy s erekcí nejčastěji "řeší" chmurami a zarytým mlčením, případně obviňováním partnerky. Považují je za "stařecké" problémy - a v tom jediném mají pravdu. Ne nadarmo se totiž říká, že člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy. Selhání v posteli bývá prvním varovným signálem, že v těle není všechno v pořádku.

Erektilní dysfunkce jsou většinou spojeny s nedostatečným tokem krve v cévách pohlavního orgánu. Cévy, které přivádějí krev do topořivých těles penisu, jsou tenké (v průměru 1-2 mm).  Jejich průměr je výrazně menší než u všech ostatních tepen; koronární tepny, které zásobují srdeční sval, mají průměr 3-4 milimetry.

"To je taky důvod, proč se porucha funkce orgánů v důsledku zhoršení průtoku krve vlivem kornatění tepen projeví daleko dříve na penisu než na srdci," připomíná androlog MUDr. Karel Kočí.

Nestěžujte si, řešte to!

Vědci proto doporučují, aby muži s impotencí byli okamžitě vyšetřeni na kardiovaskulární choroby. U pacientů s nemocemi srdce by se zase lékaři měli ptát na problémy s erekcí.

Lékaři a vědci z německé Sárské univerzity zjistili, že impotence a erektilní dysfunkce u mužů s onemocněním srdce zvyšuje na dvojnásobek riziko infarktu.

Pokud muži hledají řešení svých problémů s erekcí pomocí různých zázračných pilulek, koledují si tak o vážné zdravotní komplikace. Prasklá žilka nebo utržený cholesterolový plát jsou velmi pravděpodobnou možností.

Mohou za to ženy?

Podle mnoha výzkumů jsou totiž domácí hádky jedním z rizikových faktorů pro vznik aterosklerózy (kornatění tepen) a infarktu. Stručně řečeno: pokud se doma hádáte, děláte pro své zdraví téměř stejně špatnou věc, jako byste kouřili, holdovali tučným jídlům nebo si pěstovali vysoký tlak.

Jak uvádí časopis American Journal of Epidemiology - muži, kteří se v hádkách snaží být za každou cenu dominantní a mít vše pod kontrolou, jsou ke kornatění tepen náchylnější. Obzvláště, pokud jejich protějšky vykazují stejnou vlastnost a dohady tak neberou konce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porno škodí erekci. Muži po něm "schlípnou."

Dcera je lesbička! Nikdy nebudu mít vnoučata?

Očkování proti cigaretám? Už brzy!

    

Pomsta odhozené manželky. Dianne se po rozvodu kvůli mladší milence náramně baví | Video: Instagram/Dianne Laurance
reklama
reklama
reklama