reklama

Prevence infarktu: Sledovat erekci se vyplatí!

Infarkt a další srdeční onemocnění rychle sestupují mezi stále mladší ročníky - výjimkou nejsou už ty kolem třicítky. Zvýšené riziko můžete nejdřív poznat u zdánlivě nesouvisející činnosti. U sexu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Infarkt a další srdeční onemocnění rychle sestupují mezi stále mladší ročníky - výjimkou nejsou už ty kolem třicítky. Zvýšené riziko můžete nejdřív poznat u zdánlivě nesouvisející činnosti. U sexu.  

V posteli se tak hlásí infarkt, mrtvice a další srdeční a cévní onemocnění. Sexuální zdraví je vstupní branou a ukazatelem celkového zdraví muže. Dlouhodobé nebo opakované problémy s dosažením erekce tak mohou být prvním znamením zužování cév, kornatění tepen (aterosklerózy) a infarktu. 

Poslové stáří?

Čeští muži jsou stydlíni. Problémy s erekcí nejčastěji "řeší" chmurami a zarytým mlčením, případně obviňováním partnerky. Považují je za "stařecké" problémy - a v tom jediném mají pravdu. Ne nadarmo se totiž říká, že člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy. Selhání v posteli bývá prvním varovným signálem, že v těle není všechno v pořádku.

Erektilní dysfunkce jsou většinou spojeny s nedostatečným tokem krve v cévách pohlavního orgánu. Cévy, které přivádějí krev do topořivých těles penisu, jsou tenké (v průměru 1-2 mm).  Jejich průměr je výrazně menší než u všech ostatních tepen; koronární tepny, které zásobují srdeční sval, mají průměr 3-4 milimetry.

"To je taky důvod, proč se porucha funkce orgánů v důsledku zhoršení průtoku krve vlivem kornatění tepen projeví daleko dříve na penisu než na srdci," připomíná androlog MUDr. Karel Kočí.

Nestěžujte si, řešte to!

Vědci proto doporučují, aby muži s impotencí byli okamžitě vyšetřeni na kardiovaskulární choroby. U pacientů s nemocemi srdce by se zase lékaři měli ptát na problémy s erekcí.

Lékaři a vědci z německé Sárské univerzity zjistili, že impotence a erektilní dysfunkce u mužů s onemocněním srdce zvyšuje na dvojnásobek riziko infarktu.

Pokud muži hledají řešení svých problémů s erekcí pomocí různých zázračných pilulek, koledují si tak o vážné zdravotní komplikace. Prasklá žilka nebo utržený cholesterolový plát jsou velmi pravděpodobnou možností.

Mohou za to ženy?

Podle mnoha výzkumů jsou totiž domácí hádky jedním z rizikových faktorů pro vznik aterosklerózy (kornatění tepen) a infarktu. Stručně řečeno: pokud se doma hádáte, děláte pro své zdraví téměř stejně špatnou věc, jako byste kouřili, holdovali tučným jídlům nebo si pěstovali vysoký tlak.

Jak uvádí časopis American Journal of Epidemiology - muži, kteří se v hádkách snaží být za každou cenu dominantní a mít vše pod kontrolou, jsou ke kornatění tepen náchylnější. Obzvláště, pokud jejich protějšky vykazují stejnou vlastnost a dohady tak neberou konce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porno škodí erekci. Muži po něm "schlípnou."

Dcera je lesbička! Nikdy nebudu mít vnoučata?

Očkování proti cigaretám? Už brzy!

    

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama