reklama

Slinivka: Nejrychlejší a nejzákeřnější zabiják

Umřít můžete, když bolí, ale i když nebolí vůbec.

Foto: Thinkstock

Právem má slinivka pověst nejzákeřnějšího zabijáka. Umřít můžete, když bolí, a to strašně, ale i když nebolí vůbec. Paradoxní přitom je, že bez slinivky se dá žít, jak ví mnoho lidí například po úrazech.

Bolestí téměř nesnesitelné intenzity se hlásí akutní zánět, bez bolesti je chronický zánět, který je často předzvěstí rakoviny slinivky - nejobávanější nemoci s nejrychlejším průběhem a nejhorší prognózou.

Jak se léčí rakovina slinivky?

Pět procent pacientů přežije rok, pět let už jen jedno procento, většina umírá po půl roce. Zemřel na ni bývalý český ministr kultury Pavel Dostál nebo operní pěvec Luciano Pavarotti. Hollywoodský herec Patrick Swayze s experimentální léčbou přežil 21 měsíců, zakladatel Apple Steve Jobs díky svým mimořádným možnostem žil s nádorem slinivky skoro neuvěřitelných osm let.

Podle vyjádření odborníků ale už tento údaj není nemožný ani u nás, pokud se nemoc podchytí včas a nasadí se komplexní léčba. Nejefektivnější bývá chirurgické odstranění slinivky v počátečních stádiích. Odborníci ze Stanfordu také potvrzují, že zatím nejlépe funguje biologická léčba - povzbuzení vlastní pacientovy imunity, aby se nemoc nevrátila (především po operaci).

Akutní zánět slinivky může také ohrozit na životě

 V ČR onemocní touto závažnou chorobou asi 20 pacientů na sto tisíc obyvatel. Příčiny nejsou jasné, odborníci se neshodnou ani na jinak oblíbených důvodech - alkoholu a kouření. Rizikový je však věk nad 60 let, mužské pohlaví, cukrovka a chronický zánět slinivky břišní.

Doporučujeme: Patrick Swayze: Proč nemohl přežít?

Už akutní forma zánětu  tzv. akutní pankreatitida je skutečně život ohrožující onemocnění. Lidé přitom neumírají na zánik funkce slinivky, protože tu dokážeme alespoň z části nahradit, ale na závažné komplikace spojené s tímto onemocněním. Pokud totiž není akutní pankreatitida léčena skutečně rychle a agresivně, může dojít k selhání jednoho či více životně důležitých orgánů - nejčastěji ledvin, plic a kardiovaskulárního systému - a následně k trvalému poškození zdraví či dokonce úmrtí.

Zrádné žlučové kameny

Slinivka (pankreas) je orgánem, uloženým v břiše, o němž víme většinou je to, že při jeho špatné funkci vzniká cukrovka. Jejím hlavním úkolem je produkce trávicích enzymů. Jak vlastně takový zánět může vzniknout? Žlučovod a vývod slinivky břišní se spojují a společně pak ústí do dvanácterníku. Právě krátký společný úsek a jeho ústí do střeva je "Achillovou patou" tohoto vývodného systému. Pokud se totiž zde zaklíní žlučový kamínek, tak brání nejen odtoku žluči, ale i pankreatických šťáv.

Zatímco ale stagnace žluči za překážkou život akutně neohrožuje a může se projevit třeba jen žlutým zabarvením kůže či spojivek, stagnace pankreatických šťáv je velmi nebezpečná. Jedná se totiž v podstatě o neaktivní trávicí enzymy, které mají ve střevě (po své aktivaci) pomoci trávit potravu. Pokud ale dojde k aktivaci jejich činnosti již v samotném pankreatu, dochází k "trávení" vlastní tkáně pankreatu a následně se rozvíjí akutní zánět.

Aby se slinivka sama "nesežrala"  

V takovém případě je častým postupem endoskopické "odklínění" ucpaného společného vývodu. Při tomto zákroku se pacientovi zavede ústy a dále přes jícen a žaludek až do dvanácterníku přístroj zvaný endoskop, kterým lékař prohlédne rizikové místo a pokud je vývod skutečně ucpaný tak mírným naříznutím okolní tkáně tento vývod rozšíří a zaklíněný kamínek uvolní. Žluč a pankreatické šťávy pak mohou volně vytékat do střeva.

Náš tip: O cukrovce nevíte i 10 let, říká přední diabetolog

Není to zákrok příjemný, ale v porovnání s operačním řešením je nejen šetrnější, ale většinou i úspěšnější.  A především může zabránit rozvoji následných komplikací popsaných výše.

Jaká existuje prevence?

Má na slinivku vliv jídlo (tučné, příliš, přejídání, přepalované...), obezita, nesprávná životospráva? Spíše to platí opačně. Pokud má někdo sníženou funkci slinivky, tak může hůře trávit některé druhy potravin. Ale většinou se tento faktor přeceňuje. Tučné jídlo, přepalované tuky a obezita ale ohrožují život člověka jiným, nicméně neméně vážným způsobem - především rozvojem kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. 

Většina pacientů po vyléčení akutního zánětu užívá po přechodnou dobu léky a dodržuje dietu, ale postupně může léky vysadit a vrátit se i k normálnímu jídelníčku. Někdy však zánět přechází do chronického stadia, funkce slinivky je trvale snížena a užívání léků a dodržování diety je pak skutečně nutné.

I u vyléčených pacientů je však třeba myslet na to, že se akutní zánět slinivky často vrací a vždy ho podchytit včas. Karcinom pankreatu nemá žádné příznaky a také pro neexistuje prevence ani skríningové prohlídky. Vědět o sobě dá, až když se rozšíří i do jiných orgánů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 jídel smrti: Nejhorší pro vaše zdraví

Vánoční dárky a zdraví: Pozor, s těmito můžete narazit!

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

  

reklama
reklama
reklama