reklama

O cukrovce nevíte i 10 let, říká přední diabetolog

Měli byste zhubnout? Kila navíc nejsou jen estetickým problémem, ale vážným "příslibem" budoucí cukrovky. Ptejte se předního českého diabetologa on-line!

Foto: Isifa/Thinkstock

Měli byste zhubnout? Kila navíc nejsou jen estetickým problémem, ale vážným "příslibem" budoucí cukrovky. Ptali jste se on-line profesora Milana Kvapila, přednosty interní kliniky FN Motol.
 

Není divu,  že v ČR má cukrovku na 800 000 lidí a tento počet stále roste. Obezita a diabetes jsou totiž spojené nádoby - většina diabetiků (alespoň těch 2. typu) je obézních a naopak, většina obézních lidí buď cukrovku už má, nebo k ní směřuje. 

Od diety po komplikace 

Cukrovka je zákeřná nemoc - můžete ji  mít třeba 10 let a vůbec o ní nemusíte vědět. Pak se ale může stát, že bez léčby brzy nastanou komplikace, často velmi závažné, připomíná profesor Kvapil.  Patří k nim například postižení ledvin, zraku, končetin a vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny. Proto jsou významné preventivní prohlídky k včasnému odhalení a léčbě cukrovky.

Velmi důležité je dodržování jídelníčku. Mnoho lidí si myslí, že diabetik hlavně musí držet přísnou a náročnou dietu. Ve skutečnosti diabetická dieta není nic jiného než zdravá strava. Profesor Milan Kvapil připomíná, že je nutné dávat pozor na ovoce - patří vlastně ke sladkostem. Stejně nevhodný je i tuk kvůli celkové energetické hodnotě jídla.

Náš odborník

Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, působí jako předseda České diabetologické společnosti a  je přednostou interní kliniky FN Motol. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naděje pro obézní: Dvě nové pilulky na trhu

Hřešte aspoň jednou denně. S jablky!

Nesmrtelní návrháři: Představujeme nejlepší z nejlepších


Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama