Skrýváte obezitu? Je to horší, než si myslíte
Nejhorší na nadváze a obezitě není to, co vidíme, ale právě to, co naopak vidět není.
Ne každý tlouštík je ohrožen nemocemi srdce, diabetem a/nebo dalšími chorobami. Ty naopak ohrožují řadu štíhlých a mnohdy i hubených osob (zejména žen) které si udržují tabulkovou váhu.
Obezitu si obvykle spojujeme s pohybovou pasivitou, rozměrovou výrazností a nemotorností a automaticky předpokládáme, že nadváha předesílá různé zdravotní komplikace a nízkou výkonnost. Rizika spojená s nadměrným ukládáním tuku, především v oblasti pasu, jsou již známá. Obezita však nemusí být patrná na první pohled!
Cesta do pekel
Naopak i zdánlivě štíhlí lidé, kteří mají mnohdy stejnou nebo nižší hmotnost než jejich vrstevníci, mohou trpět tzv. latentní obezitou. Ta se projevuje ochablostí těla a jeho změněnou kompozicí - mají málo aktivní tělesné hmoty (svalů) a nadměrnou zásobou tuků.
"Takový stav je paradoxně ještě méně žádoucí než nadváha, u které je však souměrně zastoupena svalová i tuková hmota," říká trenér Lukáš Semorád ze studia BodyBody, který se svalovou dysbalancí zabývá. Lidé s nadváhou, kteří však disponují i svalovou hmotou, mají totiž lepší vyhlídky na snížení váhy - zjednodušeně jim stačí omezit příjem energie.
Doporučujeme: Téma: Hubnutí
Latentně obézní lidé musí v první řadě zvýšit množství svalové hmoty a samozřejmě zařadit adekvátní pohyb.. Denní výdej energie současných lidí je při sedavém zaměstnání a nedostatku času nízký, a tak se jej často snaží kompenzovat i nízkým příjmem jídla, což je ovšem cesta do pekel.
Nejhorší nepřítel je uvnitř
"Pokud jen omezí příjem potravy, mohou si přivodit různé metabolické poruchy, další ztráty svalové hmoty a v neposlední řadě i snížení hodnoty bazálního metabolismu, což vytváří podmínky pro další nárůst tuku v těle," varuje odborník.
V těle jsou tři různá místa, kde najdeme tuk:
- tuk v krvi - triglyceridy
- podkožní tuk - neoblíbené faldy na břiše či na bocích a na zadku. Jde spíš o estetický a kosmetický problém. Množství a distribuce podkožního tuku jsou dány geneticky.
- viscerální tuk - toho se tolik nebojíme, protože není vidět, ale ve skutečnosti je útrobní tuk nejhorší nepřítel! Tlustý muž s velkým břichem nemá zvenčí na sobě 50 cm silnou vrstvu podkožního tuku, ale má v sobě 20 kilo žluté třaslavé hmoty.
Viscerální tuk se hromadí v útrobách břišní dutiny, prorůstá do jiných orgánů a může se vyskytovat dokonce i ve svalech, ze kterých se pak stávají plandavé laloky mazlavé hmoty. Nejen, že způsobuje ztučnění jater, pankreasu a ledvin, ale dokonce i obalení celého srdce silnou vrstvou tuku.
S jídlem roste chuť
Vnitřní tuk také způsobuje snížení hormonu adiponektinu, což je ochranný faktor proti změnám, zapříčiněným obezitou. Tím se zároveň snižuje ochrana před zbytečnou konzumací jídla a chronickým zánětem.
Nejvíce viscerálního tuku do sebe nabírá blanitá struktura zvaná omentum, která je obepíná celé tenké střevo. Ta představuje časovanou bombu, protože:
- podporuje odolnost vůči leptinu - hormonu, který reguluje příjem a výdej energie včetně chuti k jídlu! Tím zpomaluje metabolismus, což dál podporuje obezitu
- hromadí do sebe tuk, aby ho potom vypouštěl do krve. Tím se zvýší hladina triglyceridů a zvyšuje se riziko vzniku krevních sraženin
- může spotřebovat až čtvrtinu celého množství inzulinu, poškodí jeho receptory po celém těle a vyvolá inzulinovou rezistenci, takže vede k cukrovce
- produkuje látky (zejména TNF-alpha - tumor necrosis factor alpha a IL-6 - interleukin 6), které způsobují chronický zánět, vyčerpávají imunitní systém, poškozují důležité orgány a vyvolávají rakovinu
- vytlačuje přední stěnu břišní a může vyvolat kýlu anebo zauzlení střev
Nejhorší na nadváze a obezitě není to, co vidíme, ale právě to, co naopak vidět není.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tuk verus Cukr. Kdo zhubnul víc?
V létě se špatně hubne. Počkejte na září
Egypt, Chorvatsko, Řecko: Kolik tam zaplatíte za léčbu?