Sáhněte si: Co všechno s námi provede dotek, pohlazení či objetí
Ráno cestou do práce se v autobusu může zdát, že lidského kontaktu je až příliš. Ve skutečnosti nám všem chybí, a čím jsme starší, tím víc.
Stejně jako je hmat jedním ze základních smyslů, tak i dotek je jednou ze základních lidských potřeb. Jenže čím jsme civilizovanější, tím méně se jeden druhého dotýkáme. A když, pak za dotekem vidíme obvykle jenom sex.
Tak to ale není, dotek jako pocit sounáležitosti mezi lidmi je důležitý pro psychiku, a jeho nedostatek má nepříznivý vliv.
Narušená zóna
Hlazení, objímání a dotýkání účinkuje proti stresu, působí jako prostředek proti bolesti a prokazatelně zmenšuje úzkost, potvrzují vědecké studie. Hmat je první ze smyslů, kterým člověk komunikuje hned po narození. Stačí vzít miminko do náruče a bývá po pláči.
U větších dětí pomůže pohlazení na rozbité koleno, držet za ruku, když má strach, poklepat na rameno pro povzbuzení. Děti jsou mnohem ochotnější objevovat neznámé prostředí a situace, když se jich matka dotýká.
Čím je člověk dospělejší a starší, tím méně fyzických kontaktů má. Není zvykem na někoho sahat - považujeme to spíš za narušení soukromé zóny, zbytečnou či přímo pohoršující intimitu, vlezlost, nebo dokonce ohrožení. "Přitom sami víme, že když nás přítelkyně v těžké chvíli vezme kolem ramen, její gesto vydá za tisíc slov pochopení, souznění či soucitu," potvrzuje Jana Ševčíková, lektorka v oblasti emoční inteligence a redukce stresu.
Doteky jako hormonální léčba
Dotýkání je základní lidskou potřebou. Jeho nedostatek je zničující - může vést k těžkým psychickým problémům. Hlazení, objímání a doteky fungují v každém věku: účinkují proti depresi a dokáží snižovat vztek a agresivitu. Vědecké studie potvrzují, že podporují sebedůvěru a pocit jistoty a spolehlivosti. Také zvyšují schopnost učení se novým věcem.
Je to tím, že se při hlazení a dotecích vytváří hormon oxytocin, který se uvolňuje také při kojení, sexu a orgasmu. Říká se mu 'hormon lásky', protože má zásadní význam pro navazování a udržování mezilidských vztahů. Zároveň se snižuje vylučování stresového hormonu kortizolu. Když vás někdo vezme za ruku, nebudete se už tolik bát zlého světa…
Léčivé kouzlo doteku
Dotek však nevytváří pouze psychické pouto mezi lidmi. Fyzické kontakty se projevují i přímo fyzicky: dokáží snížit krevní tlak a pozitivně ovlivňují imunitu. Objetí chrání před chladem, úzkostí, a dokonce i před některými nemocemi, jak prokázala studie zveřejněná v časopisu Psychological Science.
Má tedy také význam v obraně před infekcemi, a jsme-li nemocní, pak dokonce zmírňuje příznaky choroby. Vědci vystavili pokusné osoby virům chřipky: ukázalo se, že ti, kdo absolvovali velmi intenzivní terapii pomocí objímání, byli více chráněni, a pokud přece onemocněli, pak měla chřipka mírný průběh.
Ruka profeisonála
"Cítit dotek a naopak se dotknout druhého je základním způsobem lidské komunikace. Stále víc lidí je dnes tak osamělých a vyhládlých po kontaktu, že vyhledávají profesionální 'dotýkače', jako jsou chtiopraktici, fyzioterapeuti, maséři a podobné profese," píše známá americká terapeutka Sharon K. Farber.
O tomto hladu po kontaktu .podle ní svědčí i zájem o bojová umění nebo neustálé návštěvy u lékařů s žádostí o fyzikou prohlídku, aniž by k tomu existoval skutečný zdravotní důvod.
Jedním z nejbizarnějších projevů neuspokojené touhy po doteku jsou tzv. cuddling party. V New Yorku, v Berlíně, v Los Angeles i ve Stockholmu či v Tokiu, se na nich scházejí zoufalí lidé, většinou singles, kterým chybí fyzický kontakt bez sexuálního podtextu. Za vstupné se celou hodinu s druhými jen drží za ruce, objímají a hladí. Často si přitom popláčou, ale domů chodí s lehčím srdcem. Lidská blízkost je totiž přirozená, uklidňující i povzbudivá.