reklama
 

Cviky proti stresu: Naučte se je teď, než skončí prázdniny

Ještě panuje letní uvolněná atmosféra - nejlepší čas, kdy si nacvičit klid a pohodu i do dalších měsíců.

Foto: Thinkstock

V běžném roce si vysoce ceníme práce, výkonnosti a přehnaný význam přikládáme času, kterého máme pořád málo. Život s nabitým programem vytváří vysoký tlak, výsledkem je napětí, stres a úzkost. 

V našem těle pak dochází k nepatrným svalovým kontrakcím, které vedou k omezení proudu životní energie, její stagnaci či zablokování v určitých oblastech. Vyčerpávají nás a tělo zůstává v permanentním napětí. Proto je důležité naučit se relaxovat a oprostit se od stresu.

Tělo si samo řekne

"Za pouhý víkend jste schopni naučit se antistresovou sestavu, která vám pomůže se stresem bojovat. Jednoduše ji pak můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv," říká Jana Černotová, terapeutka a cvičitelka Hormonální jógové terapie. 

Antistresové cviky a dechové techniky je vhodné cvičit denně. Ideálně večer, alespoň deset minut - bude to navíc zklidnění pro lepší usínání a kvalitu spánku. Ten bývá po náročném dni neklidný a trhaný, protože se nedokážeme uvolnit.

Časem si tělo samo řekne, jak často máte cvičit. Sestavu pak stačí cvičit například třikrát týdně, ovšem podle terapeutky čím častěji cvičíte, tím lepší výsledky samozřejmě pocítíte.

Relaxace pro duši i pro tělo

Hormonální jógová terapie přináší řadu technik relaxace a jóganidry (jógového spánku), které představují možnost kvalitního uvolnění a jsou vhodnou přípravou na hluboký osvěžující a klidný spánek. Velcí jógoví mistři dobře vědí, že pouhých dvacet minut hluboké relaxace vydá za dvě hodiny spánku.

"Používáme speciální orientální cvičení, která působí na hlubších úrovních," říká Jana Černotová a popisuje: "Jedná se o techniky relaxace s vizualizací, dechové techniky a techniky harmonizující naše energetické tělo, naše emoce. Dochází tak k uvolnění všech svalových struktur včetně hlubokých, dochází ke zklidnění dechu, normalizaci srdečního rytmu a krevního oběhu, zklidnění mysli."

Jana Černotová doporučuje čtyři základní cviky - tady jsou:

Solnička

Představuje koncentraci, koordinaci a pročištění. Účinně rozpouští negativní emoce, zlepšuje náladu, odstraňuje obavy, starosti a nejistotu. Cvičit můžeme v sedu s rovnými zády anebo ve stoje.

Pokrčte levou paži, dlaň obrácenou vzhůru umístěte přímo pod solar plexus, nedotýkejte se této oblasti. Pokrčte pravou paži a rozevřete dlaň, pokrčte všechny čtyři prsty, ale nedotýkejte se dlaně, palec směřuje vzhůru. Dýchejte zhluboka a pohybujte pravým předloktím jako byste pravým palcem sypali sůl na levou dlaň. Opakujte alespoň po dobu deseti dechových cyklů.

Mantra SÓ HAM

Jde o zklidňující antistresovou technika. Sedíme na patách s rovnými zády (nebo v tureckém sedu, popř. na židli). Na obou rukách se nehet ukazováčku dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené. Dlaně směřují vzhůru a paže jsou natažené a opřené o stehna. Jednu paži zvednete nahoru asi na 45 stupňů a zazpíváte 'SO' bez pohybu. V průběhu dlouhého zpívání 'HAM' se paže pohybují - obě paže vymění své pozice. Zpěv a pohyb provádíme synchronně, začínají a končí současně. Na závěr cvičení necháme horní ruku klesnout. Vnímáme, jek energie prostupuje skrze naše paže. Mantra, která znamená esence Bohu (nejvyššího principu) je ve mně, by měla znít pěkně sytě. Opakujte podle chuti.

Budhistická technika Klid mysli

Sedneme si na paty (pokud to není možné, zvolíme turecký sed nebo sed na židli), rovná záda. Prsty propleťte za zády, paže protáhněte. Oči mějte přivřené. Začnete počítat nádechy a výdechy: při nádechu předkloníte hrudník a zvednete spojené ruce za zády, při výdechu napřímíte trup a paže klesnou dolů. Opakujete, až napočítáte do 10, dech je přitom přirozený, klidný a dlouhý. Nyní provedete další sadu, stejný počet nádechů a výdechů, ale tentokrát bez pohybu trupu. Pokračujete dál a střídáte počítání s pohybem a počítání bez pohybu. Pokud se ztratíte, začnete znovu od jedničky Cvik je možné opakovat libovolně dlouho, podle pocitů.

Nádí Šódhana neboli střídavé dýchání

Je zaměřeno na harmonizování neurovegetativního systému. Příjemný rovný sed, levá ruka odpočívá na levém koleni, nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené. Ukazováček a prostředníček pravé ruky pokrčte, palec a prsteníček pak budou jako pinzeta střídavě uzavírat pravou a levou nosní dírku. Začnete lehkým stiskem pravé nosní dírky, nadechnete se levou, pak uzavřete prsteníčkem levou, uvolníte pravou a vydechnete pravou nosní dírkou. Poté se nadechnete stejnou pravou nosní dírkou, uzavřete ji, uvolníte levou a vydechnete atd. Platí zásada, že začínáme nadechovat levou dírkou a cvičení ukončujeme výdechem taktéž levou nosní dírkou. Opakujte libovolně dlouho a často.

Takovým cvičením vzniká prostor pro obnovení a udržení ztracené energie, dochází k tělesné i duševní regeneraci. Podle terapeutky Černotové se přitom zároveň využívá i stavu, který se vyznačuje mozkovými vlnami nižší frekvence. Tím se daří ovlivňovat vegetativní nervový systém, takže dojde k celkovému zklidnění a regeneraci. 

Při výběru terapeuta si však dejte pozor. "Terapeutické účinky jsou opravdu velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez, zakladatelkou hormonální jógové terapie, která se touto praxí zabývá přes 50 let," uzavírá Jana Černotová.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama