Proti domácímu tyranovi nejste sami. Kde vám pomohou?
Za zavřenými dveřmi českých domovů se často odehrávají scény jako z děsivého filmu. S domácím násilím se setkal každý desátý člověk a počet případů stále roste.
Oběťmi domácího násilí se často stávají lidé, kteří opakují stejné scénáře - s podobným přístupem setkávali i v původní rodině už jako děti nebo v předchozích vztazích. Důležité je uvědomit si problém a začít ho řešit, vyplynulo z on-line rozhovoru s psychologem PhDr. Jaroslavem Simonem.
Opakování násilného chování blízkých lidí způsobí posunutí hranice v tom, co si od nich necháte líbit, a co vám přijde jako normální. "Zkuste se nad tím zamyslet - kde je hranice toho, co si nechám líbit a co už ne? A pak jí dejte najevo. Určitě by mohlo být užitečné probrat to s odborníkem," radil psycholog z Intervenčního centra Praha CSSP.
Nezavírejte oči - řešte situaci
Smutnou pravdou je, že česká společnost je vůči domácím tyranům příliš tolerantní. Přitom počet takových případů stále roste - a důvodem bývá fakt, že domácí násilí je stále do jisté míry tabu. Okolí problémy zlehčuje nebo před nimi zavírá oči, a oběti se tak dostávají do začarovaného kruhu pocitů provinění, izolace a studu. Hledají chybu u sebe a nemají dost sebevědomí, aby situaci řešily.
Doporučujeme: Domácí násilí nejsou jen facky: Nežijete v něm také?
Oběťmi bývají děti, ženy i muži. Na pohlaví ani věku totiž nezáleží - byla by chyba zužovat problém pouze na násilí páchané muži na ženách. A nemusí jít jen o fyzické útoky. Ještě častější bývá psychický teror, který však zanechává rány a ubližuje přinejmenším stejně jako bití.
Podle PhDr. Simona ten, kdo dovolí, aby se k němu někdo choval násilnicky, za čas ztratí sílu se bránit. Problém se tak ještě víc zhorší a řešení se bez pomoci odborníka neobejde. Obrátit se můžete na síť intervenčních center (jsou po celé ČR). Není však dobré někoho nutit, aby svou situaci řešil. " Řekněte svůj názor, ale netlačte moc. Až přijde čas a situace nazraje, bude situaci řešit. Proto musíte být trpělivá. Pokud byste to urychlila, ona se stáhne, už Vám nic neřekne, a vše popře. A nic se nevyřeší," varoval v jedné ze svých odpovědí doktor Simon.
Kam se obrátit?
Osmnáct Intervenčních center v ČR poskytlo v loni pomoc celkem 4695 obětem fyzického, psychického, sexuálního, ekonomického i sociálního násilí. Podle Asociace intervenčních center ČR tvoří nejrizikovější skupinu manželské a partnerské páry ve věku 27 až 40 let. Stoupá počet případů násilí mezi zletilými dětmi a rodiči i násilí páchaného na seniorech.
Přestože v roce 2014 bylo Policií ČR vykázáno celkem 1382 osob, stále se objevují případy, kdy policie nedokáže stav v rodině kvalifikovaně posoudit, a k vykázání násilné osoby nedojde. Nezletilé děti zůstávají často bez ochrany, někdy jsou soudem nuceny stýkat se s násilnou osobou, nebo jsou jí dokonce svěřeny do péče. Řada institucí stále neví, jak s oběťmi domácího násilí jednat, kam je poslat a jak jim pomoci.
Proto Asociace pracovníků intervenčních center spustila kampaň Mlčení bolí, aby pomohla rozbourat mýty a prolomit tabu kolem domácího násilí a aby poradila lidem, jak se bránit a kam se obrátit pro odbornou pomoc.
Náš odborník
PhDr. Jaroslav Simon
Psycholog Intervenčního centra Praha CSSP. Vystudoval výchovu a vzdělávání dospělých v Bratislavě a psychologii v Brně, poté absolvoval psychoterapeutický výcvik a celou řadu seminářů. V intervenčním centru pracuje v rámci programu VIOLA s klienty na zvládání agrese a konfliktů ve vztazích.
Jako psycholog a psychoterapeut pracuje s jednotlivci, páry i skupinami. Specializuje se na práci s rodinnými systémy, napsal knihu o rodinných konstelacích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Domácí násilí: Co by se měl naučit agresivní muž?
Další hrozba antikoncepce: Zničená střeva
Jsou dnešní muži jen slabí chudáci? A kdo za to může?