reklama

Domácí násilí: Co by se měl naučit agresivní muž?

Už i v Česku fungují kurzy, které muže zbavují vzteku a dalších příčin domácího násilí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Domácí násilí je vlastně celkem pochopitelným výsledkem situace, kdy muž neumí zvládat svůj vztek a z něho pramenící agresi. Tyhle věci jsou přitom člověku přirozené, jen se musí naučit je ovládat, aby neubližoval druhým, případně sám sobě. Už i v Česku jsou na to kurzy určené především mužům.

Odstraňovat příčiny domácího násilí je totiž mnohem jednodušší než se pokoušet napravit jeho důsledky. K tomu si ale člověk musí uvědomit, že vztek i agrese jsou sice přirozené, ale za obojí máme odpovědnost, proto je potřeba naučit se s těmito emocemi a s tímto chováním zacházet.

Poznejte svůj vztek

Liga otevřených mužů (LOM) proto nyní nabízí speciální kurzy zvládání vzteku. Jsou určené pro muže, protože muži jsou čtyřikrát častěji původci závažných forem intimního partnerského násilí. 

Samozřejmě i ženy se dopouštějí domácího násilí, jenže rozdíl je v tom, že pro muže jejich výpady nejsou tolik nebezpečné. V jedné norské studii 80 procent mužů přiznalo, že když na ně nějakým způsobem zaútočí jejich partnerka, necítí žádný strach. Naopak úplně každá žena se bojí, když na ni zaútočí partner. Také platí, že zatímco muži používají násilí většinou k ovládání a dominanci, ženy spíš k sebeobraně.

Násilí plodí násilí

Příčin, které vedou muže k domácímu násilí může být hned několik. Mohou to být psychické faktory jako je deprese, posttraumatická stresová porucha, porucha osobnosti ale i vliv návykových látek včetně alkoholu. 

Větší pravděpodobnost, že se dopustí domácího násilí, mají také muži, kteří byli v dětství vystaveni násilí, případně viděli takové jednání u svých rodičů či blízkých. Podobný zážitek má 60 procent všech pachatelů domácího násilí.

Čtěte také: Co je domácí násilí? Podstatou je touha ovládat

Za násilným chováním nicméně v drtivé většině případů stojí nezvládnutý vztek, a dobrou zprávou je, že zvládat ho se dá naučit. Díky zmiňovaným kurzům je to navíc o to snadnější.

Kurzy pracují s myšlenkou, že násilné chování je vlastně naučená reakce a snaží se ji člověka odnaučit. V edukativní, nácvikové i terapeutické části učí muže přijmout odpovědnost za své jednání, ale také poznat, přijmout a zdravě vyjádřit své pocity. Muži tu zjistí, co v nich většinou vyvolává vztek a naučí se danou situaci řešit jinak.

Záleží na motivaci

Několik takových kurzů už proběhlo a podle lektorů organizace LOM mají pozitivní výsledky. Na konci kurzu byl prý úplně každý účastník schopen alespoň na některé situace reagovat jinak a lépe.

Další kurz proběhne v září v Praze a je bezplatný. Svého muže na něj můžete přihlásit na stránkách mužiprotinásilí.cz. Ideální by však bylo, kdyby se muž přihlásil sám. Největším problémem totiž zůstává motivace. K tomu, aby se muž naučil ovládat svůj vztek a podstoupil takový kurz, je totiž potřeba, aby to sám chtěl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žárlivost je horší než rakovina: 5 rad, jak jí zabránit

Podváděl mě. S jeho milenkou jsme nejlepší kamarádky

Ideální pár: Žena musí být mladší a chytřejší než muž

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama