reklama

Právě teď: Vyčistěte si tělo, zlepšíte si imunitu

Zimní detox je lepší než ten jarní.

Foto: Isifa/Thinkstock

Očistěte tělo od škodlivin právě teď, kdy to nejvíc potřebuje, aby sneslo mimořádné nároky nadcházejících týdnů.

Vlastně vůbec veškeré potraviny domácí i zahraniční si celoročně můžeme koupit téměř všude a vždycky. Nic nás tak nenutí k přirozenému a užitečnému odlehčení stravy, jako to v minulosti bylo běžné.

Život v rovnováze

Mnoho lidí se mylně domnívá, že půst má smysl jen na jaře a v předjaří. Není to ale pravda. Podle ájurvédy, tradičního léčebného systému, jež pochází ze starověké Indie, ale i podle dalších východních medicínských učení, půst a detoxikace byly vždy nedílnou součástí zdravých stravovacích návyků po celý rok. Pročištění organismu má kromě jiného výrazný preventivní efekt, protože díky němu tělo snáze bojuje proti nemocem.

Doporučujeme: Téma: Alternativní a přírodní medicína

"Náš organismus si můžeme představit jako velmi precizní složitý systém, do kterého neustále vkládáme jako palivo potravu, vzduch, vodu. V dnešní době je kvalita tohoto 'paliva' nedobrá, takže se náš systém rychle zanáší. Detoxikace je pak způsob, jak se zanesení zbavit. Ve všech tradičních stravovacích systémech byl pro tyto účely doporučován půst. Stále je nejsnazším a nejúčinnějším způsobem pročištění," konstatuje terapeutka Gabriela Belzová, která se ájurvédou zabývá již mnoho let.

Hlavním principem je především život v rovnováze. Vychýlení z toho stavu se pak zpravidla podepíše na našem duševním či tělesném zdraví.

Lepší imunita

Během očistného programu dojde k obnovení rovnováhy v organismu, odplavení nahromaděných toxinů, pocítíme příliv čerstvé energie. Zároveň posílíme imunitní systém a snáze tak bojujeme proti nachlazením, chřipkám a dalším nemocem. Přesně v tom nám může pomoci detoxikační kúra Neera. Nejedná se o skutečný půst, neboť tělo je denně vyživováno zhruba 400-500 kaloriemi bohatými na minerály, stopové prvky a jednoduché cukry.

Není ale potřeba řídit se jen podle cizích zvyklostí. Také součástí naší tradice byl i adventní půst, což se dnes málo připomíná. Vlastně z něj zbylo jen postění na Štědrý den, abychom viděli zlaté prasátko, ale ten končí s první vyšlou hvězdou na vánočním nebi.

Ještě to stihnete

Lidé se dřív postili pravidelně dvakrát ročně a kromě duchovního rázu to mělo i ráz zdravotní, což vycházelo  z rytmu přírody. Strava byla přirozeně chudší a jednodušší na jaře, 40 dní před Velikonocemi, kdy už zásoby potravin docházely a čekalo se, až přijde nová úroda. A pak znovu měsíc před Vánoci, kdy se lidé postili i z toho důvodu, že šetřili potravinami, které se jim pak hodily na oslavu svátku.

Podle starých pramenů trval tento zimní půst 40 dní, později byl stanoven na 1. prosince. Teprve kolem roku 1000 se dle dochovaných záznamů ustanovil advent na čtyřech týdnech před Vánocemi.

Ozdraví tělo i mysl

Půst kromě ozdravných procesů v těle výrazně zlepšuje koncentraci na vlastní myšlenky. Během adventu si lidé měli dát do pořádku své svědomí ve vztahu k Bohu i k druhým lidem a šířit kolem sebe naději a radost. Půst ale neznamenalo, že se nesmí nic jíst, šlo jen o zjednodušení a omezení jídelníčku, hlavně o zákaz konzumace masa a alkoholu, dovoleny byly především luštěniny, ovoce a zelenina.

Takhle si můžete zkusit vyčistit organismus i dnes. Ideální je vynechat i veškerý jednoduchý cukr, maso a všechny průmyslově zpracované potraviny. A hodně pijte, i když v chladnějším období pocit žízně nebývá tak intenzivní. S touto jednoduchou stravou lze dobře vystačit až do štědrovečerní večeře, kdy adventní půst končí. Však si to pak bohatou vánoční tabulí určitě vynahradíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 způsobů, jak využít okurku: Na slimáky, úklid, detox

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama