Prášky na spaní: Komu hrozí závislost?
Chceme všechno hned, a tak když nepřijde spánek do pár minut, už si jdeme vzít prášek. Brzy už potřebujeme dva nebo tři, jinak zase nespíme celou noc. Zastavte se dřív, než je začnete polykat po hrstech!
Chceme všechno hned, a tak když nepřijde spánek do pár minut, už si jdeme vzít prášek. Brzy už potřebujeme dva nebo tři, jinak zase nespíme celou noc. Zastavte se dřív, než je začnete polykat po hrstech.
"První známkou, že člověku hrozí závislost, může být tzv. tolerance; původní dávka k usnutí nestačí a je nutné ji zvýšit. Pokud se lék vysadí, nespavost se vrátí a noc je zase dlouhá, člověk ráno vyčerpaný, neodpočinutý a neschopný normálního fungování," říká doc. MUDr. Ján Praško z Psychiatrické kliniky FN Olomouc.
Po prášcích spíme jinak
"Chemický" spánek není plnohodnotný. Člověk sice spí, ale mozek nedostává od spánku to, to potřebuje. Chybí důležité spánkové fáze - hluboký tělesný a hluboký mozkový spánek. Ráno se člověk necítí odpočatý, kumuluje se únava a tím vzniká začarovaný kruh.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nespavost a deprese: Rodné sestry
Kromě zvyšování dávek je velmi nebezpečné, pokud je pacienti kombinují s dalšími léky či alkoholem. A pozor, ve vyšších dávkách hypnotika nemusí působit hypnoticky, ale naopak. Některé léky způsobují útlum až po probuzení a následující den.
Může to dojít tak daleko, že lék už pak neužíváte k tomu, abyste usnuli, ale abyste vůbec byli schopni fungovat ve dne. Objevují se poruchy soustředení, paměti a další zdravotní problémy.
Také nemůžete spát?
"Nejvíc hrozí závislost ženám středního věku a mužům orientovaným na výkon - manažerům kolem padesátky a starším. Na poruchách spánku se podílí problémy v práci, změny v rodině (odcházející děti), péče o rodiče. Léky by však měly být jen pomocníkem, jak se zbavit akutních poruch spánku," připomíná MUDr. Lucie Závěšická z Psychiatrického centra Praha.
Kdy tedy sáhnout po lécích na spaní? Záleží na tom, zda jde o nespavost akutní (například důsledek špatné události, problémů), pak jsou na místě hypnotika na 4 - 6 týdnů. Dlouhodobou nespavost, která není reakcí na události a trvá měsíce až roky, není vhodné léčit hypnotiky (benzodiazepiny, tzv. „Z" léky apod.).
Jak obnovit přirozený spánek?
Přesto se dá léčit - ne však pomocí pilulek, ale obnovením přirozeného spánkového rytmu. Optimální je zvládnout nespavost bez léků. Je důležité se zamyslet nad příčinami nespavosti a okolností, případně léčba chorob, které poruchy spánku vyvolávají. Někdy pomohou "špunty do uší" a žaluzie - hluk a světlo ruší. Civilizace nepřináší jen stres, orientovanost na stoprocentní výkon, ale i zamoření prostředí hlukem a nočním světlem.
Tzv. spánková hygiena souvisí i s denními aktivitami, zda chodíme spát pravidelně, zda pravidelně vstáváme, zda se dostatečně hýbeme. Pokud chceme podpořit přirozené biologické rytmy, pak je k dispozici melatonin, což je látka, kterou si tělo samo vyrábí.
Pomozte biologickým hodinám
Sítnice a mozková centra registrují úbytek světla, což je podnětem k produkci melatoninu. Ten zaplavuje hypotalamus a mozek je uveden do přirozeného spánku. Při stárnutí sekrece melatoninu klesá, a tím se oslabuje synchronizace tělesných dějů se světlem.
Melatonin existuje i ve formě tablet, které mlže předepsat praktický lékař. Podáváním melatoninu tak pomůžeme nastavení biologických hodin a synchronizaci denních a nočních tělesných pochodů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vyzkoušeli jsme za vás: Jídlo, po kterém zhubnete!
Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě
Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?
Jak posílit imunitu? Spánkem a vitamínem C!