reklama
 

Nespavost a deprese: Rodné sestry

Celý den jste jako tělo bez duše, nemůžete se soustředit na práci a nic vás netěší, a večer se zase marně snažíte usnout? Možná to je počínající deprese.

Celý den jste jako tělo bez duše, nemůžete se soustředit na práci a nic vás netěší, a večer se zase marně snažíte usnout? Možná to je počínající deprese.

Výzkumy potvrzují jasnou souvislost mezi poruchami spánku a depresí. Až 75 % pacientů s depresí má příznaky nespavosti, naopak nadměrnou spavostí trpí 40 % mladých a 10 % starších pacientů s depresí.

Týká se i vás

Lidé se často domnívají, že deprese je výmluvou stárnoucích lidí nespokojených s vlastním životem. Ovšem tato nebezpečná nemoc může zasáhnout jak školáky nebo dospívající, tak i tvrdé byznysmeny.

Člověk s depresí si mnohdy ani neuvědomí změnu své nálady a chování. Často jej spíš zlobí tělo. Známá je například ranní nevůle k životu, bolest hlavy a nevolnost.

Vědci z bristolské univerzity upozorňují, že se jedná o velmi závažné příznaky deprese. Výrazné poruchy architektury spánku byly jasně zdokumentovány při vyšetření ve spánkové laboratoři.

Kvalita spánku = kvalita života

Nekvalitní spánek totiž značně snižuje kvalitu života. Na unaveného člověka doléhá mnohem více pracovní zátěž a všechny další nástrahy každodenního náročného života.

V téže studii proto bristolští lékaři upozorňují, že nespavost u zdravých lidí představuje rizikový faktor pro pozdější rozvoj deprese.

Za mnoho bezesných nocí mohou nepřiznané konflikty v osobním životě nebo zaměstnání. Je důležité pokusit se je řešit. Hlavně s chladnou hlavou.

Pomoc na dosah ruky

Dokonce se tak může významně zvyšovat i riziko sebevraždy, tedy nejnebezpečnějšího projevu deprese. Bohužel ne vždy je nespavost u depresivních pacientů správně léčena. A období nespavosti se často vrací.

Pokud na sobě nebo svých blízkých pozorujete nějakou trvalou změnu nálady, rozhodně nic nezkazíte citlivým rozhovorem, případně návštěvou psychologa, psychiatra nebo neurologa. Ostatně jak praví africké přísloví: "Člověk člověku nejlepším lékem".

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama