reklama

Pozor na některé diety. Zatěžují ledviny, říká lékařka

Zima není to nejhorší, co ničí ledviny. Jak poznat jejich postižení už v ranném stadiu? Ptali jste se nefroložky.

Foto: Profimedia.cz

Snížené močení se projev, až když už je opravdu zle - při pokročilých fázích ledvinného selhání. Jinak většinou člověk nemá šanci problém s ledvinami poznat. Nefroložka Ságová připomněla, kdy se o svou "osobní čističku těla" opravdu začít starat.

Důležitým vodítkem je obsah moči. Pokud jsou zde příměsi krve, bílkoviny, zvýšené hodnoty odpadních látek metabolismu v krvi (kreatinin, kyselina močová), zasluhuje tato situace péči odborníka. Stejně tak naše odbornice doporučila pravidelné sledování při každém zjištění cysty i změny tvaru či velikosti ledviny, a také při dalších onemocněních, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Kde je příjem, tam je i výdej

Hodně jste se ptali na příjem tekutin. MUDr. Michaela Ságová musela znovu vyvracet staré mýty: připomněla, že pít denně jeden litr je málo, ale čtyři už moc, a že rozhodně není cílem vypít vody co nejvíc. Samozřejmě objemu přijaté vody odpovídá i častost močení. Takže navzdory strašení je úplně normální, když po větším množství tekutin jdeme na WC i v noci.

Doporučujeme: Ledviny bolet nemusí. Jak poznat poškození?

Dotazy se často týkaly také vlivu diet na Doktorka Ságova potvrdila, že běžná redukčí dieta se sníženým energetickým obsahem nijak neubliží. Zato populární ketodieta ublížit může: "Dlouhodobě držená ketodieta je zátěží pro ledviny. Pokud jste zdravá a dietu zahájíte pouze pro začátek dietního procesu, můžete jí využít, ale rozhodně by neměla trvat déle než tři týdny," uvedla nefroložka.

Infekce varují

Lékařka také připomněla, že rizikové jsou také opakované infekce močových cest: "Každopádně byste měla být při opakovaných infekcích vyšetřena, zda v močových cestách není například nějaká překážka, kde mohlo dojít k poruše odtoku moče a uchycení bakterií. Konzultujte svého praktického lékaře."  

Může se jednat i o vrozená onemocnění, která nemusí být na první pohled patrná, či o vrozenou dispozici k některým onemocněním. Nezapomeňte, že potíže s ledvinami se rozhodně neomezují jen na vyšší věk. Až 40 procent lidí o nich vůbec neví až do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Nemoci ledvin jsou stále častější dokonce i u dětí. Na tyto problémy, které někdy vedou až k selhání ledvin, upozorňuje také v České republice Světový den ledvin (10.3.)  Dospělým lidem jsou navíc v tento den k dispozici bezplatné konzultace přímo ve vybraných nefrologických ambulancích, které naleznete na internetových stránkách www.wkd2016.cz

Všechny odpovědi doktorky Ságové na veškeré vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Michaela Ságová

Vystudovala všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Její specializací je nefrologie, od roku 2010 působí jako medicínská manažerka nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek NephroCare, kterých je v současnosti v České republice celkem 24.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ledviny nebolí, problém se hlásí i zápachem z úst

Čekání na toho pravého: Proč si dát zmrazit vajíčka?

Malý herbář: Jaké bylinky si nasbírat už teď v březnu

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama