reklama

Čekání na toho pravého: Proč si dát zmrazit vajíčka?

Zmrazení vajíček někdo vidí jako past na ženy, aby neodcházely z práce. Erika to považuje za cestu, jak naplnit svůj sen.

Foto: Žena

Chtěla bych už dítě, ale nemám s kým. Stále víc žen zažívá situaci, kdy se tikot biologických hodin ozývá zprvu nenápadně a nakonec z něj může být výhružné vyzvánění. Řešení? Buď spoléhat na náhodu, nebo se k věci postavit čelem.

Tento přístup zvolila Erika Luzsicza (39). Žije a pracuje v ČR, exoticky znějící jméno mají na svědomí smíšené slovensko-maďarské rodinné kořeny. Paní Luzsicza se nedávno rozhodla pro zamražení svých vajíček, aby si zachovala vyšší naději mít děti ve věku, kdy nalezne vhodného partnera pro založení rodiny.   

Bála jste se, že by vám v práci něco uteklo, kdybyste odešla na mateřskou už teď?

Dlouho jsem tuto otázku neřešila, až mi s přibližující se čtyřicítkou došlo, že bych o možnost mít děti mohla úplně přijít. Nebyla to otázka kariéry, ale osobní situace - na založení rodiny jsou zapotřebí dva lidé a já vhodného partnera zkrátka neměla. Nechtěla jsem se dostat do situace některých žen, které znám, jež se utíkajícím rokům uváží do vztahu, o kterém nejsou přesvědčeny. Zamražení vajíček mi proto přišlo jako nejrozumnější řešení.

U nás jde zatím o dost neobvyklý krok. Co vás k němu vlastně přivedlo?

Vím, že někteří lidé to považovali za úlitbu kariéře, ale to je nesmysl, nejsem v situaci, kde by mě měl někdo přeskakovat v kariérním žebříčku. Chci si však být jistá, že budu mít děti s tím pravým člověkem, ale zároveň jsem nechtěla riskovat, že taková příležitost přijde příliš pozdě.

Doporučujeme: Nový trend v Evropě: Ženy chtějí děti i bez mužů

Jak celá věc proběhla? Nemyslím technicky, ale spíš mi jde o emoční prožitek, pocity, obavy, radost... Neznepokojila Vás nutnost hormonální stimulace?

Zjistila jsem si o metodě zamražení dost informací na to, abych z ní neměla obavy. Pocity byly čistě pozitivní - pokud bych měla vybrat jediné slovo, které je charakterizuje, byla by to naděje. Krátká hormonální stimulace mi samozřejmě zahýbala s psychikou, jsem od přírody emotivní, což vyústilo v určitou přecitlivělost, ale trvalo to jen přibližně týden.

Když nedávno společnosti Apple a Facebook začaly nabízet svým zaměstnankyním jako bonus takzvaný"social freezing", tedy zmražení vajíček a možnost odložení odchodu na mateřskou dovolenou, mnozí to označili za "Past na ženy".  Jak to vidíte vy?

Nedovolila bych si to označit tak tvrdě, jedná se zkrátka o benefit a nikdo není nucen jej využít. V zámoří je využití této metody řádově dražší než u nás a pro řadu žen může takováto podpora od zaměstnavatele znamenat jedinou dostupnou možnost. Ale musí to být vždy individuální rozhodnutí každé ženy a kariéra by v něm neměla hrát hlavní roli.

Ale stejně, nemyslíte, že je lepší si dítě pořídit přirozenou cestou hned, bez ohledu na okolnosti? 

Jak jsem již říkala na začátku, není to otázka kariéry. Dnes je hrozně jednoduché a komfortní být single, mladé holky dnes děti moc neřeší a snadno propadnete dojmu, že na děti bude vždycky dost času "později". Pak se dostanete do věku, kdy to začne být aktuální i z fyziologického hlediska, najednou kolem sebe vidíte vrstevnice, které mají s početím problémy a uvědomíte si, že "později" je právě teď.

Přečtěte si: Vědci hlásí: Vyrobili jsme umělou spermii!

A když není k dispozici vhodný partner?

Ocitnete se ve slepé uličce a žádné řešení není ideální. Proto jsem zvolila cestu, která mi přišla jako rozumná. Vím, že se do stejné situace dostává řada žen, a proto o svém rozhodnutí mluvím veřejně. Nejde mi vůbec o propagaci zamražování, spíše o to, aby si ženy v podobné situaci uvědomily, že šance mít děti netrvá věčně a včas hledaly své vlastní řešení, jak se k tomu postavit. I kdyby to na základě mých zkušeností udělala jediná, bude to mít velký smysl.

Myslíte někdy na své budoucí děti? Co se s vajíčky stane, když je nevyužijete, ať už z jakéhokoliv důvodu?

Samozřejmě že o nich přemýšlím, těším se. Měla jsem děti ráda od malička a těšila se, až budu mít vlastní. Pokud by se vajíčka nevyužila, budou věnována na výzkumné účely, ale vůbec s takovou variantou nepočítám.

Dokdy hodláte s využitím odložených vajíček čekat? Máte nějakou osobní hranici?

V tento moment ji mám pro sebe stanovenou na 43 let, byť doufám, že to bude dříve.

Co když - omlouvám se za netaktnost - se ten pravý muž neobjeví? Půjdete do toho sama?

Mám sklony ke spontánním rozhodnutím, takže uvidíme. Moje představa rodiny jsou dva partneři a nerada bych ji opouštěla, ale jestli si dovedu představit být svobodná matka? Rozhodně ano.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co se děje s ženskými vajíčky mezi 30. a 40. rokem?

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama