reklama

Potratová pilulka: Lepší ze dvou zlých řešení?

Nemělo by, ale stává se to: neplánovaný sex, a bez ochrany k tomu, není jen záležitostí nezodpovědných teenagerů. Zatím bylo k dispozici pouze jediné řešení. Teď je tu i potratová pilulka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nemělo by, ale stává se to: neplánovaný sex, a bez ochrany k tomu, není jen záležitostí nezodpovědných teenagerů. Zatím bylo k dispozici pouze jediné řešení. Teď je tu i potratová pilulka.

Zvítězily vášně nad rozumem, nebo došlo k chybě? Klidně se může stát, že antikoncepční prostředek byl použit nesprávně, ať už se jedná o protržení nebo sklouznutí kondomu, či změnu polohy či prasknutí poševního pesaru.

Antikoncepce po styku

Jako "pohotovostní" antikoncepce u nás existuje takzvaná tabletka po styku  - u nás se prodává pod názvem Postinor a je dostupná pouze na lékařský předpis. Funguje na hormonálním principu - způsobí časné změny děložní sliznice tak, že vajíčko se nemůže uhnízdit, vstřebá se a odejde s menstruační krví.

Co když se rozhodneme pro potrat? Čtěte ZDE >>

Užívá se ve dvou fázích nezávisle na stupni menstruačního cyklu. První tabletu je potřeba užít nejpozději do tří dnů po nechráněném styku. Platí zde ovšem pravidlo: čím dříve, tím lépe.

Druhá tableta se musí užít 12 hodin po tabletě první. V takovém případě je riziko selhání Postinoru jen asi 1,2 procenta. Nejúčinnější je bezprostředně po nechráněném pohlavním styku, s prodlužujícím se odstupem od něj se účinek snižuje.

Nouzové řešení i pojistka proti otěhotnění

Postinor lze užít maximálně dvakrát do měsíce jako výhradně nouzové řešení a nikdy by neměl nahradit metodu pravidelné antikoncepce.  Nemusí to být vždycky pilulka - jsou i jiné spolehlivé metody, jako je třeba antikoncepce bez hormonů a bez starostí - přečtěte si ZDE.

Hodí se pouze pro příležitostné použití, ale zároveň je jakousi pojistkou - žena ani těhotná být nemusí, v tak krátké době to nemůže vědět.

Stejně může jako pohotovostní antikoncepce fungovat i lék, zvaný  RU-486 nebo Mifepriston (mifeprex).  Rozdíl je však v tom, že tento přípravek se ve vyšších dávkách používá déle a dokonce i v případě, že skutečně k otěhotnění došlo.  A to až do sedmi týdnů! Ve světě tak vzbuzuje vášně jako potratová pilulka už od svého vzniku v roce 1980.

Potratová pilulka jako menší zlo?

Přes svou kontroverzi se legálně používá v mnoha zemích EU i v USA. U nás zaregistrována dosud nebyla, přestože většina lékařů by ji uvítala jako menší zlo ve srovnání s klasickou interrupcí nebo i miniinterrupcí. Přesto se dá sehnat i v ČR, ale její objevení v internetové nabídce způsobilo poprask.

Po tomto steroidu se zablokuje ženský pohlavní hormon progesteron, který je v počátečních stadiích těhotenství nezbytný k jeho udržení.  Bez výživy odumírá děložní sliznice i plod. Používá se do 49 dnů od poslední menstruace, a to tak, že nejprve žena spolkne postupně tři tablety a pak s dvoudenním odstupem dostane prostředek na vypuzení vajíčka.

Jen pod dohledem lékaře!

Takový "potratový balíček" se na internetu prodával za 50 až 80 eur, ať už ze Slovenska (kde však také není povolený), nebo z jiných zemí EU, kde je RU-486 legální.   

Také v ČR se nyní znovu objevily snahy o její registraci. Určitě by bylo lepší mít tento prostředek pod kontrolou. protože jeho hlavní nebezpečí - jako u všech medikamentům nakupovaných pokoutně přes internet - v jeho laickém užívání bez dohledu lékaře.

I tak se ale jedná o nouzové řešení, jemuž by se měla žena pokud možno vyhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce v době kojení: Mýty a fakta

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


reklama
Doporučené recepty
    reklama