reklama

Antikoncepce v době kojení: Mýty a fakta

Pravěké ženy nosily miminko stále u sebe na břiše a ono mohlo kdykoliv sát mateřské mléko. Takovéto kojení fungovalo jako spolehlivá antikoncepce. Dnešní způsob kojení je už jiný, takže žena může během něj klidně znovu otěhotnět.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pravěké ženy nosily miminko stále u sebe na břiše a ono mohlo kdykoliv sát mateřské mléko. Takovéto kojení fungovalo jako spolehlivá antikoncepce. Dnešní způsob kojení je už jiný, takže žena může během něj klidně znovu otěhotnět.

Přikládá-li matka dítě k prsu v intervalech kratších než čtyři hodiny, přetrvává útlum uvolňování vajíček z vaječníku, který je typický pro dobu těhotenství. "Proto je kojení mimořádně nejistá antikoncepční metoda. Svým pacientkám, které nechtějí brzy znovu otěhotnět, bych ji nedoporučoval," vysvětluje MUDr. Pavel Kolář, soukromý gynekolog z polikliniky ve Slaném.

Jak to funguje?

Klíčovým hormonem, bránícím otěhotnění, je v tomto případě prolaktin, hormon který produkuje přední lalok hypofýzy - podvěsku mozkového. Mimochodem tento hormon hypofýza do těla posílá i při sexuálních hrátkách.

Prolaktin řídí tvorbu mléka a tlumí vyzrávání vajíček. K jeho zvýšenému uvolňování vede mechanická stimulace bradavek při kojení miminka. Není tedy vůbec důležité, jestli dítě pije, nebo ne, zásadní jsou doteky na bradavkách.

Aby prolaktin opravdu fungoval antikoncepčně, musí ho být v organismu trvale určitá hladina. Jakmile však maminka dítě jen jedenkrát přiloží k prsu později než za čtyři hodiny, hladina hormonu klesá. Rady našich babiček, že kojení zabrání těhotenství, v té chvíli přestávají platit.

Antikoncepce hned po šestinedělí

Během šestinedělí má maminka obvykle klid. Hojení porodních cest a odcházení očistků si vyžádá sexuální abstinenci. Poté následuje pravidelná gynekologická prohlídka. A to je ten správný čas rozhodnout o další variantě antikoncepce.

"Pro kojící maminky se výběr zužuje. Nelze použít běžnou kombinovanou hormonální antikoncepci, která kromě hormonů gestagenů obsahuje i estrogeny, které přecházejí do mateřského mléka. Ty tlumí jeho tvorbu a mohou se dostat do těla miminek, kde způsobí nepříjemné vedlejší účinky, konkrétně projev druhotných pohlavních znaků, například ochlupení na intimních partiích," konstatuje doktor Kolář.

Výhody a nevýhody pilulek

Kojící maminky tak mohou volit mezi speciální hormonální antikoncepcí, obsahující pouze hormon gestagen, nebo metodami nehormonálními. Gestagenní antikoncepce má pro ženy pohodlný vedlejší účinek - potlačuje menstruaci. Někdy ovšem přináší problém se špiněním, kdy se nejedná o menstruační krvácení, ale o lehce zvýšenou propustnost drobných cévek, související se zhoršeným odlučováním děložní sliznice.

Gestagenní antikoncepci mohou maminky používat i po ukončení kojení. Nevýhodou je potom fakt, že pilulky je třeba užívat pravidelně každý den, aby byla zachována spolehlivost jejich účinku.

Existují i jiná řešení

Ne každé ženě to vyhovuje. Spousta z nich se každé ráno potýká se stejným problémem: Proboha, už jsem si pilulku vzala, nebo ne? Pro ty je vhodná tzv. depotní antikoncepce, která se užívá jednou za tři měsíce v injekční formě. Aplikuje se do hýžďového svalu, odkud se účinná látka postupně uvolňuje do těla. Jde o jednu z nejlevnějších forem antikoncepce, u níž také prakticky vymizí menstruace.

K dalším možnostem potom patří nitroděložní tělísko, jehož výhodou je pohodlí, a nevýhodou dlouhodobé užití po dobu 3 - 5 let, případně klasický kondom s možností doplnění o chemickou ochranu (spermicidní krémy, gely) pro zvýšení antikoncepčního účinku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rekordy a kuriozity batolat: Tomu neuvěříte!

Vše o víně, aneb Staňte se domácím sommeliérem!

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama