reklama

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

Máte čtyřicet pryč a začínáte se obávat krize středního věku se vším, co k ní patří? Nebojte se, vědci zaručují, že vás ještě čekají báječné časy a úžasný sex!

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte čtyřicet pryč a začínáte se obávat krize středního věku se vším, co k ní patří? Nebojte se, vědci zaručují,  že vás ještě čekají báječné časy a úžasný sex!

Zdá se vám, jako by od třicítky šlo všechno z kopce? Krizi středního věku psychologové popisují jako pokles pocitu životní radosti ze života u lidí ve věku zhruba mezi třiceti pěti a padesáti lety.

Krizi prožívají i opice

Tato krize však má tvar písmene U,  a po dosažení průběžného dna někdy po padesáti letech věku se opět začíná strmě zvedat nahoru - a to až do sedmdesátky! Teprve pak postupně začíná opět - a tentokrát už definitivně - klesat. 

Štěstí a spokojenost českých žen: Na čem záleží? Přečtěte si ZDE >>

Zajímavé je, že stejné pocity se týkají i vyšších primátů, i s jejím načasováním - zhruba kolem polovina života. Opičák samozřejmě nevyřeší unikající mládí tím, že si koupí motorku a nechá se potetovat, ale novou samici a víc potravy si chce dopřát také. Šimpanzi však čelí stejným sociálním tlakům a stresům jako lidé.

Podle vědců jde o bilanční období, kdy každý začne (i když si to třeba ani neuvědomuje) uvažovat nad svým životem a nad jeho úspěchy a prohrami. 

Budeme brzy zase v pohodě!

Nakonec ale všichni dojdeme k názoru, že jsme si v životě nevedli zase tak špatně. Zařídí to obranné psychologické mechanismy, a kdo je nemá, ten často přistoupí k radikálnímu řešení. Proto jsou tzv. bilanční sebevraždy nejčastější právě po padesátce.

Po překonání této krize se však můžete těšit na poměrně dlouhé období zlepšení, kdy bude zase všechno v nejlepším pořádku. Začíná tedy život ve dvaceti, třiceti, čtyřicet nebo i v padesáti? Úhel pohledu se s přibývajícím věkem mění. Dokazují to i průzkumy ohledně spokojenosti se sexem.

Muži kolem třicítky a čtyřicítky bývají často ve stresu. Potřebují zabezpečit rodinu, chtějí více uspět v práci a sex jde stranou. Vědci nedávno potvrdili, že starší muži jsou více spokojeni se svým sexuálním životem.

V padesáti stejně jako ve dvaceti

Tým norských a amerických vědců podrobil výzkumu 1185 mužů mezi 20 a 79 lety. Zjistili, že starší muži sice mají více problémů s erekcí, přesto jsou v sexu spokojeni stejně jako muži kolem dvaceti let. Spokojenost začala klesat až po šedesátce.

"Výsledky prokázaly velmi silnou vazbu mezi stárnutím a snižující se sexuální aktivitou, ale ne mezi věkem a sexuální spokojeností," říká profesorka Sophie Fossová z výzkumného týmu z Rikshospitalet-Radiumhospitalet Trust v Oslu.

Recept na životní spokojenost najdete ZDE >>

Výsledky průzkumu podle slov odbornice potvrzují, že i když se muži s přibývajícím věkem potýkají s větším množstvím problémů a nižší sexuální aktivitou, nemusí to nutně znamenat, že jsou kvůli tomu méně spokojení se svým sexuálním životem.

Dobrá druhá půlka života

Kolem padesátky si však muži většinou ujasní, co od života chtějí. Přestanou se tolik zabývat tím, co si o nich myslí jiní lidé, a neobávají se tolik neúspěchu.

Padesátka tak znamená, že lidé konečně dospějí k pomyslnému milníku, po němž následuje skoro ještě další dobrá polovina života. Zatímco tu první možná promrhali zbytečnými starostmi a malichernostmi, teď si mohou konečně najít čas i pro sebe a svůj život.

Proto není třeba se bát ani šedesátky a důchodu. Může znamenat víc času na své zájmy, koníčky a drobné radosti života. Proč se konečně nepodívat do vysněné země, na vysněnou dovolenou? Proč se nepřihlásit na univerzitu třetího věku? Zkrátka teď se to bude žít!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Návod na štěstí do nového roku: Vyzkoušejte ho!

Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, peníze i zdraví

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?


Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama