reklama

Potíže s imunitou? - Ptejte se online!

Je tady podzim - čas plískanic a chřipek či nachlazení. Jediné, co nás může zachránit, jsme my sami!

Bacily a viry jsou neustále kolem nás, a naše tělo s nimi svádí nepřetržitou bitvu. Klíčem k zachování zdraví je naše vlastní imunita. Zda se dá nějak posílit, jaké jsou novinky v oboru zvyšování imunity a jak se bránit onemocnění - to jsou otázky pro odbornou lékařku, imunoložku MUDr. Sausen Sládkovou.

Ptejte se online!

Chat s doktoroku Sládkovou začne ve čtvrtek 11. listopadu kolem 14 hodiny a potrvá cca 90 minut. Dotazy můžete posílat už od této chvíle, ale pozor, jen do okna, jež je součástí tohoto článku. Jinam vložené dotazy nelze zodpovědět, děkujeme za pochopení.

MUDr. Sausen Sládková se specializuje na alergologii a klinickou imunologii. Zabývá se komplexní diagnostikou a péčí o pacienty s chorobami imunopatologickými, alergickými a bronchiálním astmatem. Provádí rovněž specifickou alergenovou imunoterapii. MUDr. Sausen Sládková ordinuje v nestátních zdravotnických zařízeních MEDICONET a v Canadian Medical Care.

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat co to znamená když mi vyšlo v krevních testech že mám zvýšený imunoglobulin A? Norma je v rozmezí od 0,69-3,82 a já mám lgA hodnotu 4,76 g/l. Jsem často nemocná tak na posílení imunity beru Luivac. Děkuji za odpověď
Autor: Simča | 10.11.2010 14:16

MUDr. Sausen Sládková: Opakovaná onemocnění dýchacích cest vedou ke stimulaci imunitního systému, což se může projevit zvýšenou hodnotou IgA. Proberte svůj stav s ošetřujícím lékařem, který Vám Luivac předepsal.

Otázka: Dobrý den, nedávno jsem v jednom časopise četla, že prý k posílení imunity pomohou probiotika. Je to pravda?
Autor: aneta | 10.11.2010 14:27

MUDr. Sausen Sládková: Probiotika jsou výborným potravinovým doplňkem. Není to lék, ale určitě patří k velmi dobrým podpůrným prostředkům. Já sama mám probiotika velmi v oblibě a mám s nimi výborné zkušenosti ( např s preparát Lactobacillus Swiss 5).

Otázka: Dobrý den, mám na základě určitého vlivu nepřetržitě zvýšenou teplotu(37.5). Když mi udělají rozbor krve, tak , jen čemu rozumím, tak tam vidí něco co říká, že je snížená imunita. Já si myslím, že teplota je samo o sobě příznak snížení imunity. Nejsem tím náchylnější na onemocnění právě v důsledku těch , Vámi vzpomínaných plískanic? A nemělo by se s tím něco dělat? A co mám dělat já když návštěva u lékaře nic nepřináší a díky uznávání "Benešových dekretů" prej český občan nemá práco si stěžovat ani do Hágu. Nebo mám první vystudovat na lékaře a lékařům říkat na co se mají zaměřit? Protože za ty čtyři roky co mám problémy je to horší a horší a frekvence potřeby antibiotik, které to na chvíli vyřeší u mne stoupá. To je jediné co ansámbl ministrestva zdravotnictví pozná(hold když už to vyleze na 39.5). Další otázka proč je to tak? Proč musím dodržovat prevenci jenom já a lékař nemusí(v přístupu ke mně), protože cítím, že to asi nevyhraji a on/oni jakoby si mnuli ruce. Přes to co cítím, tak ani nechápu moc Vaše tady snažení a nevěřím, že to má něco společného se zvýšením odolnosti lidí/pacientů.
Autor: hafik | 10.11.2010 16:19

MUDr. Sausen Sládková: Trvalé zvýšení teploty na 37,5 může být projevem různých interních chorob. Je vhodné, aby takové pacienty vyšetřil internista, imunolog případně další specialisté.

Otázka: dobrý den...moje kamarádka má sníženou imunitu. Říká že jí má jen asi 17 %...je často nemocná a byla několikrát v nemocnici. Existuje nějaká věc která pomáhá nebo jestli existuje něco čím se dá imunita posílit ?? aniž by musela kupovat drahé léky či injekce ??? děkuji
Autor: Dark | 10.11.2010 16:55

MUDr. Sausen Sládková: Jedno číslo samo o sobě nevypovídá nic o celkovém stavu imunitního systému. Kromě léků ordinovaných příslušným specialistou je vhodné dodržovat režimová opatření jako např: -v podzimní a zimní sezóně, kdy je zvýšený výskyt virových infekcí, nenavštěvovat divadla, kina aj. místa, kde se shromažďují lidé (hypermarkety, dopravní prostředky atd). -nepřecházet infekty, virový infekt vždy "vyležet" -pravidelný režím, kvalitní strava atd

Otázka: Přeji dobrý den...nasadila jsem si PREVENTAN,je tak dobrý jak se prezentuje?Nebo je něco lepšího?Pracuji mezi starými lidmi...a je mi přes 50.Většinou se viroze nebo chřipce nevyhnu...Také mám často v ůstech afty...co s tím...?Díky za odpověď...
Autor: Hici | 10.11.2010 17:26

MUDr. Sausen Sládková: Preventan patří mezi potravinové doplňky. Já samma mám v oblibě probiotika a omega 3mastné nenasycené kyseliny.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko dá se vůbec posilovat imunita při užívání imunosupresiv? Jsem 21 měsíců po kombinované transplantaci jater a ledviny. Snažím se dodržovat příkazy lékařů - nesolit, nesladit, nemastit, ale někdy "ujedu". Jen občas, ale v mém věku (63) ??? - hrozí prosím co? Děkuji za odpověď.
Autor: Jalmil | 10.11.2010 19:22

MUDr. Sausen Sládková: Ve Vašem případě musí každý potravinový doplněk nebo lék schválit ošetřující lékař. Při imunosupresivní léčbě se musí velmi opatrně zvažovat další terapeutická opatření. Režimová a dietní opatření ve Vašem případě souvisí s transplantací samotnou a pak s faktem, že imunosuprese je zátěž sama o sobě, je důležité, abyste organismus nezatěžoval zbytečně dále.

Otázka: Dobrý den! Chtěla jsem se zeptat :Beru léky na imunitu Luivac,které mi napsala doktorka .Jsem velice náchylná na anginy a jestli bych k těmto práškům mohla užívat nějaké dalšá vitaminy nebo něco na imunitu ještě dál? V tomto období mě bolí v krku skoro pořád a už nevím co mám s těmi anginami dělat, Teď teda trochu pomáhá Ten Luivac,ale taky ne moc. Děkuji předem za odpověď.
Autor: Andrea | 10.11.2010 19:54

MUDr. Sausen Sládková: Doporučuji vyšetření v imunologické ordinaci. Pokud máte několik let po sobě mnoho angin ročně, pak je vhodné probrat s ošetřujícím ORL lékařem zda se nejedná o chronický zánět krčních mandlí a zvážit event. tonsilektomii (odnětí krčních mandlí).

Otázka: Dobrý den, jsem astmatik a již 13 let vdechuji Seretide. Poslední roky mám problémy s přemnoženou kvasinkou v organismu - trpím nadýmáním, plynatostí, moučnivkou a chronickou rýmou. Když vysadím Seretide, moučnivka se mi trochu zlepší, ale zhorší se mi dušnost v nočních hodinách. Jak z tohoto kruhu ven? Mám Seretide stále užívat i přes kvasinkovou infekci a dá se Candidoza nějak léčit?
Autor: Zbyněk | 10.11.2010 19:59

MUDr. Sausen Sládková: Pokud máte "moučnivku" v ústech, je vhodné nahradit Seretide jinými antiastmatiky. Např lze zkusit preparát Alvesco. Rozhodně nemůže být bez antiastmatické léčby. Co se střevních obtíží týče, zkuste užívat několik měsíců probiotika (např Lactobacilly Swiss).

Otázka: Dobrý den, Můj táta je po infarktu. Uz dlouho ma zvysenou teplotu, ktera nepresahne 38C. Priznaky se podobaji chripce, ale v moci se mu objevili cervene krvinky. Nemuze to znamenat nejake problemy s imunitou? je lecen Warfarinem. Nebo za to muze tento lek? dekuji moc za odpoved.
Autor: Oldriska | 10.11.2010 20:29

MUDr. Sausen Sládková: Nález v moči prosím probrat s ošetřujícím lékařem, který hlídá léčbu Warfarinem a zvážit další interní vyšetření.

Otázka: Dobrý večer, beru již rok adalimumab. Můžu nějak posilovat svou imunitu? A je to vhodné. Trpím na nachlazení. Psoriáza ustoupila, ale jsem náchylnější na nemoci. Děkuji i za odpověď na e-mail.
Autor: Honza | 10.11.2010 21:44

MUDr. Sausen Sládková: V tomto případě není vhodné imunitní systém stimulovat.

Otázka: V dubnu jsem prodělala herpes v oku, prý v souvislosti s dlouhodobým stresem a tím ztrátou imunity. Začala jsem užívat beta glukan 250, ale nevím, jestli je to dostačující.Zajímalo by mě, co bych mohla ještě udělat pro zvýšení imunity. Děkuji.
Autor: jane | 10.11.2010 21:59

MUDr. Sausen Sládková: Pokud by se herpes opakoval je nutno jej hned od prvních příznaků léčit podáváním antivirotik - dle závažnosti stavu v tabletách nebo injekcích.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, mám HyperIgE syndrom - cca 43000 měrných jednotek. Způsobuje mi zřejmě i atopický ekzém. Je možné tento syndrom řešit nějakým lékařským způsobem, zvláště kvůli ovlivnění úspěchu léčby atopického ekzému? Klasické kortikoidy příliš již nepomáhají, přes zimu nutná orální aplikace Cyklosporinu A. Jak se díváte na možnost plazmaferezy z hlediska zlepšení atopického ekzému a případnému zabránení recidiv tohoto onemocnění? Příp další možnosti léčby? Děkuji za odpověď Pavel K.
Autor: Pavel K. | 11.11.2010 00:47

MUDr. Sausen Sládková: Z charakteru Vašeho dotazu usuzuji, že jste již léčen na klinice. Pokud Vám plazmaferezu nabídli, je to jistě další z terapeutických možností, kterou je vhodné zkusit.

Otázka: Dobrý den, dcera (16 let) má velmi často bolesti uzlin na krku,poslední rok se přidaly bolesti na pravé straně břicha.Je unavená, bývá jí nevolno.Byla na různých vyšetřeních - nic se nenašlo.Je alergik (prach,peří,srst..).Pomůže nějaký lék na imunitu?Nebo mi můžete poradit nějakého specialistu?Jsem z Pardubického kraje.
Autor: ála | 11.11.2010 08:03

MUDr. Sausen Sládková: Její potíže mohou souviset s jejími alergiemi, ale imunologické vyšetření je vhodné. Dle něj pak teprve zvažovat léčebná opatření.

Otázka: Dobrý den, na trhu jsou různé přípravky na bázi enzymů, např. Wobenzym a Prevenzym. Jeden z nich je podstatně dražší než druhý. Liší se zásadně jejich účinek? Rovněž mám pocit, že z trhu zmizela serrapeptidáza, proč tomu tak je? děkuji
Autor: I R | 11.11.2010 08:05

MUDr. Sausen Sládková: Já sama enzymy doporučuji hlavně po úrazech a operacích.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych poradit. Jsem těžký alergik ( jarní trávy, roztoči) a ekzematik, celoročně užívám Aerius 1 až 3 tablety denně dle potíží a na ekzémy kortikoidy. Nejhorší problémy mám v zimě, kdy se mi strašně zhorší ekzém na celém těle včetně obličeje a hrozně otékám i v obličeji. I přesto, že užívám 3 x denně AERIUS nevidím žádné velké zlepšení. Máte pro mě nějakou radu jak by se daly tyto obtíže zlepšit? Děkuji
Autor: Dana | 11.11.2010 08:07

MUDr. Sausen Sládková: Je vhodné zkusit kombinaci i jiných antihistaminik. Např ráno Xyzal a večer Ketotifen. Doma provést důsledná protiroztočová opatření. Pokud je to možné vyhýbat se svým osobním alergenům. Dalším intenzivnější stupně léčby již řídí specialista.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dcera 7let donesla ze školy spálovou angínu, má teď antibiotika, ve výtěru invazivní streptokok, předtím brala antibiotika před 2 měsíci, také angína. Předtím byla cca 1,5 roku zdravá. Já 37let tento rok již 4.tá angína, teď asi od dcery těžká hnisavá. Je možné, aby u nás ten streptokok nějak přetrvával? Co je vhodné pro mě a pro dceru na posílení imunity? Mám už strach, slyšela jsem, že streptokok spálové angíny se rád vrací? Příští týden jdeme obě na kontrolu, máme si udělat nové výtěry? Moc děkuji za odpověď.
Autor: barunka55 | 11.11.2010 08:26

MUDr. Sausen Sládková: U obou bych provedla základní imunologické vyšetření. Pokud by vyšetření neprokázalo žádnou patologii, pak je možno nasadit imunologickou léčbu preparáty typu Luivac, Ribomunyl, Broncho-vaxom. Výtěry děláme jen při jasných klinických obtížích. Jako "preventivní" nemají smysl.

Otázka: co s jedincem,který trpí častými afty,angínami,prý i dušností,také plynatostí a nadýmáním.V pubertě měl zdiagnostikovanou chronickou obstrukci plic,je bez léků.Vůbec nesportuje,většinu času stráví u počítače bez jakéhokoliv pohybu.potřeboval by posílit jak imunitu,tak fyzickou kondici.Ačkoliv je mladý,tak nemá zájem na sobě zapracovat.děkuji Zuzanka
Autor: zuzanka | 11.11.2010 08:26

MUDr. Sausen Sládková: Je vhodné provést imunologické vyšetření. Obstrukce dýchacích cest v pubertě je široký pojem. Každopádně je vhodné vyšetření plicních funkcí (spirometrie). Co se plynatosti a nadýmání týče je vhodné několik měsíců užívat probiotika.

Otázka: Zdravím Vás, chodím do bazénu, sportuji, běžkařím, turistuji, přes léto jezdím do práce na kole. Nekouřím. Přesto mám každý rok 5-10 silných nachlazení, většinou bez teplot. Co s tím?
Autor: Kosák | 11.11.2010 08:36

MUDr. Sausen Sládková: Doporučuji provést alergologicko imunologické vyšetření.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, naše pětiletá dcera loni nastoupila do mateřské školy, od té doby je velmi často nemocná (převládají opakující se záněty horních cest dýchacích - rýmy, dlouhotrvající kašel, teploty).Byli jsme i na vyšetření na ORL, kde jí byla zjištěná mírně zvětšená nosní mandle, její odstranění však zatím není nutné. Některý měsíc nebyla loni ve školce z důvodu nemoci vůbec, někdy týden a tak stále dokola. Loňský školní rok jsme jí dávali po dobu 6-ti měsíců v součtu sirup Imunoglukan, dále dostává Omega 3 mastné kyseliny v tobolkách a Marťánky - vitaminy pro děti s imunactivem.Každý den dostává čerstvou zeleninu i ovoce a pestrou stravu.O letních prázdninách, kdy do školky nechodila, nemocná nebyla.Mysleli jsme si, že se letošní školní rok situace změní trochu k lepšímu, ale je to stejné.Ještě jsem chtěla zmínit, že má dcera cca od 1 roku atop. ekzém, který se s věkem zlepšuje.Nyní pro dceru zvažujeme podávání Wobenzymu. V jarních měsících má dcera možnost jezdit spolu se svou mateřskou školou do kurzů plavání.Prosím o radu, jestli je to pro ni vhodné s ohledem na její opakující se nemoci a co byste nám doporučila pro celkové zlepšení imunity. Děkuji za odpověď.
Autor: Amy | 11.11.2010 08:59

MUDr. Sausen Sládková: Děti s nástupem do kolektivu velmi často začnou zvýšeně stonat v podzimních a zimních měsících. Typické je, že přes léto jsou zdravé. Většině z nich stačí vysadit pobyt v kolektivu nebo alespoň omezit. Většinou pak nepotřebují žádná jiná opatření ani léky. Plavání může její stonání ještě více zhoršit, to se, bohužel, obáváte správně. Omega 3MK, ovoce, zelenina, to vše děláte správně.

Otázka: Dobrý den, mám v horizontu asi deseti let potíže s imunitou (deficit IgG) a od dětství astma. Přes veškerou léčbu, kterou jsem za ty roky absolvoval, je můj zdravotní stav prakticky konstantní, tj. viróza či jiná infekce 200 dní v roce a neustálé bolesti v krku, se kterými se nepodařilo nic udělat ani na ORL, ani na alergologii. Druhá část problému je chronická bronchitida, takže neustále kašlu a lékaři se obávají následků pro plíce (které definují jako rozedmu plic, která hrozí v dlouhodobém horizontu). Mám myslím dobré doktory, k nimž mohu být otevřený a naopak. Bohužel mi však radí zejména změnu klimatu, ale nepokoušejí se výrazně změnit současnou léčbu. Je jejich přístup jediný možný, nebo jsou i jiné alternativy? Současně jsem léčen injekčně preparátem Igamplia, jinak beru Seretide 500, Xyzal (většina antihistaminik i antialegrik nejeví příliš dobré účinky). Zdraví jsem se naučil brát s rezervou a nadhledem, ale samozřejmě by mne zajímalo, jestli by Vás nenapadly ještě další (např. i podpůrné) možnosti léčby. Děkuji za Vaši radu.
Autor: Lukáš | 11.11.2010 09:01

MUDr. Sausen Sládková: Ve Vašem případě je vhodné ještě provést endoskopické vyšetření - ezofagogastroskopii s odběrem histologie k posouzení mikroskopické esofagitidy. Vaše potíže by mohly být mimojícnovými projevy refluxní jícnové choroby (v angličtině: Gastroesophageal Reflux Disease). Bohužel, pacienti vůbec nemusí mít klasické projevy jako je např.pálení žáhy.

Otázka: Dobrý den, jsem alergik a astmatik, dlouhodobě užívám léky. Před rokem mi ale zjistili těžký syndrom spánkové apnoe. Dostal jsem CPAP, spím s přístrojem každou noc a po celou noc. Kontrolní spánek byl "v pořádku" AHI pod 5 (norma). Přesto jsem velmi unavený, odpoledne musím s největším vypětím sil přemáhat spánek. - Protože ale Epwhortský test i test pozornosti mám v pořádku, tak se se mnou lékaři se spánkové laboratoře už vůbec nebaví a odbývají mne obecnými režimovými doporučeními. - Co mám dělat? Na jakého specialistu se obrátit, kterého by zajímaly moje potíže? Nesouvisí to také s imunitou, nelze to imunologicky modulovat? Děkuji za odpověď.
Autor: mkls | 11.11.2010 09:08

MUDr. Sausen Sládková: Máte pravu, imunologické vyšetření je vhodné doplnit.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, dočetla jsem se, že imunitu je prý dobré posilovat za pomoci probiotických přípravků. Jenže v lékárně jich je k dostání spousta. Mně třeba doporučili Swiss laktoabcily "5". Máte s nimi nějaké zkušenosti? Popřípadě můžete mi poradit podle čeho si je vybrat. Ještě bych je chtěla pořídit dětem. Děkuji.
Autor: Alexandra | 11.11.2010 09:08

MUDr. Sausen Sládková: Ano, s preparátem LactobacilySwiss5 mám velmi dobré zkušenosti, obsahuje 6miliard. Doporučuji jej též. Obecné doporučení pro výběr probiotik: probiotikum by mělo obsahovat směs laktobacilů a bifidobakterií. Pro dospělé by 1kapsle měla obsahovat minimálně 10na devátou (1miliarda) bakterií. Já volím preparáty s několika miliardami.

Otázka: dobrý den. jsem astmatička mužu se dat očkovat proti chripce? Z pozdravem
Autor: anita | 11.11.2010 09:11

MUDr. Sausen Sládková: Pokud není jiné kontraindikace, pak je ve Vašem případě očkování proti chřipce velmi vhodné.

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné se někdy zbavit únavového syndromu. Byl mi diagnostikován před 5 lety po prodělání mononukleozy, kterou mám stále v aktivní fázi, přičemž s každou angínou, na kterou dostanu antibiotika (cca 2x ročně - zima, léto), se můj stav zhorší. Beru Essentials na játra, která občas pobolívají, a také řadu různých vitamínů, echinaceu, jeden čas i wobenzym, upravila jsem jídelníček (jaterní dieta), ale nic nepomáhá. Nevím jak jinak dopomoci zvýšení imunity, vše co mi lékaři radí snad dodržuji. Neměla byste nějakou radu? Je mi 22 let a nedokážu si představit, že takto budu "fungovat" do konce života, protože nejsem schopná chodit pravidelně ani do školy, natož pak někdy do práce. Moc děkuji. M.
Autor: Maya | 11.11.2010 09:25

MUDr. Sausen Sládková: Je vhodné podrobné interní a imunologické vyšetření. Často je vhodné vyhledat i lékaře zabývajícího se psychosomatickou medicinou.

Otázka: Dobrý den, posledního půl roku trpím častým nachlazením, kdy se k bolení v krku, pálení v nose, bolení hlavy, přidá i bolest v zátylku a zvracení. Není týden, abych nebyla den dva nemocná. Zkoušela jsem brát asi měsíc Wobenzym a teď jsem si pořídila Allivictus. Nevím co by mi ještě pomohlo. Chystám se k doktorce na krev, třeba něco objeví. Co myslíte?
Autor: kulha | 11.11.2010 09:41

MUDr. Sausen Sládková: Zde je vhodné vyšetření specialistou alergologem-imunologem. S preparátem Allivictus mám dobré zkušenosti.

Otázka: Dobrý de paní Doktorko, chtěla jsem se zeptat,tento měsíc se mi reaktivovala EB virosa a zjistila jsem že mám ještě Herpres virus 1,jak a čím se můžu dát dohromady?děkuji s pozdravem
Autor: ZUZI82 | 11.11.2010 09:48

MUDr. Sausen Sládková: Neléčíme hodnoty z krve, ale pacienta. Pokud nemáte závažné klinické obtíže, tak pouhými laboratorními nálezy se netrapte.

Otázka: Dobrý den. Syn (3roky) začal chodit v září do školky. Ale většinou je pořád doma. Pořád je nachlazený, měl zánět hrtanu, teď má zánět průdušek. Jak mu posílit imunitu a vyhnout se opakování nachlazení apod.. Lze nějak poradit? Doma nepřetápíme a větráme. Děkuji za odpověď.
Autor: medvidek007 | 11.11.2010 10:06

MUDr. Sausen Sládková: Na podobný dotaz jsem zde již odpovídala, prosím podívejte se tam.

Otázka: Dobrý den paní doktorko,poslední 2 roky stále marodím.Bud je to chřipka,angína nebo střevní chřipky které se tak v poslední době rozmohli.Je mi 37 let a s manželem se snažíme o mimi.Jenže když stále marodíte jde to těžce.Navíc v dnešní době většina z nás když nás něco přepadne,snažíme se to nějak vyléčit sami a až je nejhůř jdeme k doktorovi.Je to hlavně tím že se bojíme že přijdeme o práci.Ale to jsem odbočila.Beru různé vitamíny a snažím se jíst hodně ovoce.Naposledy když jsem marodila zabrali mi až 3 antibiotika.Většinou to začíná tím že mě chytne močový měchýř,potom mám gyn.problémy a když se z toho dostanu tak zas na mě vleze nějaká viroza.Poradíte mi jak se dát trochu dohromady?Na močový měchýř mi zabírají hodně brusinky ty nejsilnějšíDěkuji za radu a hezký den.
Autor: Dáška | 11.11.2010 10:09

MUDr. Sausen Sládková: Doporučuji imunologické vyšetření. Co se opakovaných močových a gynekologických zánětů týče doporučuji dlouhodobě Megabrusinky 1x1, probiotika v ústním podání, dále preparáty do pochvy (např. Femisan gel, VitagynC, Fermalac apod)

Otázka: Dobrý den paní doktorko, je mně 55 let a před půl rokem mně byla diagnostikována roztroušená skleróza, primárně progresivní forma. Od té doby užívám léky na snížení imunity - Imuran a Medrol. Do loňského roku jsem se nechal pravidelně očkovat proti chřipce a klíšťové encefalitidě. Nyní jsem se dozvěděl, že tato očkování už bych neměl podstoupit. Prosím proto o Váš názor, jaké mám nyní možnosti obrany proti běžným infekcím (chřipka, nachlazení apod.) a jaká očkování jsou pro mne přípustná. Děkuji. Laďa
Autor: laďa | 11.11.2010 10:10

MUDr. Sausen Sládková: U roztroušené sklerosy (RS) se doporučuje očkovat jen proti nemocem, které ohrožují život (tetanus). Ostatní očkování musí vždy zvážit ošetřující neurolog. Očkování stimuluje imunitní systém, přičemž u RS se snažíme právě vyhnout imunostimulačním podnětům. Je to však individuální. Jsou pacienti s RS, kteří se proti chřipce očkují a nezhorší je to.

Otázka: Omlouvám se,ještě bych doplnil předchozí dotaz na chlamydie plicní..chodím co půl roku na kontrolu,akorát mi předepisují Rybomunil. Teď mi hodnoty vyskočily a dostal jsem azythromicyn 500 mg 6 + 6 tablet. Snad to nebudu brát do konce života? je mi 35, děkuji
Autor: Ruzicka | 11.11.2010 10:32

MUDr. Sausen Sládková: Nikdy neléčíme laboratorní výsledky, ale pacienta. Obraťte se na pneumologa. Pokud nemáte nějaké závažné příznaky, není vůbec nutné opakovaně chlamydie vyšetřovat.

Otázka: Paní doktorko, mám kamarádku, která má již 10 let Sklerodermii, chodí na revmatologii, psychiatrii, léčení bolestí a hojení, ovšem stav se spíše horší, co Grapové kapky, brala i enzymy. Děkuji moc.Barbora
Autor: Barbora | 11.11.2010 10:35

MUDr. Sausen Sládková: Bohužel, sklerodermie je závažné autoimunitní onemocnění, jehož léčbu musí řídit specialista. Přesahuje to možnosti chatu.

Otázka: Dobrý den, před 20 lety (ve 30 letech) mi byl diagnostikován výrazný imunodeficit a chronický únavový syndrom. 3 roky jsem byla v invalidním důchodu, řadu let jsem se léčila na imunologii (gamaglobulin, transfer faktor). Stav se postupně zlepšil a stabilizoval, i když periodicky se únavový syndrom aktivuje při stresu či viróze. Léky na posílení imunity neberu, pouze vitamíny. Poslední rok-dva se ovšem cítím podstatě hůř, fyzicky i psychicky, zřejmě v souvislosti s počínající menopauzou. Můžete mi doporučit nějakou terapii nebo prostě musím toto obtížné období "přetrpět"?
Autor: LenkaR | 11.11.2010 10:36

MUDr. Sausen Sládková: Období menopausy skutečně může zhoršit chronické nemoci. Je vhodné konsultovat znova imunologické pracoviště. Rozhodně nezapomínejte v tomto, pro ženu těžkém období, i na svou křehkou duši. Konsultace s psychologem nebo nasazení antidepresiv mívají zázračný efekt.

Otázka: Dobrý den, již několik let trpím opakovanými záněty močových cest, na které většinou pomáhají pouze antibiotika. Doufala jsem, že mi pomůže užívání Nefrovaxinu, ale zánět se stejně po půl roce zase objevil. Snažím se preventivně jíst brusinky, teple se oblékat, ale stejně se zánětu nevyhnu. Do toho bojuji s neustálou únavou, která mi ztěžuje fungování v praktickém životě. Může tohle všechno značit sníženou imunitu? Případně o jaké vyšetření bych měla lékaře požádat, aby se zjistilo, co je špatně?
Autor: Lucie H. | 11.11.2010 10:39

MUDr. Sausen Sládková: Ano, určitě je vhodné nechat se imunologicky vyšetřit. S Nefrovaxinem mám dobré zkušenosti. Já ještě přidávám Megabrusinky 1x1, probiotika ve vyšší dávce (směs laktobacilů a bifidobakterií).

Otázka: Dobrý den.Pracuji s dětmi a pravidelně podzim a jaro mám záněty horních cest dýchacích,léčba vždy až 3týdny.Dá se nějak předejít,resp.potlačit toto onemocnění,užívat něco dlouhodobě?K tomu mám špatný krevní obraz a nedostatek železa,anémii.Děkuji.
Autor: Evča | 11.11.2010 10:54

MUDr. Sausen Sládková: Je vhodné vyloučit onemocnění štítné žlázy, imunopatologii. Pokud se toto neprokáže, pak lze zkusit preparáty typu Ribomunyl, Luivac, Broncho-vaxom.

Otázka: dobrý den, manžel ma na ploskách nohou bradavice, chodí na vypalováni,ale moc to nepomáhá, užívá vitamín C, Hlívu ústřičnou. Prosím radu jak by měl posílit imunitu děkuji

Autor: naděžda | 11.11.2010 11:10

MUDr. Sausen Sládková: Zde je hlavně důležité dodržovat režimová opatření. Pozor na bazény, veřejné sprchy atd. Inkubační doba bradavic je až 9 měsíců.

Otázka: Dobrý den, nejsem si jistá, zdali tento dotaz není trochu mimo. Jsem toho názoru, že pokud udržuji střeva v dobré kondici, jím hodně vlákniny a sportuji, potom se mě žádné nachlazení netýká. Jediný čas, kdy se citím trochu oslabená je, pokud jsem ve stresu například před zkouškami, nebo před menstruací- je něco, co byste mi v tomto období doporučila? Například mohu i toto ovlivnit určitou stravou? Nejlepší je dle mého názoru dodržovat zdravou životosprávu neustále preventivně, ale lze ještě něco přidat ve stresujícím období? Děkuji za odpověď
Autor: Linda | 11.11.2010 11:17

MUDr. Sausen Sládková: Myslím, že pro sebe děláte co je ve Vašich silách. A jistě nekouříte. Pak již jen dbát na dostatek spánku.

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě,kdy je vhodná doba na imunologické a alergologické vyšetření např. z krve (jaké roční období) a kolik toto vyšetření stojí, jestli je nutné mít doporučení od praktického lékaře a co se všechno může z tohoto vyšetření zjistit . Děkuji za odpověď !
Autor: tom | 11.11.2010 11:18

MUDr. Sausen Sládková: Rozhodně na alergologické a imunologické vyšetření nechodit preventivně nebo ze zvědavosti. Pokud máte nějaké potíže, pak se provedou kožní testy a doplní vyšetření z krve. Vyšetřujeme alergie hlavně na inhalované alergeny (pyly, roztoči, plísně, zvířecí srst atd), poradíme s potravinovou intolerancí, potravinovými alergiemi, můžeme diagnostikovat imunodeficienci nebo autoimunitní onemocnění.

Otázka: Dobrý den, prosím, poraďte mi, jak mohu svým dcerám (4,5 a 2,5 roku) podpořit imunitu. Starší dcera má potvrzenou alergii na roztoče a mívá velice časté záněty dýchacích cest poslední rok se komplikující zánětem středního ucha. Pravidelně mívá ATB a při poslední infekci užívala po sobě dvojeAtb po dobu 20dnů. vydržíme zdravé pouze v izolaci, jnak si pravidelně tyto infekce všichni předáváme, takže jsme nemocné v podstatě stále. Moc děkuji za odpověď.
Autor: karolina | 11.11.2010 11:55

MUDr. Sausen Sládková: U starší dcery je vhodné ještě zamyslet se zda nemá mimojícnové projevy gastroezofageálního refluxu. Pokud má alergii na roztoče i klinicky, pak je vhodné zvážit zahájení roztočové alergenové imunoterapie. Imunologické vyšetření zřejmě již máte provedené. Zvážila bych dlouhodobé podávání antihistaminik a imunomodulačních léků.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat zda-li imunita může mít vliv na podaření umělého těhotenství? již 5X a stále se nedaří. děkuji s přáním krásného dne.
Autor: cibet | 11.11.2010 11:58

MUDr. Sausen Sládková: Ano, může. Nechte se raději vyšetřit pro podezření na imunoreprodukční poruchu zde: www.synlab.cz Pracoviště Imumed, Praha 1, Mlynářská 4.

Otázka: Dobrý den,jsem dárce krve a občas mě odmítnou pro špatné výsledky bílích krvinek, doporučili mi Rakytníkový sirup,čaj atd. jak dlouho užívat tento preparát a zlepší se to ? Jím celkem zdravě,diety nedržím, přesto ty výsledky nemám,nělám něco špatně pšatně?
Autor: Ren | 11.11.2010 12:01

MUDr. Sausen Sládková: Pokud by byla hodnota bílých krvinek (leukocyty) opravdu velmi nízká, pak je vhodné hematologické vyšetření. Jinak stačí běžná režimová a stravovací doporučení.

Otázka: Dobrý den, mám velmi nízkou hodnotu IgA, v podzimních měsících užívám Broncho-Vaxom. Mám si ještě v lékárně kupovat nějaké potravinové doplňky?
Autor: Hela | 11.11.2010 12:14

MUDr. Sausen Sládková: Pokud Vám tento preparát pomáhá, pak už nepotřebujete nic dalšího.

Otázka: Dobrý den pani doktorko, mám potíže s imunitou (jsem neustále unavená, celoroční rýma...), na její posílení užívám chlorelu, nějaké biomultivitamíny, ale moc mi to nepomahá. Chtěla jsem se vás proto zeptat, jestli by jste mi nemohla doporučit něco jiného? předem děkuji za vaši odpověď
Autor: ity77 | 11.11.2010 12:42

MUDr. Sausen Sládková: Vyšetření v alergologické ambulanci je velmi vhodné. Celoroční rýma je stav, který zhoršuje kvalitu života. Rozhodně Vás musí sledovat ORL lékař. Výborný efekt mají nasální steroidy (Avamys, Nasonex).

Otázka: dobrý deň, mám 8-ročnú dcéru a zistili jej mierne oslabenú bunkovú imunitu, ktorá sa prejavuje častými oparmi na ústach. Doktor nariadil dlhodobú liečbu Isoprinosinom. Chcela som sa spýtať, aký je váš názor na podporu liečby prírodnými preparátmi Fungilen a Detoxilen?
Autor: zuzi | 11.11.2010 12:47

MUDr. Sausen Sládková: Isoprinosine je velmi dobrý lék s protivirovými a imunostimulačními účinky. S Vámi zmiňovanými přírodními preparáty nemám zkušenost. Já z přírodních preparátů doporučuji Allivictus.

Otázka: trpim bronchialnim astmatem a alergie proč když je podzim trpim vice než když vsechno kvete potiže s dychanim vzdušnosti mužete poradit jak si to usnadnit co mam delat atd...uživat dekuji moc pavel
Autor: Pavel | 11.11.2010 12:50

MUDr. Sausen Sládková: Rozhodně byste měl být vyšetřen a pravidelně sledován alergologem nebo plicním lékařem. Musíte se léčit a pravidelně užívat antiastmatickou léčbu. Vaše původně sezónní astma se již změnilo v celoroční. Jako alergik jste navíc vnímavější i k ostatním vlivům - viry, znečištění ovzduší, cigaretový kouř atd.

Otázka: Mám průduškové astma a alergie, v současné době beru zodac jednou za tři dny a na astma si foukám 2krát denně. Předtím jsem byla dárce krve a mohu stále chodit na odběry? A co to udělá se mnou?
Autor: Jitka | 11.11.2010 12:59

MUDr. Sausen Sládková: Prosím poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Otázka: Mohu se dát očkovat proti chřipce-jsem po operaci karciomu prsu a myxomu v srd.síni(cca 5 let). Děkuji za odpověd.
Autor: markyza | 11.11.2010 13:01

MUDr. Sausen Sládková: Prosím, zkonsultujte se svým kardiologem.

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je možné posílit imunitu. Je mi 25let a prodělala jsem tříletý kolotoč braní ATB a všemožných léku a až detoxikace orgainismu mě postavila na nohy. Po roce bez potíží se mi zase imunita zhoršuje, jsem neustále zahleněná a lehce chytnu kdejaký bacil. Opět jsem naběhla na zdravou stravu - minimum bílého ckru, bílé mouky a konzervantů plus detoxikačí čaje a lactobacily. Bohužel dlouhodobě dodržovat tyto návyky je jak časově tak finančně dost náročné. Jenže když je omezím, opět se imunita zhoršuje. Navíc plánujeme rodinu a o to víc to bude složitější. Prosím o radu! Děkuji a přeji hezký den
Autor: Viruska | 11.11.2010 13:15

MUDr. Sausen Sládková: Z Vašeho dotazu jsem nepochopila, zda jste byla imunologicky vyšetřena. Rozhodně se musí vyšetřit protilátky proti tkáňové transglutamináse, aby se vyloučila celiakie (nesnášenlivost lepku). Obecně lze jen doporočit každému, aby se stravoval tak, že omezí spotřebu rafinovaného cukru, přepálených tuků, absolutně vyloučí uzeniny, minimum konzervačních látek a aditiv.

Otázka: Dobrý den paní doktorko, mohla byste prosím obecně poradit jak posílit imunitu u jinak vpodstatě zdravých dospělých lidí a u malých dětí navštěvujících dětský kolektiv proti častým virózám, rýmě apod. Děkuji.
Autor: mic | 11.11.2010 13:29

MUDr. Sausen Sládková: Dodržovat základní obecná doporučení: pestrá zdravá strava, absolutní zákaz uzenin (!!!), dostatek pohybu, hodně spánku, málo stresu (vím, že zvláště to snížení stresu je v dnešní době jen zbožným přáním)

Otázka: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal ohledně problému, který mi již delší dobu otravuje život, nevím, zda je to přímo spojeno s imunitou. Můj problém je takový, že mám již třetím rokem v kuse ucpaný nos a mám pořád rýmu. Cítím to zvláště přes noc. Někdy když ležím, na rovné ploše(s hlavou vodorovně či mírně sklopenou) tak cítím, jak kdybych se nalokal vody v bazénu a pochvilce se mi motá hlava. Zároveň mám veliké obtíže s pocením - z ničeho nic se začnu potit, ale opravdu hodně(pot je studený bez zápachu). Když jsem to již před dvěma roky řekl mé obvodní doktorce, tak mi odpověděla, že to není možné. Proč myslím, že by to mohlo být spojené s imunitou? Před těmi třemi roky měla přítelkyně streptokoka(mě ho nenašli) a zároveň jsem si prošel obdobím, které pro mé tělo bylo velice zásadní(do té doby sportovec - přestal jsem, přibral 25kg - dnes už je mám zase dole a sportuji, ale problémy neustali). U doktorky už jsem nebyl právě dva roky, jinak s nemocemi problém nemám... Mockrát děkuji za odpověď - je mi 25let.
Autor: Petr | 11.11.2010 13:29

MUDr. Sausen Sládková: Streptokokům bych to za vinu nedávala. Rozhodně začněte na ORL. Tam Vás důkladně vyšetří, zřejmě Vám doporučí nosní steroidy (např. Avamys, Nasonex). Imunologické vyšetření můžete doplnit, pokud se Vám pak neuleví.

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na syna, kterému je 5 let. Už od malička má problémy s alergii, kdy přes léto je alergický na pyl a zvířata. Přes zimu máme zase problémy s průduškama. Ale nejvíc zvláštní je, že přes léto je hrozně rychle přehřátý, v oblyčeji rudý, zpocený, a v zimě zase má rychle studené ruce a je mu zima. Děkuji za odpověď.M.
Autor: Marie | 11.11.2010 13:41

MUDr. Sausen Sládková: Alergie: prosím konsultujte alergologa, zda je vhodné u syna zahájit léčbu alergenovou imunoterapií - tj vakciny. Na trhu jsou preparáty, které se užívají v kapičkách pod jazyk nebo jako tablety (Oralair, Pangramin, Grazax, Staloral). Co se rychlého zrudnutí obličeje a zpocení týče, většinou je to spíše individuální nastavení organismu a vyrovnávání se s teplotními nároky.

Otázka: Dobrý den, jaký máte názor na podporu imunity u dětí pomocí Wobenzymu? Děkuji
Autor: Karol | 11.11.2010 13:51

MUDr. Sausen Sládková: Já Wobenzym doporučuji s oblibou po úrazech, operacích apod.

Otázka: Mám letité problémy s imunitou - RS, chronická lymf.leukémie - vše nyní v remisi. V červnu doložena z krevních testů alergie na lepek /víc než půl roku zvracení, průjmy - zhubnutí cca 5-6kg/-po dodržování bezlepkové diety - úprava stavu. Nyní jsem šla na testy na alergologie - pro upřesnění na jaké obiloviny jsem alergická /tj.4 měsíce jsem dodržovala bezlep.dietu/ a vyšlo mi, že NEJSEM alergická na žádné, že je vše v pořádku. Zkusila jsem si vzít jen krajíček chleba nebo bulku - nemám potíže - jen mi je lehce na zvracení, ale přejde to, ale nerozumím tomu. Mám to zkoušet nebo dodržovat? Děkuji za odpověď D.Šantrůčková
Autor: pajav | 11.11.2010 13:54

MUDr. Sausen Sládková: Je rozdíl, zda se jedná o celiakii či alergii na obiloviny. Celiakie (intolerance lepku) se musí vyšetřovat v období kdy pacient NEDRŽI bezlepkovou dietu, jinak jsou výsledky falešně negativní. Musí se vyšetřit protilátky proti tkáňové transglutamináse ve třídě igA. Nemá smysl vyšetřovat protilátky proti gliadinu, to se již v diagnostice celiakie nepoužívá. Definitivní potvrzení diagnosy je možné jen z biopsie tenkého střeva a to opět v době, kdy pacient nedrží bezlepkovou dietu. Co se týče alergie nebo intolerance kterékoliv části obilovin, nemusí je odhalit ani vyšetření specifického IgE a musíme se pak řídit jen klinickými potížemi pacienta.

reklama
reklama
reklama