reklama

Vousy chrání před nemocemi, tvrdí vědci

Připadají vám muži s vousy sexy? To ještě nic není, jsou zároveň mnohem vhodnější ze zdravotního hlediska!

Foto: Thinkstock

Mohutné plnovousy už vzbuzují patřičný úžas jen ve vískách pod 200 obyvatel, ale dohady nad nimi neustávají ani v módních metropolích. Jsou nehygienické, nebo je všechno jinak?

Trend, připomínající doby pradědečků, přinesl smršť důkazů, že tak hustý porost je plný "breberek". Jídlo, dotyky rukou, nastydnutí a další faktory - to vše údajně způsobuje, že se ve vousech nachází celá mini zoo různých mikrobů. Dokonce včetně bakterie, která se objevuje ve výkalech nebo na WC. Ale s oholením ještě nespěchejte.

Ochrana proti bakteriím

Podle Adama Robertse, mikrobiologa z University College London, jsou vousy naopak štítem proti infekci! V chlupatém vzorku ve své laboratoři objevil Staphylococcus epidermidis. Ten sice sám o sobě není žádná výhra, ale ani nic nebezpečného či mimořádného, patří k běžnému kolonii mikroorganismů na pokožce.

Tento druh bakterie však dokáže zneškodnit například jiného mikroba, obávanou E. Coli, která způsobuje průjmy a infekce ve střevech nebo v močovém ústrojí. Všechny bakterie totiž nejsou stejně nebezpečné.

Dokazuje to například přítomnost těch prospěšných, které osidlují naše střeva a z velké části rozhodují o naší imunitě. Navíc jedna druhé konkurují a vzájemně se tak mohou i vytlačovat.

Vousy pro budoucnost

Této vlastnosti se možná bude moci v budoucnu využít i k vývoji nových typů antibiotik, upozorňuje například deník Independent. Což je dost důležité, protože k v tomto oboru už 30 let k žádnému objevu nedošlo a stávající antibiotika kvůli rezistenci stále častěji ztrácejí účinnost.

Doporučujeme: V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

Tento pokus, o němž psala britská BBC, navázal na překvapivou studii, o níž informoval odborný časopis Journal of of Hospital Infection. Podle ní se ukázalo, že vousatý obličej je  mnohem hygieničtější!

Nebezpečí hladkých tváří

Při zkoumání mezi pracovníky ve zdravotnictví zjistili, že  "hladké tváře" měly třikrát vyšší riziko, že na sobě přenášejí bakterie MRSA (methicilin-rezistentní zlatý stafylokok). Ta způsobuje těžko léčitelné infekce hlubokých tkání a je nebezpečná především pro oslabené pacienty v nemocnicích. Oholení měli také o 10 procent vyšší výskyt zlatého stafylokoka - toho "normálního", který stojí za angínami, abscesy, infekcemi kůže, meningitidou a mnoha dalšími, ještě horšími chorobami.

Zdá se, že móda "lumbersexuálů" (kombinace slova metrosexuál a lumberjack, což je anglický výraz pro dřevorubce) není vůbec špatná a dokonce má i své zdravotní výhody. Vousy také například chrání před akné, které zásah čepelky často vyvolává. Holení navíc způsobuje trhlinky v kůži, které podporují množení bakterií. Což platí i pro jiná místa na těle...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ubráníte se chorobám? Rozhodnou vaše střeva 

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama