reklama

Proč se zamilovaní nenakazí a kolik angín je normální?

Naučte se poslouchat svému vnitřnímu já. Psychika ovlivňuje víc, než si možná myslíte. Když bolí duše, bolí celé tělo.

Foto: Isifa/Thinkstock

Trápí vás stále dokola ty samé nemoci a konzervativní léčba prostě nezabírá? Pak si zkuste poslechnout, co vám říká vlastní já. Podlomeným zdravím nás totiž někdy tělo upozorňuje, že je načase zpomalit.

Věděli jste, že až 70 % tělesných obtíží má na svědomí právě psychika? Pojem psychosomatika má svůj původ ve starověké řečtině: "psyché" (duše) a "soma" (tělo). Zkoumá vztah mezi nimi - hlavně co se týče vlivu psychických pochodů na organismus. V širším pohledu jde o komplexní pohled na člověka a jeho zdraví.

Naslouchejte svému tělu

Pochopit poselství našeho těla a jeho fyzické příčiny není často jednoduché. Ve stresu,  který každý den zažíváme a ve kterém se snažíme zvládnout všechny své role, často ani nemáme možnost rozpoznat varovné signály těla. Současně je pro nás i mnohem jednodušší a rychlejší zajít si do ordinace lékaře pro další léky, než pozorovat svůj život a měnit jeho styl.

Doporučujeme: Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi

"Pokud má někdo už šestou angínu v řadě, měli bychom se zamyslet nad tím, co ji způsobuje," říká internistka z Lékařského domu na Praze 7 MUDr. Michaela Štěpánová, jež ve své lékařské praxi využívá také poznatky z psychosomatiky. Příliš častý výskyt jedné nemoci tak podle lékařky nemusí znamenat jen oslabenou imunitu.

Tři důvody nemocí

Vedle biologických příčin vzniku nemocí stojí také psychosociální důvody. V případě, že v akutní fázi nepomohou léky a onemocnění se stále vrací, je na řadě imunologické vyšetření, ale také rozhovor pacienta s lékařem, psychologem nebo psychoterapeutem. Výsledkem by mělo být zamyšlení nad způsobem života a stresovými faktory.

Na prvním místě v otázce vzniku nemocí je podle doktorky Štěpánové samotná bakterie, infekce či vrozená choroba. Druhý důvod vyplývá ze způsobu života a třetí jsou komplikace, které si v životě děláme sami. Když člověk ráno vstane, rychle sní jeden rohlík, pracuje 12 hodin, stará se o děti, stárnoucí rodiče, k tomu má své koníčky, objevuje se logicky stres z nedostatku času.

Přečtěte si: Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let

"Lidé si často nepřipouštějí, že jsou ve stresu. Hlava zvládá a navenek tedy vše působí v pořádku, ale tělo vypovídá službu," říká MUDr. Štěpánová. Přirovnává přitom tělo k hardwaru a myšlení k softwaru počítače. Pokud jedno nefunguje správně, druhé nemůže dobře pracovat. Příčiny onemocnění jsou různé, třeba potlačovaný strach ze ztráty zaměstnání, stres, rozchod, úmrtí, nefungující rodinné i partnerské vztahy, obavy z budoucnosti a změn, apod.

Propojení emocí a imunity

Naše pocity jsou pevně spojeny s tím, jak funguje naše obranyschopnost. Zamilovaného a šťastného člověka málokdy ohrozí kýchající člověk v tramvaji, naopak nevyspalý a vystresovaný člověk snáze podlehne bacilům. "Myslím, že se v naší zemi zanedbává duševní psychohygiena. V Americe bylo moderní mít svého psychoterapeuta, to u nás ještě není, protože na to nejsou peníze. Přitom je to důležité," vysvětluje MUDr. Štěpánová.

Upozorňuje také, že je potřeba dát i na selský rozum. "Když si zlomíte nohu, budete vždy potřebovat chirurga, operaci a dlahu. Když budete mít vysoký tlak a budete dva roky čekat, že si ho dáte dohromady sami, tak dostanete cévní mozkovou příhodu a bude pozdě," uzavírá lékařka s tím, že člověk by na klasickou léčbu neměl zapomínat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci potvrdili: Psychický stres může zabít

Proč prát nové oblečení: Co všechno můžete chytit?

Zimní dovolená v teple: Možná to není tak dobrý nápad

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama