reklama

Návod, jak si z jarních květů vyrobit lék na celý rok

Největší síla léivých bylin se soustředí v jejich pupenech. Teď je pravá doba je nasbírat a udělat si účinnou tinkturu.

Foto: Thinkstock

Nejen z bylinek si doma můžete vyrobit léčivé olejíčky a tinktury. Stejně dobře fungují i pupeny, které právě začínají pučit na stromech a dalších rostlinách. A právě pupeny jsou základem starobylé medicíny - gemmoterapie, která využívá jejich mimořádnou jarní sílu. 

O Velikonocích tedy vyražte na procházku do přírody a natrhejte si domů trochu zdraví. Můžete tak zavést novou sváteční tradici.

Pupeny jsou zárodečnou tkání rostlin a obsahují to nejcennější, co potřebují pro svůj další růst a vývoj. Mají v sobě účinky budoucího květu, plodu i listu. Proto obsahují mnohem silnější a účinnější látky, než které má pak rostlina v dospělém stavu. Stopové prvky, vitaminy a minerální látky můžeme využít pro výrobu vlastních tinktur. 

Platí i na úporné problémy

"Výhodou užívání výtažku z pupenů rostlin je například to, že nemají nežádoucí vedlejší účinky a nezanechávají v těle žádný odpad. Pozoruhodné výsledky zaznamenává aplikace této medicíny i u obtížně řešitelných nemocí, například u boreliózy, krevních a nervových potíží," říká bylinkářka Jarmila Podhorná, která je v oblasti gemmoterapie v ČR odbornicí.

Správným zpracováním pupenů pak vznikají jejich silné výtažky, které dovedou například zvyšovat obranyschopnost organismu, zlepšovat funkci centrální nervové soustavy, pomáhají bojovat s konkrétním zdravotním neduhem či působí třeba preventivně.

  • Na posílení imunity si tak můžete opatřit třeba výtažek z černého rybízu a lesního bezu hroznatého, na očistu střevního traktu působí výtažek z borůvky a brusinky, se zlepšením stavu pokožky pak pomůže třeba výtažek z černého rybízu.
  • Na nervový systém můžete zkusit tinkturu z bělotrnu kulatohlavého, lípy či třezalky, na kašel zabere tinktura z  žampionu a habru a na očistu jater třeba tinktura z ostropestřce.

Udělejte si sami

Tinktury se užívají už od dob středověku, mají totiž vysoký obsah účinných látek a jsou trvanlivé. Můžete si je vyrobit i sami doma. Stačí vzít jeden díl nařezaných pupenů a vše zalít pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Pak je dva až tři týdny louhujeme. Důležité je každý den je protřepat. Nakonec je přecedit a uchovávat v tmavé lahvi. Stejně pak v průběhu roku vyrobíte tinkturu z bylin čerstvých i právě usušených, semen nebo klíčků.

"Možností je téměř nepřeberné množství, říká se, že není bylina, aby na něco nebyla. Jen pozor, abyste při výrobě nesáhli po jedovaté bylině, keři či stromu. Důležité je také přesné dodržení receptury a zákonitostí sběru rostlin," varuje Jarmila Podhorná. Pokud si nejste naprosto jistí, zvolte raději tinktury připravených odborníky.

Vsaďte na komplexní kúry

Obvykle je vhodné tinkturu z pupenů kombinovat s tinkturou bylin, z čehož pak následně vznikají komplexní bylinné kúry. Ty pomáhají organismu bojovat s vleklými či chronickými zdravotními problémy. "Nejprve doporučuji pomoci zlepšit zdravotní stav organismu tinkturou z byliny. Následně dojde k nasazení účinného gemmoterapeutika, které pomáhá i s regenerací organismu, jenž bojuje se zdravotním problémem," vysvětluje uznávaná bylinkářka.

V praxi se tedy jedná o sadu lahviček s bylinnými a pupenovými výtažky, které se užívají minimálně tří měsíce. Například při neplodnosti můžete sáhnout po kúře, která je složena z tinktur z kotvičníku, feminy, ptačího jeřábu, březových jehněd, a kombinace černého rybízu a maliníku. Současně tak budete v rámci kúry kombinovat pět samostatných tinktur, jejichž účinky se vzájemně aktivizují a doplňují.

Naděje i pro beznadějné případy

Výhodou léčby pomocí bylinek je to, že ji lze aplikovat vesměs u každé nemoci a za každého stavu. Dokonce i v případě, že nevíme, o jakou konkrétní nemoc se jedná. Tedy i v případě, kdy nemůže použít léky. Je však třeba myslet na to, že by bylinná terapie měla být dlouhodobější. Její účinek se v plné míře projeví v řádu měsíců.

"Alternativní léčba pomocí bylin je obvykle pomalá a rozhodnout se pro ni znamená celkově změnit svůj životní styl. Pozitivní výsledky, které tato trpělivost přináší, jsou však často až překvapující. Zažila jsem již řadu případů, kdy se na nás obrátil člověk s chronickou chorobou, kterému dosud žádná léčba nepomohla. Jediné, co ho jeho potíží nakonec zbavilo, byly právě byliny v nejčistší podobě," potvrzuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama