reklama

Podle obličeje poznáte nemoc. Prozradí, co vám chybí

Ve tváři je vepsána nemoc i nedostatek minerálů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nezdravé návyky - strava a stres -  způsobují vyplavování minerálních látek z buněk, a tím vzniká buněčný deficit. Co vám chybí, se dá přečíst rovnou z tváře.

Mezi typické projevy nedostatku minerálních látek v buňkách patří např. zabarvení pokožky, otoky pod očima, zvýšená pigmentace, žilky v obličeji, světlé kruhy okolo očí nebo tzv. citronová ústa.

Minerály pro zdraví

První fyzické nedostatky některých esenciálních minerálních látek v buňkách se nejdříve zobrazí na tváři (později i v těle), a to ještě dlouho předtím, než se projeví jako onemocnění nebo zdravotní problém.

Doporučujeme: Téma Přírodní a alternativní medicína

Výzkum doktora Wilhelma Heinricha Schüsslera se zabýval konceptem 12 minerálních látek, které se nacházejí v tkáních i v krvi. Jejich rovnováha je nezbytná pro udržení zdraví.  

Schüsslerovy soli, jímž se říká také biochemické tkáňové soli, jsou soustavou minerálních látek, díky kterým je naše tělo plné síly a odolává nepříznivým vlivům. Jde sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chloru a křemíku, které se nacházejí v lidském těle - v tkáních i v krvi.

Co prozradí obličej?

Ztráta barvy z tváře, kdy se  modrošedý stín zvedá od brady okolo úst až k oblasti spánků, znamená nedostatek draslíku a fosforu. Projevuje se také našedlou barvou celého těla a zejména u starších lidí povlakem na jazyku a nepříjemným pachem z úst.  Potřebné minerály doplní červená sůl.

Červený nos a okraje uší  (jako u alkoholiků) v kombinaci se žlutavým nádechem očního bělma napovídá nedostatku sodíku. V těhotenství se objevují pigmentové skvrny. Projevuje se také oteklostí a celkovou odulostí těla z důvodu zavodnění. Větší deficit se projeví zelenkavým nádechem kůže a chutí žluče na jazyku. Problémy pomůže vyřešit korálová sůl.

Hnědočervené kruhy kolem očí a jemné vrásky v podobě mřížky, začínající v koutku oka znamenají chybějící vápník a fluor. Poznáme to také ze zhrublé a popraskané kůže na rukou a nohou. Potíže zažene příjem zlaté soli.

Jasně červené tváře, které ale nejsou teplé, a sklon k častému červenání napovídají, že jde o nedostatek hořčíku a fosfátů. Trpí jím stydliví a upjatí lidé, kteří mají často překřížené ruce před hrudníkem. Typická je pro ně také nervozita, syndrom neklidných nohou, žravost a touha po čokoládě. Tyto chybějící látky v těle doplní žlutá sůl

Teplá červená tvář a uši jako po běhání v důsledku rozšíření cév a nachové zabarvení pod očima jsou známkou chybějícího železa a fosfátů.  Tady pomůže magentová sůl - ferr phos.

Nejde o homeopatika

"Tyto soli bychom nikdy neměli zaměňovat s homeopatickými přípravky, protože minerály si nevybíráme podle homeopatického zákona podobnosti, ale na základě zákona deficience - tělu dodáváme to, co mu chybí," připomíná PharmDr. Miroslava Čapková z Alphega lékárny Orchidej v Litoměřicích.

Podle magistry Čapkové se buněčné soli dají využít i na řešení mnoha dalších problémů:

 • Ferr Phos - první biochemická pomoc při teplotě a krvácení. Pomáhá při prvních stadiích infekce i neinfekčních zápalech či při zvracení potravy. Akutní nedostatek železa se pozná podle červených tváří a uší, na dotyk jsou však teplé. Chronický nedostatek signalizují červenofialové kruhy v okolí očí.
 • Kali Mur - důležitý minerál pro sliznice horních cest dýchacích, reguluje hustotu krve, pomáhá při zvýšení srážlivosti krve, při angíně, sinusitidách, je prevencí nežádoucích účinků očkování.  Nedostatek se projevuje bílými kruhy kolem očí, kožními výrůstky či pavučinkovými cévkami.
 • Kali Phos - energie a výživa mozku a nervů, podporuje koncentraci a paměť, vhodná při nespavosti, těžké vyčerpanosti, syndromu vyhoření. Extrémní nedostatek se projeví např. u starých lidí tzv. stařeckým zápachem pokožky.
 • Nat Sulph - detoxikace jater, lymfatického systému, střev. Vylučuje nadbytečnou vodu z těla s toxiny, pomáhá při hubnutí, alergii, svrbění kůže, ekzémech atd. Nedostatek se projeví např. rychlým přibíráním na váze, nažloutlým očním bělmem, chutí žluče na jazyku.
 • Calc Fluor - biochemická sůl na elasticitu a regulaci keratinu. Posiluje elasticitu šlach, cév, kloubů, zlepšuje stav zubní skloviny, pomáhá při inkontinenci, hemoroidech a výskytu křečových žil. Nedostatek se projevuje na kůži přítomností mozolů a prasklin kůže nebo hnědými kruhy nad a pod očima.
 • Mag Phos - biochemická sůl pro relaxaci a uvolnění, snižuje napětí svalů, reguluje vylučování žláz. Pomáhá při silných křečích, migrénách, kolikách, nervovém vypětí. Nedostatek se projevuje červeným zbarvením tváří a zvýšenou chutí na hořkou čokoládu.
 • Kali Sulph - zajišťuje buněčné dýchání a detoxikaci, zodpovídá za přestup kyslíku do buňky, pomáhá při olupující se pokožce, lupénce, ekzémech s tvorbou šupin (pomáhá i s odstraněním lupů), dlouhodobém akné. Nedostatek se projevuje pigmentovými a stařeckými skvrnami.
 • Nat Phos - biochemický neutralizátor kyselin, pomáhá při překyselení organismu, při špatném trávení, obezitě, střevních parazitech, dně, podporuje vylučování žluče. Nedostatek se projevuje přílišnou chutí na sladké, mastnou pokožkou s uhříky či špatným hojením ran.
 • Calc Sulph - biochemický systémový čistič, pomáhá při špatně se hojících ranách s tvorbou hnisu, při opakujících se oparech, aftech, posiluje slabou imunitu, je potřebný při krvácení dásní a krvácení z nosu. Velký nedostatek se projeví alabastrovou tváří (mohou se objevit i pigmentové skvrny).
 • Silicea - sloučenina křemíku dodává tkáním pevnost a strukturu. Pomáhá udržovat zdravé vlasy, nehty, klouby, kůži, šlachy, vazy, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiscích hnisu, abscesech, při nadměrném a zapáchajícím pocení. Nedostatek se projevuje vysokým leskem na čele a nose, vráskami. Člověk vypadá starší, než ve skutečnosti je.
 • Calc Phos - zodpovídá za pevnost kostí, proteosyntézu, činnost svalů, krvetvorbu. Velmi důležitá sůl ve fázi intenzivního růstu dětí, pomáhá při náhlém hubnutí, nechutenství, anorexii, podporuje hojení zlomenin, ulevuje při artritidě, posiluje zuby a kosti. Nedostatek se projevuje voskovým zabarvením ve tváři a na uších a studenými končetinami.
 • Nat Mur - zabezpečuje hydrataci buněk a tvorbu tepla. Pomáhá při projevech suchého oka, suchého kašle, suchých sliznicích, při vysokém krevním tlaku, vysychání a praskání kloubů. Na psychické rovině pomáhá při depresích, plačtivosti, negativních myšlenkách. Nedostatek se projevuje oteklými očními víčky, pocity žízně či naopak "přepití".

Vnímejte řeč vlastního těla

Tyto soli jsou cucavé pastilky, z nichž se po rozpuštění v ústech minerální látky velmi rychle vstřebávají sliznicí do krve. "Doplnění tkáňových solí je zásah přímo do jádra příčiny zdravotního dyskomfortu. Jakýkoli zdravotní problém, který máme, je nutné chápat jako řeč, pomocí které k nám naše tělo promlouvá. Naučme se mu naslouchat," upozorňuje lékárnice Miroslava Čapková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neládujte se léky zbytečně. Poradíme, čím je nahradit!

Jak být plodnou Superženou: Když mozek zruší blok

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

 

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama