reklama

Pneumokok může zabíjet. Nechte se očkovat!

Na pneumonie ročně umírá jeden a půl milionů lidí. Informujte se o prevenci

Foto: Isifa/Thinkstock

V období, kdy se střídá počasí, je velmi lehké nastydnout. Zápal plic je nemoc, která se často podceňuje. Ročně ve světě zemře jeden a půl milionů dětí na toto onemocnění. Pneumonie je nejčastější příčinnou úmrtí dětí do pěti let. Přitom prevence je velmi jednoduchá. 

Každoročně 12. listopadu upozorňuje Světový den pneumonií na rizika spojená s touto nemocí a informuje o možnosti prevence, jako je například očkování. Lékaři varují, že riziko bakteriálních pneumonií je největší v období chřipkové epidemie. Chřipkový virus oslabí tělo natolik, že se stane ideálním prostředím pro rozmnožení bakterií v plicích. Nejčastějším nechtěným návštěvníkem bývá Streptococcus pneumoniae, který kromě zápalu plic, dokáže způsobit celou řadu jiných potíží.

Pneumonie je zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi nebo viry. Prvotním příznakem bývá horečka, kašel a dušnost. K nejrizikovější skupině patří kromě kojenců a dětí pacienti s oslabenou imunitou a senioři.

Občanské sdružení Nahlas se tedy pustilo do boje a snaží se informovat širokou veřejnost. Do podpory Světového dne pneumonií se pustila stovka zdravotnických organizací, humanitárních společností a jiné instituce po celém světě. Světová zdravotnická organizace se snaží snižovat rizika pomocí očkování.

Od prvního ledna loňského roku bylo v České republice zavedeno plošné dobrovolné očkování dětí proti pneumokokovým nákazám, což je kromě zápalu plic i zánět mozkových blan, bakteriální otrava nebo akutní zánět středního ucha.

reklama
Doporučené recepty
    reklama