reklama

Vakcína Prevenar 13 získala významné ocenění

Vakcína Prevenar 13 získala významné ocenění od nositelů Nobelovy ceny

Vakcína Prevenar 13  určená k prevenci invazivních pneumokokových onemocnění u kojenců a malých dětí získala ocenění za nejlepší lék od nositelů Nobelovy ceny. Galien Foundation vyhlašuje již od roku 2007 ve Spojených státech jedno z nejvyšších ocenění ve farmaceutickém průmyslu Prix Galien USA.

Komise soutěže v čele s nositelem Nobelovy ceny za mír Elie Weiselem a složená z dalších sedmi laureátů Nobelovy ceny za medicínu letos udělila ocenění za nejlepší lék společnosti Pfizer za vakcínu Prevenar 13. Od roku 2001 bylo vakcínou Prevenar očkováno zhruba dvaadvacet milionů dětí na celém světě ve více než sto zemích. V České republice pak tato vakcína pomohla ochránit již přes dvě stě tisíc dětí ve věku od šesti týdnů do pěti let.

Pneumokoková onemocnění

„Pneumokoky si bohužel nevybírají a mají vliv i na lidskou úmrtnost," uvedl Emilio Emini, šéf výzkumu vakcín, který v USA převzal cenu za společnost Pfizer. „Prevenar 13 patří k nejkomplexnějším biologickým léčivým látkám, které jsme kdy vyvinuli, a má zásadní význam pro zdraví lidí na celém světě.  I proto bych chtěl poděkovat stovkám svých kolegů, kteří se podíleli na jeho vývoji a pomohli tak zamezit vzniku nebezpečných onemocnění," dodal Emini.

Prevenar 13 pomáhá chránit před takovými onemocněními, jako jsou záněty mozkových blan, sepse, zápaly plic či záněty středního ucha způsobené třinácti nejběžnějšími typy bakterie Streptococcus pneumoniae.

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama