reklama

Pane profesore, zazpíváme si! Pro pohodu i pro odvahu

Zkuste si zazpívat. Zpěv zažene chmury, posílí sebevědomí a pomůže vám zdolat problémy.

Foto: Thinstock

Písnička zlepšila náladu nejen postarším studentům z komedie Marečku, podejte mi pero. Zpěv odedávna lidem dodával odvahu, zaháněl smutek, uvolnil napětí nebo pomohl vyjádřit city. Jenže jsme zpívat bohužel zapomněli. 

Zpěv provází vývoj lidstva už od počátků - hlasivky a lidské tělo byly naším prvním hudebním nástrojem. Melodie hlasu sloužila k dorozumívání a je to tak i dnes. Například když je člověk rozrušený, stoupá mu hlas do vyšších tónů. Už ale nezpíváme zdaleka tak, jako tomu bylo dřív, kdy měl zpěv celou řadu funkcí.

Léčba zpěvem

I dnes tak můžeme ze sebe dostat celou škálu emocí od štěstí až po smutek. Zpěv je terapeutická činnost už sama o sobě. "Zpěvák - a tím myslím nejen profesionální interprety, ale každého, kdo zpívá - při zpěvu zažívá několik věcí dohromady," vysvětluje učitelka zpěvu Johana Teryngerová.

Podle ní jde kromě primární radosti ze zpěvu také o:

  • funkci relaxační (tedy něco, co je v protikladu k obvyklému kolotoči práce, rodina atd),
  • funkci poznávací (pomocí tréninku na tělesné bázi - hlasivky, dech, pohyb, sluch atd. - poznáváme své tělo),
  • naprosto zásadní funkci terapeutickou.

Doporučujeme: Jarka a Mirka: Naučí vás (nejen) malovat!

Zpěv je sice starý jako lidstvo samo, terapie zpěvem je však poměrně nová metoda. Protože pracuje s hlasem a s tělem, tak trochu obchází mozek s jeho racionální kontrolu. Můžeme strávit hodiny v křesle u psychologa, ale některé věci ze sebe mluvením nedostaneme.

Kreativně do života

Pomocí zpěvu se dá odblokovat celá škála jevů - například tréma, a to nejenom ta pěvecká, ale obecně strach z vystupování na veřejnosti. Občas dojde k zajímavému odhalení: žák třeba nemůže zazpívat vyšší tón, teprve pomocí dotazů se zjistí, že se za zdánlivou neschopností skrývá třeba šikana ve škole (vzorec"nesmím zpívat nahlas, jinak si mě všimnou").

Zpěvem se otevírá také centrum kreativity, dokonce i mimo oblast umění. Když se lidé tzv. rozezpívají, začnou opouštět zajeté koleje a začínají aktivně "tvořit" celý svůj život. Odhodlají se třeba ke změně práce, aby se mohli věnovat víc osobním aktivitám, vlastnímu rozvoji  a podobně.

Dobré pro tělo i duši

Podle odborníků má zpěv pozitivní účinek i na naše zdraví. Přiměje totiž člověka opravdu pořádně a důkladně dýchat. Hlubší okysličení povzbuzuje mozek a navíc detoxikuje - pomáhá buňkám celého těla vyplavovat škodlivé látky a zbavovat se zbytků metabolismu. Zvýší se tak celkový výkon i imunita organismu. Pravidelnost dechu také zklidňuje psychiku.

Přečtěte si: Kde v těle sídlí emoce? Budete se divit

"Dýcháme všichni, ale pod vlivem stresu a rychlého životního tempa jsme pozapomněli na přirozený, plný dech. A ve zpěvu je to nejmarkantnější. Nemohu-li postavit svůj výkon na dechu, ztrácím sebevědomí i chuť k práci," připomíná Johana Teryngerová. 

Zpíváš hezky, ale dlouho

Pokud jste slýchali doma tohle nebo třeba "nekřič, co si lidé pomyslí", můžete mít v sobě blok, který se projevuje i v ostatních oblastech života.  Což jsou věci, na které člověk jinak nepřijde a pokud ano, bude mu to trvat mnohem déle.

Jakmile ale překonáte ostych z intonační nepřesnosti a emoční i psychické bloky a vzorce, posílí to vaše sebevědomí. Najednou jste prostě víc "slyšet". K tomu se přidává i dobrý pocit z vlastního těla, které přirozeně reaguje na

"Všichni si pamatujeme hudební výchovu ve škole - při stání v pozoru se Ó, hřebíčku zahradnický zpívá dost špatně, obzvláště, pokud paní učitelka trvala na o oktávu vyšším hlase, než nám bylo příjemné... A zvukem tělo rozvibrováváme. Pokud je vše nastaveno, jak má, vibrace zpěvu rezonují v rezonančních dutinách, a výsledkem je krásný, plný hlas a pocit ´tady a teď´, to jest plné soustředění na výkon. Práce se zvukem (hlasem) pomáhá při terapii," vysvětluje odborná lektorka.

Pokud vás tato metoda zaujala, máte možnost ji vyzkoušet, v Praze probíhají workshopy, na kterých můžete vyzkoušet terapeutické účiky zpěvu. Více informací naleznete ZDE.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

15 maličkostí, díky nimž budete okamžitě šťastnější

Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi

Už máte chřipku nebo nachlazení? Tohle byste měli vědět

reklama
Doporučené recepty
    reklama