reklama

Máte chřipku nebo jste nachlazení? Tohle byste měli vědět o léčbě

Jde sice o dvě různé choroby, ale léčí se prakticky stejně. Alespoň v prvním týdnu. Pokud vás některá z těchto nemocí přepadla, začněte s léčbou. Zejména chřipku není radno podceňovat.

Foto: Shutterstock

Bolí vás klouby, svaly a hlava, z ucpaného nosu vám teče a na prsou povážlivě chrastí. Co vám je? Přece jde o nachlazení, viróza, řekne jeden,  možná spolu s útrpným poklepáním na čelo nad hloupostí dotazu. Samozřejmě to je chřipka, budou stejně dotčeně tvrdit druzí. A oba mohou mít pravdu.

Média v posledních letech neúnavně přežvykují rozdíly mezi oběma druhy onemocnění. Přitom pro "koncového uživatele" je to skoro jedno. U obou se infekce přenáší kapénkovou nákazou. Obě mají virový původ, na který nezabírají antibiotika - na ty může dojít až v případě, že se v oslabeném těle ještě projeví bakteriální nákaza. Ani na jednu z obou chorob nejsou specifické léky. Existují, ale buď jako prevence v podobě očkování, nebo se podávají na lékařský předpis až při komplikacích. A tak na obě platí přibližně totéž: zalehnout a spát.  

Do týdne bude líp

Druhy virů, které je způsobují, jsou však odlišné. Takže ano, skutečně jde o dvě různé nemoci. Například u chřipky aspoň zpočátku není rýma a bolest v krku. Nachlazení je kratší a lehčí. Léčit je však můžete stejně.

Rozdíl bude hlavně v tom, jak moc vám bude špatně. Zatímco s běžnou virózou ještě bohužel dokážete chodit mezi lidi a šířit nákazu dál, chřipka vás obvykle porazí tak, že chtě nechtě budete muset zůstat doma.

Obě vás v akutní fázi potrápí tak tři dny, pak už by se váš stav měl zlepšovat. Což neznamená, že jste už zdraví, chce to doléčit se. Pokud vám ani po týdnu není lépe, je to pravděpodobně právě chřipka. Počítejte s tím, že oslabení se můžete cítit ještě řadu týdnů. Zdravý rozum pak také napoví, že když se nemoc táhne, asi byste už k doktorovi zajít měli. Už kvůli komplikacím, k nimž patří často zápal plic.

Jak se správně léčit?

Obvykle se léčí jen příznaky, ne nemoc sama. Možná vás překvapí, že horečku není třeba zvlášť srážet. U nastydnutí nebývá tak vysoká, u chřipky ano, ale stejně je lepší se vypotit nebo prostě nemoc zaspat a nechat imunitní systém dělat svoji práci. Zvýšená tělesná teplota je právě projevem, že se organismus snaží vypořádat s nákazou. Jde o ochrannou reakci těla, jejíž potlačení může oddálit uzdravení. Horečka nad 38 stupňů u dospělých už ale na prášek je.

Časté smrkání nám nos nemusí uvolnit. Jeho neprůchodnost totiž nezaviňuje jen hlen, ale především otok sliznice. Uleví spíš kapky, ale pozor - ty, které obsahují derivát efedrinu, způsobují závislost. Už po pěti dnech přeruší pohyb buněk v nose, sliznice prosáknou a pocit ucpaného nosu budete mít trvale. Na uvolnění zkuste spreje s mořskou vodou nebo s vincentkou.

Taky na kapky proti kašli si dejte pozor. Suchý kašel je třeba tlumit, obzvlášť na noc. Teprve až kašel začne být produktivní, tedy vlhký, dejte si kapky na odkašlávání. Ale raději ne později než v pět šest hodin, abyste se vyspali.

Nešeptat a pít s mírou

Postihl vás chrapot? Odborníci doporučují nešeptat, protože kupodivu tak napadené hlasivky zatěžujete o to víc!

Pijete hektolitry čajů? I když přísun tekutin pomáhá, přehánět to nemusíte. Při rozboru dosavadních studií zjistil tým odborníků z univerzity v australském Queenslandu, že mezi velkým, nebo naopak nízkým množstvím nápojů není při snižování horečky či uvolňování hlenů žádný podstatný rozdíl. "Naopak, při nadměrném pití může infekce postoupit hlouběji do dýchacích cest. Navíc dochází ke zvýšené tvorbě antidiuretického hormonu, který dokonce redukuje vylučování moči," upozorňuje vedoucí výzkumu Chris del Mar. Lékaři zároveň varují před tím, že nadměrné pití vede ke snižování nezbytných minerálů v krvi, což může vést k úbytku fyzických sil nebo až k poruchám nálady či apatii.

Myjete se pořádně? Zásadní je především mytí rukou. Přenosem totiž můžete nakazit i sami sebe. Klidně si umyjte oči, vypláchněte nos i ústa - to jsou brány infekce.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama