reklama

Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi

Zrušte sterotyp a ukliďte si v životě - nová energie vám pomůže odehnat zimní depresi dřív, než začne.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Svátky jsou definitivně pryč a před námi se rozprostírá dlouhá nekonečná poušť pořád stejných dní. Uff, špatná nálada, které jsme si zvykli říkat deprese, se nás hodlá držet nejméně do jara.

I když v posledních měsících svítilo slunce dost často, přesto jsou dny krátké a je brzy tma. V naší zeměpisné šířce tak podle průzkumů zhruba 30 % lidí trpí sezónní afektivní poruchou, což je  právě ona zmíněná zimní "depka". Než vás zažene jako medvědy do brlohu, kdy ji budete zajídat a pak toho celé jaro trpce litovat, zkuste ji letos odehnat od dveří hned. jak nesměle zaťuká prstíkem.

Které jídlo funguje?

Tohle se vám bude líbit: začněte právě jídlem! S častějšími depresemi je podle odborných výzkumů spojena nižší hladina hořčíku, který umí zvýšit hladinu energie v těle. Proto jezte potraviny, které tento stopový prvek obsahuje, třeba červené fazole, červenou řepu nebo mangold. Ten je, stejně jako jeho blízký příbuzný špenát, navíc napěchovaný kyselinou listovou, jenž v mozku vyvolává pocit štěstí.

Doporučujeme: Osm příznaků deprese

Rajčata nás podpoří obsahem lykopenu, což je antioxidant, který kromě působení na fyzické zdraví prokazatelně zvedá náladu. Známý hormon štěstí serotonin pomůže našemu tělu vytvořit drůbeží maso díky obsahu tryptofanu. Dobře vám udělá také pravidelný přísun omega 3 nenasycených kyselin, které najdete v rybách, ataké zinek z ovesných vloček, ořechů a semínek.

Pamatujte, že jedna porce žádný zázrak neudělá. Chce to překopat jídelníček dlouhodobě! Okamžitou pomoc představují banány pro svůj vysoký obsah vitamínů skupiny B, a dokonce i káva. Studie zjistila, že ženy, které pijí čtyři šálky kávy denně, trpí o 20 % menším rizikem deprese.

Osvědčené zvedače nálady

Odborníci radí jako krok první volby změnit zažité stereotypy. Prostě zkuste do svého života vnést nějakou změnu, dělat věci trochu jinak než dosud. Snažte se být co nejvíce aktivní, přestože zimní blues a špatná nálada s sebou přináší většinou pasivitu. Začněte od maličkostí. I kdyby to měla být jenom jiná trasa cesty do práce, do níž třeba zapracujete i kus pěšky.

Chůze je vůbec ideální vymítač deprese ( i stresu!). Pozorování okolí přináší nové vjemy a myšlenky, a navíc pohyb ovlivňuje mozek, aby produkoval ty správné hormony pro duševní pohodu - endorfiny. Pohyb také snižuje napětí a úzkost, povzbuzuje vitalitu a zvyšuje dobrý pocit z vlastní osobnosti.

Posviťte si na to!

Chození po venku má bonus v podobě pobytu na denním světle, které příznivě působí na psychiku. "Babská rada" doporučuje aspoň vstávat do jasně osvětleného pokoje, když za okny panuje tma, nebo dokonce rozsvítit si ještě hodinu předtím, než budeme muset doopravdy vylézt z postele. O level výš je odborná terapie jasným světlem, ale za tu byste si museli připlatit.

Najděte si něco, co vás zajímá. Pokud budete dělat něco tvůrčího vlastníma rukama, zvedne vám to náladu. Můžete točit na kruhu, dělat keramiku, háčkovat nebo malovat, nebo se pustit do zahradničení - zatím asi jen na okenním parapetu. Když se budete o něco starat a přinese to hmatatelné výsledky, hned vás to "nakopne".  Do týdne vás potěší řeřicha, vypěstovaná v krabičce na navlhčené vatě. Navíc z ní získáte spoustu vitamínů.

Přečtěte si: 7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Nebudete tomu věřit, ale psychologové také doporučují úklid. Že ho máte po předvánočním běsnění až po krk? Proberte skříně, komory a sklepy, a vyhoďte staré krámy, schovávané pro strýčka Příhodu. Uvidíte, zákonitě se dostaví pocit nového začátku, uspokojení a klidu v duši.  

Hudba. vůně, sex

Nezapomínejte také poslouchat pozitivně laděnou hudbu - určitě pomůže. A zkuste se obklopit vůněmi. "Vůně zásadně ovlivňují lidskou psychiku, proto se s nimi často pracuje i v interiérech ke zpříjemnění pobytu a navození atmosféry," vysvětluje expertka na vůně Veronika Jiravová. Když tedy přijdete po náročném z práce, není nic lepšího než si zapálit vonnou svíčku a relaxovat. Na rozdíl od tropické dovolené, masáží nebo lázní si takový únik od reality můžete dovolit každý den. Energii a lepší pocit vyvolávají citrusy, borovice, rozmarýn nebo levandule

Zajděte si taky na masáž. Dotyky na těle mají příznivé účinky na psychiku člověka, i když se vás dotýká jen masér. A ano, sex je ještě lepší!

Čemu se určitě vyhnout 

Neuzavírejte se do sebe a choďte neustále ven mezi lidi. I když máte pocit, že byste nejraději ze všeho celý den strávili v posteli, raději vyrazte do kina, do parku nebo nakupovat. "Nehrabejte" se taky v negativních myšlenkách a pocitech, čím víc se jimi zaobíráte, tím se zdají skutečnější a mocnější.

Nepijte příliš alkoholu, krátkodobě může při splínu pomoci, ovšem jakmile jeho účinky odezní, budete se cítit ještě hůře. A vyberte si něco, na co se budete těšit. Listování v katalogu  nabudí dojem, že léto, dovolená a slunce jsou už prakticky za dveřmi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na zimní depresi zabírají také homeopatické léky. Zkusíte to?

3 jednoduché body, s nimiž budete žít zdravěji

O rok víc: Bojíte se ošklivosti a stárnutí?

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama