reklama
 

Nevěříte doktorovi? Běžte jinam, aspoň na konzultaci

Nejste si jisti, zda vás lékař správně léčí? Máte pocit, že vaše bolesti nemohou mít tak banální původ? Pak jej požádejte o výsledky testů a zajděte se poradit někam jinam.

Foto: Profimedia.cz

Nejste si jisti, zda vás lékař správně léčí? Máte pocit, že vaše bolesti nemohou mít tak banální původ? Pak jej požádejte o výsledky testů a zajděte se poradit někam jinam.

"Nebojte se, že se na vás někdo bude dívat skrz prsty. Od loňského roku máte ze zákona na konzultaci s jiným lékařem čili na druhý názor právo," uvádí náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák za Ministerstvo zdravotnictví ČR.

O úrovni péče si také přečtěte: Nejlepší medicína není pro všechny

Pokud budete mít pocit, že váš lékař si to bere osobně, měli byste přemýšlet o tom, jestli nebude lepší vybrat si jiného odborníka. Na druhou stranu nemá smysl běhat za dalším lékařem například kvůli potvrzení, že máte angínu.

"Své právo využijte ve chvíli, kdy je vám diagnostikován spíše závažnější problém," připomíná dále doktor Polák.

Konzultaci můžete najít přes pojišťovnu

Nemáte potuchy, kde druhého lékaře najít? Máte několik možností. Důležité je vědět, že žádné doporučení nepotřebujete. Stačí se objednat a již do telefonu zdůraznit, že se jedná jen o konzultaci. Na vhodného adepta se můžete zeptat přímo svého lékaře. Pokud vám to bude nepříjemné, najděte si sami někoho například na internetu.

Co se může stát při narkóze? Dozvíte se ZDE >>

"Pokud mám pocit, že má pacient nějaké pochybnosti, pošlu ho na konzultaci k nějakému odborníkovi sama," říká praktická lékařka z Centra individuální péče MUDr. Kateřina Písecká.

Ještě jednodušší je kontaktovat pobočku své pojišťovny a požádat ji o radu. Pobočky má například Všeobecná zdravotní pojišťovna v každém větším městě. Doporučí vám někoho ze svých smluvních partnerů, kteří se o vás postarají.

Zvyknout si musí i doktoři

Pojišťovna také bude vědět, který lékař by vás mohl odmítnout z kapacitních důvodů a kterému se do harmonogramu ještě vejdete.

Právě proto, že tato praxe je ve světě běžná, začlenilo ministerstvo zdravotnictví toto právo pacienta do  zákona. "Potřebná legislativa již existuje, ale pravděpodobně bude chvíli trvat, než se pacienti naučí tuto možnost v praxi plně využívat," uvádí za ministerstvo zdravotnictví náměstek pro zdravotní péči.

"I lékaři si budou muset zvyknout, že požádání o druhý názor není vyjádřením nedůvěry pacientů vůči nim," doplňuje náměstek MUDr. Polák.

Okopírujte si dokumentaci

K "druhému" lékaři si musíte vzít výsledky testů, které vám váš lékař udělal. Někteří lékaři vyžadují, abyste s sebou přinesli kopii celé dokumentace. To radí také ministerstvo zdravotnictví.

"Pacient by měl dodat kompletní zdravotnickou dokumentaci od prvotního lékaře," doporučuje náměstek Ferdinand Polák. Domluvte se se svým lékařem, co všechno budete potřebovat - měl by vám poradit. Druhý názor je v podstatě jen konzultace výsledků. Nemělo by vás tedy čekat další kolečko vyšetřování!

Kdy musíte na další testy?

Druhý lékař se podívá na již provedené testy a vyvodí z nich svou diagnózu. Může se však stát, že některé testy budete muset absolvovat ještě jednou. Některým výsledkům totiž nemusí lékař věřit. Například ultrazvuku.

Jednodenní operace jsou "na pojišťovnu", říká lékařka - čtěte ZDE >>

U tohoto vyšetření velmi závisí na kvalitě lékaře, proto by vás v případě nejistoty mohl poslat na ultrazvuk znovu. Další vyšetření vás čeká také v případě, že lékař bude nějaké testy postrádat.

Podobné právo jste měli vždy

Právo na druhý názor je sice zákonná novinka, ale v podstatě ho již mnozí pacienti využívali i dříve. Nikdo totiž doposud nebyl schopen zjistit, u kolika lékařů jste byli. Navíc docházelo k odčerpávání finančních prostředků ze systému, které pak chyběly pro opravdu nemocné pacienty. Problém ale pak je i s výsledky.

Když budete mít tři rozdílné diagnózy, jak si sám určíte, která je ta správná? Proto je vhodnější "konzultaci" přiznat. V takovém případě bude výhodou i to, že druhý lékař již může mít k dispozici vaši dosavadní dokumentaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kupte si doktora! Jak funguje kontroverzní novinka?

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama