reklama

Neplníte předsevzetí? 5 tipů, jak to napravit

Když po skoro měsíci odříkání sníte čokoládu na posezení, máte z toho radost? Spíš vás naplní pocit zmaru: další selhání! Zjistěte, jak to napravit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Když po skoro měsíci odříkání sníte čokoládu na posezení, máte z toho radost? Spíš vás naplní pocit zmaru: další selhání! Zjistěte, kde děláte chybu. Stále je čas vše napravit.

Každý rok si dáváme různá předsevzetí a skoro pokaždé marně. Neuplyne ani měsíc a naše odhodlání a nadšení změnit život k lepšímu se rozplyne jak pára nad hrncem. Proč to tak je? Mnoho lidí dělá chyby už při samotném počátku - "jen tak" si něco říct totiž nestačí.

1. Nehledejte problémy, ale jejich příčiny

Prvotní fáze je důležitá a velmi na ní závisí, zda svá předsevzetí dodržíte. Nejdříve musíme správně pojmenovat cíle, abychom věděli, čeho chceme vlastně dosáhnout. Pak je třeba posoudit stávající stav, reálně a bez příkras. Nestačí hledat v našem životě problémy. Musíme jít o krok dál: prozkoumat psychiku a podívat se až na jejich konkrétní příčiny.

Doporučujeme: Téma: Psychika

V praktické rovině to znamená: zamyslete se nad pravým důvodem nezdaru. Zajídáte emocionální vypětí, jíte jen 2 x denně nebo vás "svede" okolí? Rozhodněte se tedy bojovat s příčinami a nejen se samotným problémem, jenž je často pouhým důsledkem.

2. Pátrejte, jaké máte možnosti

"V dalším kroku je nutno posoudit možnosti, které máme k dispozici, od finančních, mentálních až třeba po časové," vysvětluje odbornice na vztahy Martina Horáková. Chcete-li třeba zlepšit fyzickou kondici a začít cvičit, najděte si parťáka, který vám bude dělat dohled a zároveň příjemnou společnost. Hned se vám bude do posilovny chodit lépe.

Pomocník ale nemusí mít podobu jen kamarádky. Někdy se vyplatí najít i odbornou pomoc, třeba při odvykání kouření.

3. Uvědomte si, co vás žene ke změně

Další krok se týká  motivace a vůle. "Popřemýšlejte o tom, co stojí za tím, že chcete být třeba hubenější nebo přitažlivější. Vynakládáte snahu kvůli tomu, že máte obavy o své zdraví? Nebo chcete být jednoduše spokojenější sama se sebou?" upozorňuje Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter. "Odpověď na tyto otázky může být klíčová a tvořit důležitý motivační faktor," připomíná.

Nesprávně stanovené cíle mohou být kamenem úrazu. Buďte realisté, zbytečně přehnané nároky jsou demotivující. Pokud se vám již dlouho nepodařilo zhubnout, jistě neshodíte pět kilogramů hned první týden.    

4. Odměňujte se za svou vůli

Stanovte si něco, co bude působit jako odměna za uspokojivý průběh. Může to být netradiční zážitek, pro jiného třeba hezké oblečení.

"Nešetřete na sobě, silná vůle by měla být po zásluze odměněna," doporučuje Horáková a navrhuje: "Pokud jste kupříkladu dva měsíce vydržela nekouřit, ušetřila jste i vaši peněženku spousty výdajů. Vymyslete si třeba originální prodloužený víkend na místě, kde jste ještě nebyla. Opět vás to podpoří ve snaze nepřestávat."

5. Nikdy se nevzdávejte

Buďte na sebe nároční, jinak své předsevzetí nesplníte. Přitom ale nečekejte, že nikdy nesejdete z cesty. Je pravděpodobné, že zhřešíte a dáte si pokrm, který je proti zásadám zdravého hubnutí, že si zapálíte cigaretu nebo vynecháte naplánované běhání. Nenechte se tím však odradit a nevzdávejte se kvůli jedné chybě.

"I když se vám třeba nepodaří splnit vše, co jste si stanovili, v každém případě jste udělala něco pro své zdraví nebo psychickou pohodu. Vezměte to tedy za pozitivní konec a podívejte se na to tak, že někdy i cesta může být cíl," uzavírá Martina Horáková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rady, jak přestat kouřit: Ušetříte až 30 000 Kč

Bez masa je můj život lepší, říká moderátor Pyco

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

reklama
Doporučené recepty
    reklama