reklama

Nemůžete překonat únavu? Zkuste "zásadovat" tělo

Stále víc lidí pociťuje nevysvětlitelné vyčerpání a úbytek energie. Už i lékaři připouštějí, že může jít o překyselení těla.

Foto: Thinkstock

I mnoho lékařů začíná uznávat, že příčinou mnoha potíží je překyselení organismu - acidóza. Přispívá k němu sedavý způsob života, stres, nevhodná skladba stravy, špatná voda, dýchání i znečištěné prostředí. 

"Překyselený člověk je stále unavený, bez energie, nemůže se dospat, má neurčité bolesti ve svalech, hlavy, zad. Trápí ho ekzémy, podrážděné oči, nos, zácpy nebo průjmy," říká Jarka Kučmášová, poradce metod Jak dostat zdraví z hlavy do těla a cvičitelka Pěti tibeťanů.

Překyselení je nebezpečné

Máme-li správnou zásadito-kyselou rovnováhu v organismu, nemůžeme vlastně onemocnět. Získáním rovnováhy kyselin a zásad si lze chronické choroby zlepšit, ba i vyléčit. Harmonie je prevencí proti virózám, bolení hlavy, zad, žaludku, proti všemu - i proti neustálé únavě."

Doporučujeme:  Pohanka: Detox i po flámu a pomoc při menstruaci

Pokud si změříte pH moči, obvykle zjistíte, že je překyselená. Překyselená je vlastně krev a moč na to upozorňuje. První ranní moč se může mít pod pH 7, ale přes den by už měla mít minimálně pH 7 - ale raději ještě o pár desetin více.  

Správný poměr zásad a kyselin

Pokud máte v průběhu dne pH moči pod 7, můžete být vaše zdraví nějak poškozeno. Pokud má moč naopak již od samého rána nepřetržitě vysoké pH (7,4) mohlo by to znamenat, že ledviny špatně vylučují kyseliny. "Tělo vylučuje kyselinu chlorovodíkovou, močovou, octovou, mléčnou, solnou, či odpadní dusíkaté látky jako je močovina, které jsou velmi agresivní, dokážou přece rozleptat i kov," připomíná Jarka Kučmášová.

Podle ní acidóza působí až na buněčnou úroveň. Jedna z možností, jak odbourávat kyseliny z organismu, tedy i z buněk, je dodávat organismu zásadité látky. Správné minerály a stopové prvky nalezneme hlavně v zelenině.

Náš tip: Překyselené tělo: koledujete si o smrt

Když si dodáme málo zásaditých látek, tělo si je odebírá z důvodů vrozeného pudu sebezáchovy k přežití ze svých vnitřních zásob - například vápník z kostí, chrom ze slinivky atd. Je logické, že pak prvky chybí - a vznikají choroby jako podle abecedy od alergie, artrózy…až po záněty. Včetně rakoviny.

Studená voda nás zbaví překyselení

Překyselení nevzniká jenom ze stravy, ale třeba  i z horké koupele ve vaně. Jarka Kučmášová upozorňuje: "Změřte si pH po koupeli. Většina lidí se dříve nekoupala v teplé či horké vodě denně. Studená až ledová voda "zásaduje" výborně organizmus. Už v minulosti se využívala  vodoléčby studenou vodou na nemoci, podobně působí i studená koupel po sauně - lidově se tomu říká otužování. Ve skutečnosti jde o acidózu organismu, kterou ledová koupel vyrovná.

Dříve se také spávalo v nevytápěných místnostech, nikdo v noci do kamen nepřikládal. Tělo potřebuje promrznout, což má v buněčné paměti od dob lovců mamutů. "To je též důležité pro rovnováhu kyselin a zásad organismu," vysvětluje dál J. Kučmášová.

Stres způsobuje acidózu

Největší překyselení vzniká ze stresu. Stres znamená napětí. Nejde jen o duševní stres, ale o to, že ve stavu napětí jsou všechny vnitřní orgány. Když se nerozvolní, nemohou ze sebe nic vylučovat, ani škodlivé kyseliny. V dávných dobách po stresu následovala reakce: boj nebo útěk jako záchrana života. A kyseliny se pomocí složité biochemické reakce objevily a zase vyplavily. V současném způsobu existence se kyseliny jen usazují a usazují...

Ze stresu vzniká povrchní a rychlé dýchání. "Neumíme si krásně vydechnout. Špatné dýchání je velkým viníkem překyselení. Naši předci chodili pěšky. I v zimě jezdili na kole, neseděli se stlačenou bránicí u televizí a počítačů. Dýchali zhluboka a správně. Chodili za tmy spát a brzo vstávali, neměli celý den umělé osvětlení, dýchali čistý vzduch, pili čistou vodu. Držel se půst po zimě, tím se tělo vyčistilo, zbavilo kyselin, získalo rovnováhu," pokračuje J. Kučmášová.

Ulehčete ledvinám - odbourejte stres

Ze stálého vyvažování kyselin a zásad v těle podle ní trpí ledviny a játra - jsou unavené a přetížené. Proto se únava stále vrací, proto se objevují alergie a ekzémy. Játra a ledviny špatně pracují, tělo vylučuje kyseliny jinak. Přes kůži jako ekzém, nosem jako vodnatou rýmu, atd.

Na to, jak vyplavit kyselinotvorné látky, je mnoho metod, jako například hladovění, klystýry, cvičení. Nejdůležitější je posílit ledviny a játra. Musíme jim ulehčit. Ubereme například v jídle, aby orgány nemusely tolik pracovat a zpracovávat. "I našim játrům a ledvinám by se asi líbila dovolená, tj. pravidelný půst," tvrdí Jarka Kučmášová. Proto podle ní užívání potravinových doplňků ještě zhoršuje situace, neboť se tyto dva důležité orgány musí ještě víc namáhat, aby zpracovaly a vyloučily další, jim často neznámé látky. 

Jen tři minuty denně!

Jarka Kučmášová má několik praktických rad k odstranění překyselení organizmu: "Můžete začít hned dnes. A nemusíte kvůli tomu měnit životní rytmus, hledat čas na cvičení, vymýšlet, jak a v který den držet půst…jak si udělat a kdy klystýr."

Zaberou jen pár minut každého dne a jsou velmi jednoduché:

  • Každé ráno, ideální je po celý rok, nalačno vypijte dvě deci převařené vody (převařte si ji už večer, nebo ji už máte ve varné konvici!) s celou polovinou citrónu. Byť je kyselý, velmi "zásaduje".
  • Osvědčený a prověřený recept slavného léčitele Janči: Udělejte si následující desetidenní kůru, poté pauzu dva měsíce a znovu. Kupte směs čerstvé zeleniny na polévku a pouze omytou ji dejte vařit. Začnete studenou vodu, musíte u hrnce stát s hodinkami. Protože jakmile se začne vařit, musíte hlídat, aby var by jen 12 minut! Zeleninu musíte vyndat a vyhodit a vývar vypít. Dejte si množství vody, kolik chcete, třeba i litr. Část se vyvaří. Zeleninu můžete použít do směsi i jinou, co dům dá. Čím více druhů, tím lépe.
  • O víkendu na chalupě si do zeleniny přidejte, co najdete na loukách: divoce rostoucí natě a plevely jako šťovík, medvědí česnek, pampelišky, kopřivy, sedmikrásky. Cokoliv.
  • Snažte se pít vodu jenom převařenou, vařte si ji dopředu a rozlévejte do sklenic. Například fluór ve vodě, ale i jiné látky velmi překyselují, varem se částečně mnohé z nich vypaří. Je třeba vařit několik minut, či ve varné konvici několikrát po sobě převářet a nechat poté odkryté víko.
  • Každý den si udělejte dvě malá cvičení. Jedná se vždy jen o tři minuty! Pusťte si (třeba z Youtoube) nějakou africkou hudbu s bubny a začněte se podle hudby natřásat. Musíte řádně třepat každým kouskem těla. Představujte si, jak z těla ony kyseliny vyklepáváte, jak se vám třese každá z milionů buněk, které máme a z každé se ony jedovaté kyseliny odplavují.
  • Dejte si před sebe polštář. Klekněte si a ruce sepněte nad hlavou jako kladivo. Pevně je sevřete. Rukama začněte bušit vší silou do polštáře a vykřikujte hodně sprosté nadávky, hodně nahlas by bylo ideální… Jestliže to nejde, nevadí, můžete i potichu a tlumeně. Komu? To přeci víte nejlépe, koho byste potřebovali zmlátit, nakopat do zadku, seřvat. Vyplavíte tím přebytek emocí, které jsou největší příčinou překyselení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Cítíte únavu? Možná vás zlobí játra!

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

Hladem se dá umřít i v Česku. Našlápnuto mají 4000 lidí

reklama
Doporučené recepty
    reklama