reklama

Pohanka: Detox i po flámu a pomoc při menstruaci

Pohanku k nám přivezli pohané už před více než osmi stovkami let, ale dodnes zůstala "nekřesťansky" zdravá

Foto: Thinkstock

Pohanku k nám přivezli pohané už před více než osmi stovkami let, ale dodnes zůstala "nekřesťansky" zdravá.

Pomůže vám na červené oči po flámu, zruší popraskané žilky ve tváři i v očích, uleví při hemoroidech a působí jako prevence i léčba křečových žil. Čím to je?

Lepší než obilniny

Blahodárné působení na cévy umožňuje vysoký obsah rutinu a vitamínu E. Léčí chorobné změny na cévách a vrací jim pružnost. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je třeba jíst k pohance také syrovou zeleninu. Rutin a quercetin i další polyfenoly působí jako antioxidanty - bojovníci proti rakovině.

Pohanka je dvouděložná rostlina, příbuzná rebarbory a šťovíku, a ty mezi obilí nepatří. Hlavní látkou je však rovněž škrob a jejich využití v kuchyni je prakticky stejné jako využití obilnin. Obsahuje také dostatek vlákniny.

Jíst ji můžete jako přílohu, kaši, polévku i zapečenou na sladko nebo na slano. Ale tady je nutná jedna praktická rada pro kuchařky: pohanková mouka vám nikdy nevykyne, protože v ní není obsažen lepek. Takže - pohankové kynuté buchty asi nikdy neochutnáte.

Nervy, játra, opary a hemoroidy

Pohanka je důležitá při silné a dlouhé menstruaci, žaludečních a dvanácterníkových vředech, střevních nádorech a stavech místního krvácení. Podle starého "babského" receptu konzumace pohanky alespoň 3x týdně spolu s pitím odvaru z lněného semene a zvýšeným příjmem vlákniny vyléčí během měsíce hemoroidy. Pohanka pomáhá proti nechutenství a bolestem hlavy.

Doporučujeme: Téma: Hemoroidy

Obsahuje 18 různých aminokyselin, například  lysin, který hraje roli v prevenci  proti oparům. Bohatá je také na vitamíny B1 a B2, které dodávají našemu tělu energii. Podporují činnost nervů a spolu s účinky rutinu a vitamínu C snižují riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Jsou proto vhodné pro udržení mentální i fyzické svěžesti do vysokého věku. Pomáhá tomu i velký obsah vápníku a dalších stopových prvků, jako je selen, měď, mangan a především cenný zinek.  

Pohanka je vhodná i pro celiaky

Cholin obsažený v pohance zajišťuje přenos nervových impulsů do mozku a do nervosvalové ploténky. Regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem.  Zároveň napomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech.

Pohanka obsahuje taky kyselinu linoleovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vzhledem k obsahu škrobů a plnohodnotných bílkovin, podobných živočišným, poskytuje pohanka vynikající a vydatnou stravu.

Zároveň je bezlepková, a tak se stává neocenitelnou pro pacienty s cukrovkou, ale hlavně pro pacienty, trpící celiakií. To je chronické  onemocnění sliznice tenkého střeva, způsobené přecitlivělostí na lepek. Při nákupu pohanky pro pacienty s celiakií vždy dbejte, aby lámanka, krupice či mouka pocházela z odděleného provozu mlýna, jako je to u specialisty na pohanku v kvalitě bio - společnosti PRO-BIO. Jen tak jsou produkty 100% bezlepkové a bezpečné i pro celiaky

Pozor při opalování

Pohanka dokáže vyčistit tělo při otravě i v těhotenství. Doktorka Margit Slimáková, průvodkyně zdravím a výživou, však připomíná:

"Těhotenství určitě není vhodné období pro žádné detoxikační kúry. Navíc pohanková nať a čaje, ve kterých je obsažena, mohou díky obsahu tak zvaných furokumarinů  zvyšovat citlivost pokožky na světlo, a proto se někdy můžete přímo setkat s nedoporučováním takovýchto čajů pro těhotné a kojící ženy. Podle mne platí, že ženy zdravě se stravující mohou v podstatě pokračovat s obdobnou stravou i v těhotenství, ale excesivní příjem pohanky anebo pohankovou detoxikační kúru bych určitě nedoporučila."

Pohankové kaše podle ní mohou jíst i kojenci, po roce se může přidávat pohanka jako příloha nebo v podobě palačinek a těstovin. Obecně je zpestřením vhodnějších obilovin,  jako jsou jáhly a rýže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křečové žíly: Znáte způsoby, jak se jich zbavit?

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama