reklama

Hladem se dá umřít i v Česku. Našlápnuto mají 4000 lidí

Anorexie není jen problém modelek a hereček. Jen je na ně víc vidět. Počet nemocných roste a 5 % z nich zemře.

Foto: Thinkstock

Kdyby to byla pravda,  bylo by proč závidět. "Strašně ráda jím a sním toho spoustu," tvrdívají na kost vyhublé dívky a ženy a sveřepě popírají jakýkoliv problém.  

Dlouho byla anorexie v Čechách spíš teoretickým strašákem, který se týkal hlavně modelek a "Hollywoodu". Teď už máme vlastní VIP anorektičky: herečku Hanu Svobodovou, modelku Elišku Bučkovou, missku Nikol Švantnerovou. A obavy vzbuzuje i herečka Daniela Šinkorová.

Jsou jich tisíce

A pak tu je 3 824 "obyčejných" pacientů (údaje jsou dostupné za rok 2013), kteří se s diagnózou "porucha příjmu potravy" léčili na psychiatrii.  Z toho bylo 91 % žen. Čísla však mohou být klidně násobně vyšší. Mnoho nemocných často pomoc vůbec nevyhledá, a nejsou tedy nijak podchytitelní. 

Doporučujeme: Nejhorší případ anorexie v historii. S dobrým koncem!

O těch bezejmenných se někdy nedozvíme vůbec, někdy ze stránek Blesku, kde v poslední fázi své nemoci prosí o pomoc a varují ostatní, aby nedělali stejnou chybu. Ono totiž neplatí, že "hladem ještě nikdo neumřel," jak se v Česku často říká. Údaje neexistují, ale odborníci říkají, že tak daleko to dojde asi u 5 % nemocných.

Nejhorší jsou "diety do plavek"

"Většina klientů s poruchou příjmu potravy s aktivní léčbou otálí - v dlouhodobých průzkumech se ukazuje, že léčbu klienti vyhledávají až po třech až pěti letech od prvních příznaků nemoci. Porucha příjmu potravy tak často zůstává přehlížena, a to jak samotným nemocným, tak jeho blízkým okolím. Nevhodné (a nemocné) stravování zůstává skryto za módními stravovacími trendy nebo snahou o zdravý životní styl," podotýká PhDr. Ing. Jana Sladká, zakladatelka a ředitelka Centra Anabell, která se snaží pomáhat všem, kdo potřebují.

Přečtěte si: Štíhlá až k smrti? Anorektičky mezi námi

V péči psychiatrů se tak ocitají už i osmileté holčičky! Nejhorší vliv mají podle odborníků diety do plavek. "V případě, kdy je díky silné sebekontrole striktní dieta s nízkým obsahem energie úspěšná, se dostáváme na hranici poruchy příjmu potravy. Hubnutí do plavek je motivem, který skrz média působí už na žačky základních škol. Je proto jedním z rizikových vlivů prostředí pro rozvoj poruch příjmu potravy začínajících většinou velmi nenápadně," varuje Ing. Tereza Bočková, nutriční terapeutka Centra Anabell.

"Všichni mi záviděli!"

Jeho patronkou se stala právě Eliška Bučková, která se nemocí trápila dlouhé dva roky  Při svých 180 centimetrech se dostala na váhu 49 kilogramů, ani přesto si však neuvědomovala, že je její počínání životu nebezpečné.  "Čím víc lidí mi říkalo, že bych měla přibrat, myslela jsem si, že mi závidí a chtějí být jako já," říká Česká Miss 2008 a modelka v osvětovém videoklipu.

Přesně tak vystihuje duševní pochody lidí s anorexií. K projevům patří:  

  • výrazné zaměření na výkon
  • obavy z tloušťky
  • středem zájmu je jídlo a vlastní postava
  • manipulace s jídlem (vyhýbání, schovávání, vyhazování, zvracení)
  • zkreslené vnímání vlastního těla
  • ztráta zájmu o přátele, rodinný život, společenské aktivity a zájmy

Aby nebylo pozdě

Podle žen, které nemocí samy prošly, i podle odborníků však nepomůže, když začneme s výčitkami "jsi už moc hubená, nejíš, nejsi v pořádku". Úspěšnější bývá přístup typu, kdy mluvíme o sobě: "Mám o tebe strach. Kdybych ti mohla nějak pomoci, můžeš se na mě obrátit." 

Strach je skutečně na místě. "Chtěla jsem být nejhubenější ze všech," popisuje Eliška Bučková. Nejhubenější ze všech je ovšem kmotřička s kosou... Život postižených ohrožuje i fakt, že v ČR je málo možností pro léčbu poruch příjmu potravy v nemocnicích. Například v Brně, na oddělení pro dospělé pacienty, je kapacita šest lůžek pro tříměsíční léčbu a čekací doba je půl roku. To znamená, že se pomoc dostane k pouhým čtyřiadvaceti potřebným ročně. Pro některé může být pozdě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

12 věcí, co můžete udělat s okurkou doma i jinde

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama