Nejlepší předsevzetí pro nový rok: Chodit k doktorovi!
Dali jste si předsevzetí, že letos uděláte něco pro své zdraví? Začněte tím, že půjdete k doktorovi!
Dali jste si předsevzetí, že letos uděláte něco pro své zdraví? Místo dalekosáhlých a často nesplnitelných plánů můžete klidně začít tím, že půjdete k doktorovi.
Mnoho lidí - podle průzkumu až 62 % - zapomíná na preventivní prohlídky, ačkoliv jsou zdarma a mohou pomoci odhalit spoustu vážných nemocí, které o sobě v počátku nedávají vědět. Když si uděláte čas na návštěvu lékaře, uděláte tím hodně pro své zdraví!
Zbavte se strachu
Preventivní prohlídka představuje celkové vyšetření. Na co všechno máte tedy nárok? Lékař vám provede kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a orientačního vyšetření zraku a sluchu.
Pošle vás také na laboratorní vyšetření: moči, cholesterolu a tukových látek v krvi (provádí se v 18, 30, 40, 50 a 60 letech) a hladiny cukru v krvi (v 18 letech a pak od 40 let ve dvouletých intervalech).
Doporučujeme: Téma: Prevence
O stavu svého srdce se dozvíte díky vyšetření EKG ve 40 letech věku, dále pak ve čtyřletých intervalech. Strachu z rakoviny vás pomůže zbavit onkologická prevence - vyšetření stolice na krvácení u osob od 50 let věku a vyšetření kůže.
Lékař také zhodnotí rizika z hlediska anamnézy rodinné, osobní a pracovní a pomůže vám tak zvolit životní styl, který vám prospěje.
Víte, jaká máte rizika?
Na preventivní prohlídce lékař zjišťuje:
- onemocnění v rodině (onkologická a kardiovaskulární onemocnění včetně vysokého tlaku, cukrovky, poruch metabolismu, výskytu závislostí)
- prodělané nemoci
- chronická onemocnění
- životní styl
- pracovní zátěž
- další zdravotní rizika
- u žen od 45 let ověřuje aktuálnost výsledku screeningového mamografické vyšetření (ne starší dvou let)
Nezanedbali jste očkování?
Důležitou součástí preventivních prohlídek je i kontrola očkování. Vakcíny vám mohou zachránit zdraví a často i život. Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové připomíná: "Každý rok se objeví minimálně jedno nové infekční onemocnění a původní představy, že máme tyto nemoci díky antibiotikům plně pod kontrolou, jsou dávno překonány. V dnešní době globalizace, cestování a prolínání národností se nikdo nemůže považovat za člověka, kterému se díky životnímu stylu, sociální úrovni a hygienickým podmínkám, infekce vyhýbají a pro kterého je očkování zbytečné.
Víte, které máte mít?
Existuje jen jedno povinné očkování, které si dospělí musí hlídat po celý život a nechat se v pravidelných intervalech přeočkovat: tetanus. Podle průzkumu to však dělá jen 63 % dospělých osob. Vzornější jsou ženy, kde přeočkování v řádných termínech podstupuje 70 % z nich, u mužů jen 55 %.
Nepovinné, ale užitečné
Ještě horší je situace u nepovinných očkování, která využívá pouhých 26 % dospělých. K těm, o kterých byste měli opravdu vážně uvažovat, jsou černý kašel a plané neštovice - pro lidi, kteří je nedostali v dětství. Nad 65 let ještě pneumokokové infekce či chřipka. U lidí v riziku nebo chystající se na dovolenou se opravdu vyplatí žloutenka typu A i B, očkování proti meningokokům a další doporučená pro konkrétní kontinent.
Náš tip: Téma: Očkování
"Imunitní systém člověka s věkem stárne, zvyšuje se riziko hlavně závažnějších a komplikovanějších průběhů onemocnění, jako jsou například chřipka či pneumokokové infekce. U starších osob se totiž častěji vyskytují onemocnění jako například hypertenze, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění atd. Pokud se takto nemocní lidé nakazí například chřipkou nebo pneumokokem, často končí s komplikovaným průběhem onemocnění v nemocnici," říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení nemocnice České Budějovice.
9 vakcín pro děti
Lidé si často myslí, že očkování je pro děti. Ty mají skutečně očkovací kalendář hodně plný, zvlášť v prvním roce života. I když miminka obvykle "ohlídá" dětský lékař, není na škodu si připomenout minimum, které by mělo absolvovat každé dítě, a tím je očkování proti devíti nemocem.
Mezi základní očkování všech nově narozených dětí patří záškrt, tetanus, černý kašel, nákazy vyvolané Haemophilus influenzae typu b, dětská přenosná obrna, virová hepatitida B, spalničky, příušnice a zarděnky.
Doporučená očkování pro děti jsou proti rotavirovým průjmům, pneumokokovým nákazám, planým neštovicím, klíšťové encefalitidě, meningokokovým meningitidám, lidskému papilomaviru (vyvolává vznik rakoviny děložního čípku), virové hepatitidě A a chřipce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Prevence rakoviny: 10 nových cest, jak se jí bránit
Hubnutí může vést k vážné psychické poruše
Jak se poprat s větry a nadýmáním?