reklama

Nebuď blbá a jdi! Kontrola je zadarmo

Jen 50 % žen chodí pravidelně na kontrolu ke gynekologovi. Lucie Bittalová už ví, jaká to je chyba...

Foto: Thinkstock

Není časté, aby někdo vyhrál prestižní soutěž tím, co prožívá. Lucii Bittalové se to podařilo. Stala se nejlepší osobností českého PR 2015 za drsnou kampaň na podporu prevence proti rakovině děložního čípku. Nemoci, kterou sama trpí.

K vítězství ji přivedla právě sdělená síla osobního prožitku, která nemůže nikoho nchat lhostejným. Lucii je teprve  27 let, a její prognóza je nejistá.Kromě strachu, který statečně přemáhá, bojuje s nevolností po chemoterapii, slabostí, kolotočem lékařských procedur i s novými zdravotními komplikacemi. 

Odklady se nevyplácí

Příběh, který najdete na stránkách kampaně  Měsíc raka,  je tak naléhavý, že dokáže oslovit snad každého. I ty, kdo si stejně jako Lucie myslely, že rakovina se jich netýká - že jsou na ni prostě příliš mladé.   

Doporučujeme: Rakovina: Proč Češky kašlou na prevenci?

Lucie nic neskrývá, ví, že udělala tutéž chybu. Nechodila na gynekologické prohlídky a přehlížela signály těla, které jí naznačovalo, že se něco děje. Přece hned nepoběží k doktorovi s každou prkotinou!  Když se nakonec přece jen odhodlala, byla její rakovina už ve čtvrtém stádiu. Metastázy pronikly až do plic.

Pár minut za roky života

"Nebyla jsem na gynekologii asi pět let. Když jsem ještě brala antikoncepci, tak jsem chodila pravidelně, protože je to povinné, ale potom jsem to zanedbala. Přestěhovala jsem se do Prahy, kde jsem neměla svého gynekologa a pořád jsem to odkládala na jindy," přiznává. Co se týká příznaků, měla krvácení po styku, krvácení mimo cyklus i velmi silné krvácení v době menstruace, a k tomu i příznaky snížené imunity, jak uvádí na svých stránkách.

Byla jsem blbá, říká o sobě dnes. Může si proto dovolit i tohle: "Nebuď blbá. Běž na prohlídku. Je to zadarmo a zabere to pár minut," vyzývá bez okolků jazykem, který možná není zrovna salónní, ale zato srozumitelný. A působivý. Tak Lucie pokračuje ve své snaze propagovat prevenci a přimět ženy, aby chodily pravidelně na gynekologické prohlídky se stěrem. Jen pravidelnost zaručí, že když už nemoc v těle je, přijde se na ni včas. "Stačilo by mi, kdyby díky mě šly na prohlídku třeba jen tři ženy," prohlašuje Lucie. Mohou to totiž být tři zachráněné životy...

Opět mezi rekordmany

Teprve v posledních letech se díky totiž osvětě podařilo zvednou procenta žen, které chodí na preventivní gynekologické kontroly, ze zhruba 25 % na 50 %. To je pořád zoufale málo, obzvlášť v porovnání se situací v zemích na západ od našich hranic, kde to je 70 až 75 %.

Přečtěte si: Je očkování proti rakovině děložního čípku bezpečné?

To se jasně promítá i do počtu nových onemocnění, v roce 2012 se Česko pohybovalo mezi 15 evropskými zeměmi s nejvyšším počtem nových případů. Každý rok v ČR onemocní zhruba tisíc žen a přibližně 350 až 400 jich zemře. Pokud dojde na čtvrté stádium, jako má Lucie, pět let od zjištění choroby nepřežije 85 % žen.

Přitom u nás máme dobře propracovaný systém prevece. A u žádného jiného nádoru nejsou prohlídky tak účinné, jako právě u rakoviny děložního čípku. Umožňují totiž zachytit onemocnění ještě v přednádorovém stadiu.

Zavolejte si!

Nemocná mladá žena také připomíná, že po kontrole je potřeba ještě zavolat kvůli výsledkům a  nespoléhat, že se lékaři ozvou sami. "Kdyby gynekoložky vždycky automaticky kontaktovaly své pacientky, když je něco špatně, tak by jim nenakazovaly, ať si ohledně výsledků zavolají. Myslím, že s tvým zavoláním počítají a nemají čas kontroloval výsledky každé pacientky. Trvá to asi minutu, tak si tam zavolej, nestojí to za ty problémy," odpovídá přímo na jeden dotaz. 

Lucie zároveň vysvětluje, proč na svých stránkách nemluví o očkování proti HPV viru, který rakovinu děložního čípku způsobuje. "Mimo jiné kvůli možným vedlejším účinkům a taky proto, abychom nebyli obviněni, že nás platí nějaká farmaceutická lobby. Nechala bych na každém, ať se rozhodně, jestli očkování ano nebo ne. Holky se o tom koneckonců můžou poradit se svým gynekologem na preventivní prohlídce," připomíná. Snad i proto její varování osloví i ty, kdo by za vším viděli jen kšeft. U Lucie to nehrozí. Ona svou kampaň žije - a vyhrává.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co se děje v těle při nákaze HPV viry

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Budoucnost patří chytrým záchodům. Budou suché

reklama
reklama
reklama