10 zásadních chyb intimní hygieny. Děláte je také?
Nepřehánějte to s hygienou na intimních místech! Příliš časté mytí, mýdla a voňavé "sprcháče" plus spousta dalších chyb vedou k mykózám a zánětům.
Dnešní doba je občas hygienou přímo posedlá. Přitom téměř každá žena zná nepříjemné svědění či pálení intimních míst, aniž by tušila, co ho způsobilo. To, co platí obecně, totiž právě "tam" může škodit.
Možná si myslíte, že intimní hygiena není žádná věda a stačí se jen důkladně mýt mýdlem. Jenže používání voňavých sprchových gelů či nošení upnutých džínů a spodního prádla může vyvolat mykózy nebo zánět močových cest. Co dalšího ještě děláme špatně?
1. Kůže nemůže dýchat
Důležitou roli v naší osobní hygieně hraje vhodné spodní prádlo. Mělo by být z materiálu, který je prodyšný a nezadržuje v sobě vodu. Pohodlné jsou kalhotky ze 100% bavlny nebo bambusového vlákna, syntetika naopak může pokožku dráždit a nedovoluje jí dýchat. Měla byste se proto vyvarovat i upnutému oblečení, snadno totiž dojde ke kumulaci tepla a vlhka v intimních místech - a to je ideální prostředí pro množení bakterií.
2. Používáte "intimky"
Slipové vložky jsou fajn, cítíme se totiž díky nim svěží, ale nepřinášejí spíše více škody než užitku? Občas ano. Kvůli jejich neprodyšnosti se nám intimní místa snadněji zahřívají a vysušují se. Snažte se tedy omezit užívání všech druhů "intimek".
Doporučujeme: Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli
Pokud máte pocit, že bez nich nemůžete být, zkuste užívat opravdu jen ty prodyšné a neparfémované. Pro jistotu aplikujte zároveň i speciální probiotické intimní krémy, které zvláčňují, pomáhají předcházet suchosti a udržují hydrataci citlivých intimních partií.
3. Moc se myjete
Sice je hezké, že své očistě věnujeme hodně času, sprchujeme se několikrát denně a mydlíme se o sto šest, ale přesně na to bychom si měly dát velký pozor. Příliš častá a důkladná intimní hygiena s sebou přináší zdravotní problémy, vybijete si tím totiž bakterie, které jsou přirozenou součástí vnitřního prostředí. Nejčastější chybou, které se většina žen dopouští, je to, že se myjí i na místech, kde vlastní hygienu ani tolik nepotřebují. Zatímco vnější okolí intimního ústrojí si důkladnou očistu vyžaduje, vnitřní prostředí už ne. Sprchujete-li se několikrát denně, intimní místa oplachujte jen vodou, maximálně jednou denně sáhněte po mýdlu.
4. Dáte se omámit vůní
V drogeriích je dnes tolik mýdel a sprchových gelů, až jde z toho hlava kolem. Vybíráme často jen podle vůně. Přitom bychom se měly zaměřit na pH. V oblasti intimních partií ženy převládá kyselé pH a přirozená obranyschopnost může být snadno narušena tím, že použijeme obyčejné mýdlo či sprchové gely, které jsou zásadité, parfémované a mohou podráždit citlivou pokožku. K mytí tedy používejte takové prostředky, které jsou přímo určené k intimní hygieně. Předejdete tím mnoha obtížím.
5. Příliš spoléháte na ubrousky
Vlhčené ubrousky nejsou určené pro každodenní použití. Jedete-li však někam, kde se jednoduše neumyjete, mít po ruce vlhčené ubrousky není vůbec špatné. Existují speciální intimní ubrousky, které pokožku nedráždí a obsahují i prospěšné látky, jako je třeba L-kyselina mléčná. Rozhodně by však neměly být parfémované, protože by mohly podráždit pokožku. Myslete také na to, že jejich přehnané používání může narušovat vlhkost intimních míst. Pak ztrácíte kyselé pH, a můžou se dokonce objevit slabé záněty či vaginální mykózy.
6. Zapomínáte na vodu
Ženské pravidlo "zepředu dozadu", které se dodržuje od nepaměti, je zásadou číslo jedna v každé příručce o dětech a každá maminka holčičky o něm ví. Důležité ale je, aby se správného utírání držely i dospělé ženy a nezanesly si do pochvy nežádoucí bakterie. Někdy je tam zanesou i tanga, jež se přes intimní místa při pohybu posouvají, což se u normálních kalhotek obvykle neděje.
Přečtěte si: 15 tipů na intimní hygienu
Kdykoliv jdete na velkou, dbejte na důkladné očištění. Nejefektivnějším a nejpřirozenějším způsobem je voda. Pokud nemáte doma místo na bidet a do sprchy či vany se vám po použití toalety nechce, nezoufejte. Dnes už existují přímo toalety s integrovanou sprchou a k dostání jsou i prkénka se stejnou funkcí, která se nasadí na stávající toaletu a dokonale omyjí intimní partie.
7. Léčíte se chybně
I když to patří k naší povaze, že rády jednáme samy, aniž bychom se s někým radily, v případě jakýchkoli intimních problémů radši zajděte ke svému gynekologovi či praktickému lékaři. V lékárnách se sice dá koupit celá řada přípravků, nicméně vám mohou bez porady s lékařem ublížit. "I při sebemenším podezření na infekci neváhejte kontaktovat svého gynekologa a nebojte se s ním konzultovat ani hygienu intimních míst. V četných případech je nevyhnutelné použít přípravky dostupné pouze na recept," vysvětluje zkušený gynekolog MUDr. Marek Krupša.
8. Při menstruaci to přeháníte
Menstruace sama o sobě zvyšuje náchylnost k infekcím. Žena by se proto měla v tomto období pravidelně sprchovat, koupání ve vaně se nedoporučuje, a opět platí pravidlo, že pokud se sprchujeme víckrát za den, tak není vhodné se pokaždé mýt sprchovými přípravky. "Pozor si dejte i na zanedbávání výměny intimních vložek a tamponů vzhledem na hrozící riziko syndromu toxického šoku. Samozřejmostí by měla být každodenní výměna spodního prádla," radí MUDr. Krupša.
9. Špatný jídelníček
Správné intimní prostředí ženy může narušit i špatné stravování. Například nadměrná konzumace cukru a bílé mouky narušuje přirozenou mikroflóru organismu. Snažte se do svého jídelníčku zařadit dostatek zeleniny, bílých přírodních jogurtů, kefírů a jiných mléčných výrobků bohatých na příznivé bakterie. Celozrnné pečivo a pravidelný příjem pitné vody zaručí bezproblémový chod vašeho těla.
10. Málo chodíte na WC
Velkým problémem je, když žena málo pije a nechodí často na malou. V zadržené moči je pak větší obsah bakterií, které nedělají dobrotu v močovém ústrojí a mohou způsobit zánět močových cest, močového měchýře, dokonce i ledvin. Nebezpečí zánětu či jiného onemocnění také nastává ve chvíli, kdy na sobě máme mokré plavky. To platí i při kondičním plavání v bazénu, návštěvách aquaparků i při exotických dovolených, přestože nás příjemná teplota okolí nijak nenutí k převléknutí...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mykóza je i selháním imunity. Řešte příčiny!
10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak
Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!