reklama

Co se děje v těle při nákaze HPV viry

Prevence je lepší než léčba. Na rakovinu děložního čípku v ČR ročně zemře 400 žen, a viry, které ji způsobují, se šíří hlavně při sexu.

Foto: Thinkstock

Každý, kdo má sex, se může nakazit viry HPV. Před touto infekcí neochrání ani kondom, a pokud ji máte v těle dostatečně dlouho, může vyvolat rakovinu.

V průběhu svého života se těmito viry - lidskými papilomarviry - nakazí až 80 % žen. Ve většině případů se s HPV nákazou vypořádá tělo samo a probíhajícího boje organismu se zákeřným vetřelcem si ani nevšimneme. Ale někdy bohužel ne.

Tichý vetřelec

Špatné je, že bohužel nemáme šanci ani zaregistrovat, když vliv virů zvítězí. HPV infekce je často bezpříznaková, změny na čípku obvykle odhalí až gynekologické vyšetření. Pokud problém není odhalen včas, mohou se přednádorové změny vyvinout až v rakovinu cervixu  - děložního čípku.

Doporučujeme: Muži! Dejte se očkovat proti rakovině děložního čípku!

Ve většině případů se HPV infekce organismus ženy zbaví sám - dochází k přirozenému vyčištění, tzv. clearence. Jenže když nákaza přetrvá, může dojít k poškození buněk děložního čípku. Jak se to děje?

  • Vzniknou tzv. přednádorové změny či poškození děložního čípku. Změny na děložním čípku lehkého stupně se označují jako CIN I léze. CIN II a CIN III léze.
  • Lehké změny na děložním čípku je potřeba v pravidelných intervalech sledovat u odborného lékaře. Těžké změny pak chirurgicky řešit.
  • Přednádorové změny na děložním čípku se často řeší pomocí chirurgického zákroku, tzv. konizace. V ČR se každoročně provede zhruba 12 tisíc konizací.
  • Mezi poškození děložního čípku závažného stupně  patří patří karcinom in situ (CIS) a adenokarcinom in situ (AIS). 
  • Rozvoj rakoviny cervixu obvykle trvá mnoho let, v některých případech se ale může rozvinout i za rok nebo dva. Je to především u agresivní formy nádoru, tzv. adenokarcinomu. Adenokarcinom se vyvíjí uvnitř děložního hrdla a často je těžké ho včas odhalit.

Chodíte na prohlídky?

Problém je v tom, že o nákaze a poškození ženy často vůbec nevědí, a v těle pak dochází k dalším nebezpečným procesům. Gynekologické vyšetření je v ČR dobrovolné, téměř polovina dívek a žen na pravidelné preventivní prohlídky vůbec nepřijde. Přes 18 000 českých žen žije s diagnózou rakoviny děložního čípku a 400 českých žen ročně na toto onemocnění umírá. Celosvětově zemře na rakovinu děložního čípku každé dvě minuty jedna žena.

HPV viry se přenášejí každým sexuálním kontaktem, nejčastěji ale při pohlavním styku. Vstupní bránou HPV infekce jsou často drobná slizniční poškození (tzv. mikrotraumata), která vznikají právě během různých sexuálních aktivit. K přenosu viru však stačí pouze kontakt kůže v genitální oblasti s kůží nakaženého partnera. Ani kondom plně nechrání před přenosem HPV infekce.

Přečtěte si: Je očkování proti rakovině děložního čípku bezpečné?

Vědci již  popsali přes 100 typů lidských papilomavirů (HPV). Nejčastějšími tzv. vysoce rizikovými typy jsou HPV 16 a HPV 18. Ty jsou příčinou až 70 % případů rakoviny děložního čípku. Vysocerizikové typy HPV se označují jako onkogenní a právě ony mají schopnost spustit proces vedoucí třeba až ke vzniku rakoviny.

Prevence je lepší než léčba

Vhodnou prevencí rakoviny cervixu je kombinace očkování a pravidelných gynekologických prohlídek, které napomáhají včasnému odhalení možných přednádorových změn. Možnost chránit se se před rozvojem HPV infekce pomocí očkování mají dívky a ženy již více než osm let . Jedná se vůbec o první očkování proti nádorovému onemocnění.

Vakcína Cervarix podle výsledků studií poskytuje dívkám, které se s HPV viry doposud nesetkaly, až 93 % ochranu proti těžkým přednádorovým stavům (CIN III 3+) bez ohledu na to, jaký HPV typ změny na čípku způsobil.

Nicméně podobně jako je tomu u všech vakcín, ani HPV vakcíny nemusí při běžném používání chránit všechny očkované jedince. Očkování nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina z orálního sexu? I z líbání!

Děsivý návrat z dovolené? Naučte se relaxovat v práci

Podívejte se, jak cvičit oči. Nebudete potřebovat brýle!

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama