reklama

Nebezpeční šílenci v ulicích: Máme se jich proč bát?

Žďárská kauza ve škole, teď ubodaná knihovnice. Lidé se bojí nebezpečných bláznů a agresorů, kteří volně pobíhají v ulicích.

Foto: Isifa/Thinkstock

Žďárská kauza ve škole, teď ubodaná knihovnice v Horní Bříze na Plzeňsku. Lidé se bojí nebezpečných bláznů a agresorů, kteří volně pobíhají v ulicích a mohu provést cokoliv.

Zvlášť děsivou pověst má schizofrenie. Na tyto pacienty se společnost dívá s nedůvěrou a ti, kdo svou diagnózu netají, jsou vyčleňováni ze společnosti. Ve většině případů to jsou ale pouze předsudky a mylné představy, jak tato vážná nemoc vypadá. Její příznaky se ovšem dají léčit a při správné a včasné léčbě je možné dostat nemoc pod kontrolu a žít normální život. Jaké jsou ty nejčastější mýty o schizofrenii?

Jsou schizofrenici nebezpeční násilníci?

Studie dlouhodobě ukazují, že mezi schizofreniky nedochází ve zvýšené míře k trestným činům. Podle Policie ČR bylo v roce 2014 v ČR spácháno 160 vražd a pouze jedné z nich se dopustila pachatelka pod vlivem závažné duševní poruchy. Ostatních 159 pachatelů žádnou duševní nemocí netrpělo.

Doporučujeme: Přišla ke mně smrtka v kápi, líčí zážitky schizofrenik

Tito pacienti  pro své okolí zpravidla nepředstavují nebezpečí, naopak se často sami stávají oběťmi. "V populaci odsouzených pro násilné činy představují osoby se schizofrenií jen velmi malé procento. Z celospolečenského hlediska proto rozhodně nepředstavují to největší nebezpečí. Sklon k těmto deliktům mají neléčené osoby v aktivním stádiu nemoci, které trpí disociální poruchou osobnosti a nadužívají drogy. Smutným faktem také zůstává, že každý desátý schizofrenik spáchá sebevraždu," potvrzuje profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta psychiatrické kliniky 1. LF UK: 

Jaký je vliv marihuany?

Pokud zdravý člověk bez sklonů k schizofrenii kouří marihuanu, nemoc to u něj nevyvolá. Pokud však má dispozice k propuknutí nemoci, užívání marihuany u něj může urychlit, respektive nastartovat rozvoj psychózy. Marihuana tedy není něco, co by nemoc samo od sebe vyvolalo, ale může ji spustit u lidí, kteří k ní mají předpoklady. Mezi dalšími spouštěči schizofrenie mohou být například špatné vztahy v rodině, komplikace u matky během těhotenství, stres, špatné sociální podmínky či nadměrné užívání alkoholu.

Jak se nemoc projeví?

Schizofrenie se nikdy neobjeví zničehonic, bez varování. Příznaky nemoci se projevují i několik měsíců před jejím akutním propuknutím. Mezi varovné signály patří podrážděnost, vztahovačnost, nesoustředěnost či náladovost. Nejčastěji se schizofrenie projevuje ve věku 15-19 let, a proto je mnohdy pro rodinu a blízké těžké rozeznat příznaky nemoci od běžných postpubertálních projevů. Obtíže však pozvolna narůstají, až vyústí v propuknutí nemoci.

Jaké jsou příznaky?

Mezi časté příznaky schizofrenie patří bludy a halucinace, ale průběh není u všech stejný. Někteří nemocní mohou mít pocit, že je neustále někdo pronásleduje a chce jim ublížit, mají sluchové halucinace v podobě hlasů, které komentují jejich chování či myšlení, případně jim nařizují, co mají dělat. Rozhodně to ale neznamená, že by měli dvě osobnosti jako Dr. Jekyll a pan Hyde. Jiní mohou působit zmateně, bez schopnosti se srozumitelně vyjádřit. Jindy se nemoc projevuje bizarním chováním, například používáním nevhodných mimických gest a grimas bez zjevných příčin. Příznaky schizofrenie mohou mít také podobu ztráty motivace, apatie, velmi častá je také plachost. 

Mohou žít normální život?

Pokud pacienti spolupracují s lékařem a správně užívají předepsaná antipsychotika, mají velkou šanci dostat nemoc pod kontrolu a žít prakticky normálním životem. "Velice důležitá je kvalitní a komplexní léčba, která má složku psychofarmakologickou, psychoterapeutickou a rehabilitační. Zvláště významné je využití tzv. depotních antipsychotik, kdy jedna injekce léku působí po dobu více týdnů. Pomoci by do budoucna mělo také plánované rozšíření psychiatrických ambulancí, vznik center duševního zdraví s celou řadou odborníků," vysvětluje  profesor Raboch.

Pacienti mohou docházet také na psychoterapie a psychosociální intervence, které mají za cíl pomoci lidem se schizofrenií překonat psychologické a sociální překážky bránící jim v získání zaměstnání a návratu do společenského života.

Schizofrenie v číslech

V ČR je nemocných schizofrenií přibližně 100 000 pacientů, diagnostikovaných je ovšem pouze 95 % z nich. Léči se jich ale ještě výrazně méně, pouze 66 500 pacientů. Z toho 39 900 pacientů je léčeno pomocí moderních antipsychotik, což výrazně zvyšuje úspěšnost léčby. Důvodem, proč je léčena pouze část pacientů, je zejména fakt, že mnoho z nich léčbu odmítá, přičemž významnou roli zde hraje stigma, kterým pacienti trpí. Správná a včasná léčba přitom pomůže až třetině pacientů získat nemoc pod kontrolu a vrátit se k běžnému životu. Na druhé straně, každý 10. schizofrenik svůj boj s nemocí vzdá a spáchá sebevraždu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Schizofrenik může být nebezpečný. Existuje nový lék!

Nebezpečí o dovolené: Na co si dát pozor v hotelech?

7 věcí pro zlepšení mozku: Barvy, meditace, pořádek

reklama
Doporučené recepty
    reklama