Naděje na obzoru: Nové léky proti rakovině
Čím dál víc se ukazuje, že za nádorem stojí infekce. Vědci už pracují na tom, abychom se proti rakovině mohli očkovat.
Morová rána moderní doby - rakovina - stále vzbuzuje dojem neodvratně zpečetěného osudu. Není to pravda, vyléčí se stále víc lidí. Moderní medicína za poslední dvě dekády zaznamenala velký pokrok ve výzkumu, a nové poznatky přinesly nové, účinné léky. Ještě víc jich je teprve na obzoru.
Skvělou zprávou je, že v budoucnu bychom se mohli nechat dokonce proti rakovině očkovat. Ukazuje se totiž, že za vznik mnohem většího počtu zhoubných nádorů, než byli vědci dosud ochotni připustit, jsou zodpovědné viry.
Je rakovina nakažlivá?
Dosud se s jistotou potvrdilo, že virový původ má rakovina děložního čípku. Proto se podařilo vyvinout vakcínu, která účinkuje i proti nádorům jiných částí těla, které však mají shodný původ - lidský papilomavirus (HPV), tedy některé jeho konkrétní kmeny. Jenže podobně účinkujících virů, které vedou ke zhoubnému bujení, je zřejmě mnohem víc. A nejen z rodiny HPV - ty jsou viníky jen zhruba jedné třetiny infekce, která vede ke zhoubnému bojení.
Doporučujeme: Je očkování proti rakovině děložního čípku bezpečné?
Konkrétně by se mohlo jednat o nádory jater, plic, kůže, nejspíš i lymfatických uzlin a zřejmě i žaludku. Dlouhodobé poškození tkáně a stálá přítomnost mikrobů nejspíš spouští vznik i dalších typů rakovin. Nádor vzniká v místě, kde jsou buňky v důsledku infekce pozměněny. Rakovina tedy sama o sobě nakažlivá není, jen její původce.
Zmizí beze stopy
Proč ale tato souvislost odborníkům tak dlouho unikala? Viry (ale i jiní mikrobi) totiž často buňku poškodí, ale pak se beze stopy ztratí. Vědci z univerzity v Cambridge ve své studii nejdřív podrobně zmapovali způsob, jakým virus vlastně spouští nádorovou přeměnu buňky a jak působí na vznik rakoviny.
Poté se jim podařilo prokázat, že virus způsobí nádorovou přeměnu a záhy z hostitelské buňky zmizí. V nové rakovinové buňce pak po něm nezůstane žádná stopa. Také proto dnes spekulují odborníci o tom, že virového původu mohou být i některé další zhoubné nádory, u kterých se to dosud nepodařilo prokázat.
Ve své práci autoři dokonce tvrdí, že takové očkovací látky by mohly zabránit nejen vzniku nádorů, u nichž je dnes jistý jejich virový původ (například Burkittův lymfom), ale zamezit i vzniku dalších typů rakoviny, u nichž zatím není jasné, zda vznikají s přispěním mikroorganismů.
Stále víc lidí se vyléčí
Studie vědců z Cambridgeské univerzity ukazuje způsob, jak by bylo možné vyvinout vakcíny také proti dalším druhům zhoubných nádorů. Farmaceutický průmysl tak bude moci stále častěji přicházet s inovativní, přesně zacílenou léčbou. Ve vývoji je aktuálně přes 800 léků a vakcín proti rakovině. Brzy by mohly pomoci i 80 tisícům pacientů v ČR, kteří každoročně rakovinou onemocní.
Přečtěte si: Jaké druhy rakoviny se v ČR vyskytují nejvíc
"Hned po nemocech srdce a cév je právě rakovina nejčastější příčinou úmrtí u nás. Díky obrovskému pokroku ve výzkumu a dostupnosti moderních diagnostických a léčebných metod se ale míra úmrtnosti snižuje," říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). To potvrzují i data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Mezi lety 2001 až 2011 se výskyt rakoviny zvýšil o 21 procent, zatímco úmrtnost klesla o 4 procenta.
Hledání účinnějších léků
"Dnes už například víme, že rakovina není jedno onemocnění, ale 200 různých chorob. Snažíme se porozumět, jak přesně nemoc vzniká. Každý takový poznatek nám usnadňuje cestu k nalezení účinné látky, která s nemocí bude cíleně bojovat. Ve vývoji je nyní celkem 836 nových léků a vakcín proti rakovině," vysvětluje Jakub Dvořáček. Nejvíc nových léků se testuje
v boji proti rakovině plic. Jedná se celkem o 123 účinných látek, desítky nových léků se ověřují i proti dalším typům, jako je rakovina tlustého střeva, rakovina kůže, leukémie nebo lymfom.
Podle Jakuba Dvořáčka je nejslibnější cestou imunoonkologie. Tento inovativní přístup posiluje a aktivuje imunitní systém pacienta tak, aby s rakovinou a nádorovým bujením bojoval sám. Jeho výhodou jsou i minimální vedlejší účinky. Prozatím je schválen pro léčbu melanomu a rakoviny prostaty. Studie ale zkoumají i účinnost v boji s dalšími typy rakoviny, a přináší tak novou naději pro širší spektrum pacientů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Rakovina: Proč Češky kašlou na prevenci?
Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí
Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu