reklama

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Nejlepší lék na krásu, zdraví i spousty energie vám teče z kohoutku. Stačí trošku příhřát!

Foto: Thinkstock

Voda? Obyčejná voda? Klasická medicína se v tomhle vzácně shodne s alternativními postupy: pár sklenic vody hned po probuzení udělá s vaším zdravím divy. Nakopne vás lépe než káva a vyléčí až tisíc nemocí.

S vodoléčbou začněte hned dnes - je Světový den vody. Voda pomáhá úplně na všechny orgány, a pokud ne, tak rozhodně neublíží. Není divu, lidské tělo je složené z vody z 60 až 70 procent, a právě vodní prostředí umožňuje hladké fungování všech procesů. Nedostatečné zavodnění - dehydratace - vede k zhoršení funkcí organismu, ke stresu, zácpě a únavě.. 

Začínáme zlehka

Jakmile vstanete, jako úplně první věc, co uděláte, je vypít litr a půl vody. Zdá se vám to moc? Pokud vám to  nepůjde najednou, začněte s takovým množstvím, jaké zvládnete, a postupně přidávejte. Minimální množství pro dosažení léčivého účinku je velká sklenice (asi 300 ml). Voda by měla být aspoň vlažná - zhruba jako vaše tělesná teplota, a pokud do ní přidáte ještě pár kapek čerstvé citrónové šťávy, začali jste den tím nejlepším způsobem. Jediným vedlejším účinkem je častější cesta "na malou".

Doporučujeme: Zhubněte pitím vody! Kolik potřebujete vypít denně?

Pak si vyčistěte zuby a proveďte běžnou hygienu, jak jste zvyklí, ale se snídaní počkejte ještě dalších 45 minut. Teprve potom se najezte a napijte, další dvě hodiny si dejte pauzu. Stejné pravidlo platí u všech dalších jídel za den. 

Nečekejte na nemoc

Proč bychom to ale měli dělat? Jde vlastně jen o pravidelné dodržování rady, kterou jinak dostáváme při nemoci, aby se jí tělo co nejrychleji zbavilo. Lékaři ho běžně doporučí při chřipce, infekcích, všech horečnatých stavech. Stejně tak při zánětech močových cest a ledvinových kamenech, mykózách, při kašli a problémech s dýchacími cestami. Samozřejmě také  při průjmu včetně infekčního, ale také naopak při zácpě.

Přísun tekutin nás zklidní, pročistí, omladí a ozdraví. Když začnete den vodou a průběžně budete hladinku doplňovat, brzy si všimnete rozdílu:

 • nastartuje metabolismus
 • zklidní žaludek i pálení žáhy
 • podpoří činnost jater při produkování žluči
 • usnadní trávení
 • pročistí krev
 • pročistí pleť

Nejlepší detox na jaro

Voda je pro naše tělo tím nejdokonalejším a nejpřirozenějším prostředkem na detoxikaci. Spolu s ní odtečou bolesti hlavy a kloubů, dna, nemoc ledvin i některé problémy se srdcem. Prokazatelně pomáhá proti nadváze, stresu i sklonu k depresím. V pročištěném těle rozhodně zaznamenáte příliv energie, který vám pomůže lépe zvládat nároky denních poviností.

Průběžné zavodňování pomáhá také při epilepsii, tuberkulóze, meningitidě, nevolnostech, cukrovce, gastritidě, potížích s dělohou a mnoha dalších. Podle odborníků odvádění toxinů z těla hraje i významnou funkci jako prevence rakoviny.

Za kolik dní to poznám?

Pokud budete uvedený režim dodržovat určitý počet dní, mělo by dojít k zásadnímu zlepšení

 • vysoký tlak - 30 dní
 • žaludeční problémy - 10 dní
 • diabetes - 30 dní
 • zácpa - 10 dní
 • tuberkulóza - 90 dní
 • artritida - v prvním týdnu dodržovat jen 3 dny,  teprve ve druhém a dalších týdnech denně, výsledky se mají dostavit zhruba do měsíce

"Lékaři doporučují pít teplou vodu ráno a v dopoledních hodinách, protože prokazatelně snižuje aktivitu volných radikálů, které atakují naše tělo," vysvětluje Stella Metsovas, odborná poradkyně v oblasti zdravé výživy v deníku Medical Daily. Právě tyto škodliviny vedou k rychlejšímu stárnutí nejen pleti, ale přímo buněk, takže přímo otvírají dveře nemocem. Pouhá voda tak posílí imunitní systém nejen v období častého výskytu infekcí horních a dolních cest dýchacích.

Zázrak z kohoutku

Stejně prospěšná jako zevnitř je však voda i při vnějším použití. Obklady, omývání, koupele a zábaly ulevují od mnoha potíží a mnohé také doslova léčí. Doma v pohodlí vlastní koupelny si můžete udělat malé soukromé lázně a vyzkoušet léčbu vodou.

Přečtěte si: Zvýšená kyselost těla může vést k rakovině: Co pomůže?

Pohybový aparát: Vodní odpor a střídání teploty prokrvuje a uvolňuje, pomáhá rozcvičit  ztuhlé šlachy. Někdy stačí se prohřát v teplé vaně a hned odtud vyskočíte jako kamzík. Jen pozor při bolesti zad - tam teplá koupel spíš stav zhorší.

Krevní oběh: Voda pomáhá lepšímu prokrvení všech částí těla. Sníží se tak krevní tlak, což prospěje srdci. Působí proti křečovým žilám a ulevuje a léčí při ucpávání cév dolních končetin při arterioskleróze. 

Dýchací soustava: U chorobných stavů, spojených se zúžením průdušek (alergie, zánět…), voda pomůže uvolnit sevření. Dýchání se tak zlepší a prohloubí. Inhalace, obklady nebo zvlhčení vzduchu ulevují od kašle, ať má jakýkoliv původ. Pravidelným otužováním dosáhneme vyšší obranyschopnosti, takže budeme méně nemocní.

Kůže:  Zlepšuje její obranyschopnost, prokrvení a výživu. Koupání nebo svižná sprcha - a člověk je "jako nový". Nejen čistý, ale taky má hladší vypjatou pokožku a lepší růžovou barvu.

Nervy: Voda působí zejména na  vegetativní nervový systém, který není ovladatelný vůlí. Jeho prostřednictvím dochází k uvolnění křečovitých stahů, a tím k tlumení bolesti. I bolavá hlava se umoudří, když ji strčíte pod ledový proud. Tekoucí voda účinkuje i psychiku - jakoby odplavila problémy.

Žlázy s vnitřní sekrecí: Při snížené funkci žláz působí povzbudivě (funkci zvyšuje) a naopak při zvýšené funkci ji tlumí. Tento zvláštní účinek dosáhnete při pravidelných koupelích a zábalech.

Měkké tkáně: Zlepšuje prokrvení, výživu, příznivě ovlivňuje svalové napětí a pružnost. Studenou vodou například "zrušíte" výraz smutného bernardýna, který se na vás dívá ráno ze zrcadla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejnovější kosmetický hit? Perlivá voda

V jaké poloze je nejzdravější spát?

Co byste měli vědět než si koupíte další balenou vodu

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama