reklama

Masturbace: V minulosti hřích, a co dnes?

Jak přistupovat k masturbaci? Dříve hřích, tabu nebo nevyzrálá forma sexuality. Seznamte se s dnešním pohledem na tuto sexuální praktiku.

Masturbace
Masturbace | Foto: thinkstockphotos.com

Ještě v minulém století se o ní vůbec nehovořilo. A do 60. let 20. století stále existovali lékaři, kteří doporučovali se masturbaci vyhnout jakožto nevyzrálé formě sexuality.

Dokonce tvrdili, že lidé praktikující tento způsob sexuálního chování by si jej mohli zafixovat a nikdy se nenaučit "dospělou" formu sexuálního chování. Jak to tedy je? Hřích, nebo přirozená součást života?

Masturbace znamená dosažení sexuálního vzrušení pomocí vlastní manuální stimulace genitálu, které může, a nemusí vést k orgasmu. Tolik věcná, "učebnicová" definice. Za tímto slůvkem se ale u některých z nás mohou skrývat pocity studu, problémy se sebepřijetím, nejistota, otázky... A ty bývají velmi osobní.

Biblický Onan

Udělat si to sám - jen málokdo asi pochybuje, o jakou činnost se jedná. Pro sexuální sebeuspokojování bychom určitě našli daleko více výrazů. Víte ale, z čeho pochází výraz "masturbovat"? Je z latinského "manu stupratio" či z "mas turbatio" a znamená pohlavní sebevzrušování a sebeuspokojení (ukájení).

Někdy se též používá termín onanie či ipsace, ojediněle také narcismus. Označení termínem onanie není vzhledem k původu slova přesné, nicméně je to termín běžně používaný. V Bibli, v Genesis 38, 8-10, je totiž Onanovi připisované jiné bezpráví než sebeukájení. Onan odmítal poskytnout své ženě právo na plození.

Dnešní pohled na sebeukájení: jednoznačně v pořádku

V současnosti se odborníci shodnou na zcela jiném, výrazně pozitivním pohledu na sexuální ukájení sebe sama. Masturbace je nejen přirozená, ale též je to velmi bezpečný a rychlý způsob, jak dosáhnout sexuálního uvolnění. Během masturbace se člověk naučí lépe poznávat své tělo a zjistí, co mu dělá dobře. A to může vést k lepší sexuální komunikaci s partnerem.

Dělají si to už miminka v plenkách

Masturbace je forma sexuálního chování, kterou se většina z nás naučí jako první, většinou velmi instinktivně. Kdy přesně se tak stane, jak často dítě masturbuje, jak se tato forma sexuálního chování mění s věkem - to vše je velmi podobné faktům týkajícím se ostatních forem lidské sexuality.

Variant je opravdu nespočet. Některé děti si začínají se svým přirozením hrát velmi brzy, jiné až v pubertě a ještě další lidé začnou masturbovat až po získání informace, že mohou. Některé děti masturbují častěji, intenzivně, některé zřídka.

Adolescence: ve znamení fantazií a orgasmu

Někteří často, další málo, jiní vůbec. V zásadě ale v tomto období sexualita nabývá na významu vzhledem k působení hormonů a rozvíjení sekundárních pohlavních znaků, takže i masturbace bude významnější. Není asi možné říci, že by byla častější, ale pravděpodobně je vědomější. Malé dítě si většinou bezmyšlenkovitě hraje s genitálem, kdežto adolescenti již mají sexuální fantazie a učí se dosahovat orgasmu.

Partnerství a vyšší věk: důvody k masturbaci se (ne)najdou

I u této skupiny lidí lze jen říci, že záleží na každém konkrétním člověku. Někteří lidé žijící v partnerství masturbovat nepotřebují nebo už ani nemají čas. Jedni masturbují ve chvíli, kdy nemohou mít se svým partnerem sex, například ze zdravotních důvodů.

TIP: Zjistěte, který ze zdravotních problémů vás trápí, díky interaktivní aplikaci domácí lékař.

A jiní masturbují, i když svůj sexuální život s partnerem považují za uspokojivý. Někdo jiný zase masturbuje, když svůj sexuální život za uspokojivý nepovažuje. Pro někoho masturbace slouží dokonce jako obohacení partnerského života.

Jak řešit problém jménem rozdílná sexuální touha, prozradíme v dalším článku.

Ať tak či onak, každopádně platí, že masturbace je NORMÁLNÍ v každém věku a záleží pouze na daném člověku, jakou formu sexuálního uspokojení volí. Masturbace může sexuální život s partnerem nahrazovat či jej příjemně doplňovat.

Exibicionismus, s. r. o.

Každé sexuální chování může být problematické či nepřijatelné vzhledem ke kontextu celé situace. Veškeré sexuální chování patří do soukromí buď pouze jedince, partnerského páru, nebo do soukromí více lidí. Vše se odehrává se vzájemným souhlasem. Pokud je praktikováno na veřejnosti, jde o porušení zákona a sociálních norem.

Masturbace se může stát problematickou ve chvíli, kdy se stává nezdrženlivou. To znamená v případě, kdy člověk nedokáže ovládat svoji sexuální potřebu a přiměřeně odkládat uspokojení. Masturbace se pak stává nutkavým aktem podobně jako jiné nezdrženlivé a nestřídmé chování (nadměrné požívání alkoholu, jídla, sexu). To může vést k mnoha problémům.

Všeho s mírou - i slasti

Každý člověk má jiný hodnotový systém a z něj vychází i jeho chování, včetně toho sexuálního. Jsou lidé, pro které je z jakéhokoli důvodu, převážně ale náboženského, sebeukájení nepřijatelné. Někteří třeba masturbují jen za určitých podmínek - třeba v nemoci partnera, kdy je pro ně masturbace jedinou formou sexuálního uspokojení, nebo v případě, že je partnerka po porodu a nemá po narození miminka na sex ani pomyšlení.

Nicméně tak jako byla v minulém století masturbace tabu, neměla by se v současném století stát imperativem. I bez masturbace lze mít spokojený sexuální život, protože i zdrženlivost k sexuálnímu životu patří. Člověk by však měl být veden vlastním rozhodnutím, a ne jen vláčen předsudky či mýty a obavami.

Pokud máte ohledně masturbace nezodpovězené otázky, ptejte se anonymně našich odborníků prostřednictvím webových stránek uLékaře.cz nebo si rovnou stáhněte mobilní aplikaci uLékaře.cz.

Masturbace dětí / co na to rodiče?

Důležitým úkolem rodičů je upozornit děti, že sexualita patří do soukromí. To znamená, že je sociálně nežádoucí kupříkladu masturbovat v přítomnosti jiných lidí. Rodiče by měli své dítě také ochránit před "sexuálními predátory", kteří spontánní dětskou sexuální zvídavost zaměňují za flirt či výzvu k sexu. Dítě svoji sexualitu teprve objevuje, a je tedy nesmírně důležité, aby dospělí nikdy nepřekročili určitou hranici.

TIP: Zajímá vás toto téma více? Přeštěte si další články o sexuální výchově a dětské masturbaci.

(hol), (jah)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sexuální praktiky staré tisíce let: Které to jsou?

Chcete si sex doopravdy užít? Probuďte v sobě ženu

Co vám ničí požitek ze sexu? Vlastní sebevědomí

Bojíme se dělat v angličtině chyby. Z ministrů mi bylo smutno, říká učitel Broňa | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama