reklama

Masturbuji každý den! Jsem zvrhlá a úchylná?

"Denně se uspokojuji sama, i když mám léta přítele a sex s ním mě celkem baví. Je to normální?" napsala nám čtenářka Dita. Jaký je váš názor?

Foto: Profimedia.cz

„Denně se uspokojuji sama, i když mám léta přítele a sex s ním mě celkem baví. Je to normální?" napsala nám čtenářka Dita. Jaký je váš názor?

Z reakcí našich čtenářek bylo poznat, že se postoje k této sexuální praktice hodně liší, od spontánního nadšení k mírnému rozčarování. Naprosté odsouzení se naštěstí nevyskytlo - vypadá to, že osvěta v tomto směru zafungovala.

Přítel se rád dívá

„Mně to přijde prostě divné, nebo přesněji řečeno nic moc. Sebeláska není nepříjemná, ale že bych ji nějak prožívala, to tedy fakt ne. Možná to prostě jen dobře neumím. Vlastně mi za ten trapas, kdyby mě někdo přistihl s rukou ve vlastních kalhotkách, ani nestojí," shrnuje svůj postoj studentka Ilona (16).

Masturbaci prostě miluju!

"Stejně jako můj přítel - nejraději ji podnikáme ve dvou, tedy tu moji. Ne že bychom z hlediska milostných hrátek nějak strádali, ale tohle je velmi příjemné okořenění sexu. Líbí se mu, když se při tom na mě může jen tak dívat, nebo mi třeba jen hladí bradavky. Je to prostě intimní hra, svádění, erotika..." pochvaluje si Martina (40) z Prahy.

„Sex mám ráda a nic proti masturbování. Ale být s milencem a přitom si to dělat sama, když se spolu můžeme úplně normálně milovat? To mi přijde scestné," krčí rameny učitelka Daniela (38).

Pověry jsou za námi

Přestože jde o naprosto přirozené pocity a pudy, byla ještě v minulém století masturbace velmi odsuzována. Malým dětem, které začaly zvědavě a s nadšením objevovat zjevné rozdíly mezi pohlavími, se do hlavy vtloukaly pověry a výmysly. Onemocníš a umřeš... Upadne ti ruka... Sežerou tě "tam" červi... Až tak daleko to dotáhla nesmyslná katolicko-měšťácká morálka.

Přitom je paradoxní, že ve středověku, v době nejhlubší křesťanské víry, měli naši předkové k masturbaci postoj více než přátelský. Možná to souviselo s faktem, že na děti pohlíželi jako na malé dospělé. Rodiče nejenže tyto praktiky nepronásledovali, ale naopak je leckdy ještě své děti učili.

Neškodí, ale pomáhá

Ostatně masturbace není nic, co by mohlo sexuálnímu životu škodit. Naopak. Pro ženu, která hůř dosahuje orgasmu při klasickém pohlavním styku, je hra s vlastním tělem zkušeností k nezaplacení. Bez stresu z marné snahy dovést vzpurné tělo k orgasmu, kdy se soustředí spíš na zklamání v očích milovaného než na vlastní slast, má daleko větší šanci dojít až na konec. A o to, na co přijde sama v soukromí, se pak může s přítelem podělit.

Relax i prevence

„Se vším řečeným souhlasím, ale nic z toho mé pochyby neřeší. Masturbace je prostě prima technika a nadřu se při ní daleko méně než při hrátkách ve dvou. Možná proto si každý večer napustím vanu a v klidu si ji užívám. Nejsem ale divná, když je mi to leckdy příjemnější než sex s partnerem?" dodává Dita.

„Současná doba vystavuje lidi velkému stresu. Ale zatímco silnější pohlaví si prostě bez velkého přemýšlení udělá dobře, ženám podobný bezprostřední přístup schází. A to je škoda, protože jde o naprosto přirozenou záležitost," konstatuje pražská psycholožka Vlasta Svobodová.

„Občas jen prostě potřeba upustit páru, aniž by to stálo další energii, která po celém dni schází. Masturbace dobře poslouží jako relaxace po náročném dni. U zadaných žen navíc zabrání zbytečným nevěrám a u singles rizikovému chování. Pokud jde ale o Ditu, možná může být problém i v komunikaci s partnerem - dosáhne-li žena uspokojení sama, mělo by se dařit i ve dvou. Ideální by bylo příteli prostě ukázat, jak na to," uzavírá psycholožka.

Co si o tomto tématu myslíte vy? Co poradíte Ditě?

Tento a další podobné soukromé problémy bude už tento čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia.
Levínský: Nakažených je až 400 tisíc. Promořování nefunguje, nemocnice ho nepřežijí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama