reklama

Máme se přetvařovat? Vědci říkají ne

Neustálé zastírání skutečných pocitů může přejít v syndrom vyhoření nebo vyvolat deprese. Škodí srdci a zvyšuje krevní tlak.

Strach
Strach | Foto: Thinkstock

Psychologové dospěli k závěru, že lidé, kteří musejí neustále zastírat skutečné pocity, trpí takzvanou emocionální disonancí, která může přejít v syndrom vyhoření nebo vyvolat deprese. Škodí srdci a zvyšuje krevní tlak.

Tým vědců z univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem zkoumal vliv potlačovaných emocí na lidské zdraví. Nechal zkoumané osoby odpovídat na telefonáty rozhořčených zákazníků ve fiktivním call-centru, kteří se nevybíravě dožadovali řešení svých potíží, vztekali se a  nadávali.

Zastírat pocity se nevyplácí

Jedna skupina mohla polemizovat a bránit se, druhá musela být neustále přívětivá a slušná. Ti, kteří směli odporovat, měli sice také zrychlený tep, ale brzy se zklidnili. Ovšem tí druzí, kteří se nesměli projevit, prokazovaly známky stresu - bušení srdce, pocení, vylučování stresových hormonů. Tento stav pak přetrvával ještě dlouho po ukončení fiktivního hovoru.

Tento jev je typický pro mnohá povolání od letušek přes prodavače, číšníky a operátory, ale vědci upozorňují, že se stále častěji projevuje ve všech sférách pracovního i soukromého života. Nejde vysloveně o přetvářku, ale o nároky na uhlazené chování. V ranním autobusu to sice často tak nevypadá, ale zkuste odporovat třeba naštvanému šéfovi...

Doporučujeme: Poznejte signály nemocného srdce

Nároky moderního života totiž vyžadují od lidí stále ukazovat pouze "společenskou tvář" a zastírat pocity. Na neustálou vstřícnost, empatii a přívětivost pak lidé doplácejí i vlastním zdravím.

Nadávejte aspoň doma

Rozpor mezi skutečnými emocemi a jejich projevy navenek pak vede k fyzickým i psychickým problémům. Trvale se tak zrychluje srdeční akce, což prokazatelně zkracuje život, zvyšuje tlak a vede k syndromu vyhoření a k depresím.

Podle vědců z britské Keele University by lidé měli dávat průchod svým skutečným pocitům přinejmenším v soukromí. Při zkoumání se ukázalo, že lidé jsou schopni překonat nepříjemný pocit mnohem déle, když přitom mohou nadávat. Jejich práh bolesti se zvyšuje a nadávání pomáhá zvládnout bolest

Náš tip:  Může být lenost nemocí? Prozradí vás city!

Pocit bolesti vzniká v centrálním nervovém systému  spojením procesů začínajících v receptorech kůže nebo vnitřních orgánů. od nichž se impulzy dostávají do mozku. Při nadávání se aktivují centra emocí v mozku a zdá se, že je produkováno hlavně pravou hemisférou. Většina řeči přitom přichází z hemisféry levé.  

Pláč zbavuje stresu

Výzkumy vědců z univerzity v Minnesotě zase prokázaly, že pláč dokáže organismus zbavit stresu a dostat jej zpět do rovnováhy. Důvodem je složení slz.  Obsahují totiž zvýšené hladiny některých proteinů, manganu a draslíku, a navíc určité speciální látky, které přirozeně otupují bolest.

K tomu je v slzách obsažen hormon prolaktin,  který hraje roli při stresu, při obraně organismu a dále i v jiných tělesných funkcích. Jeho obsah v slzách může pomoci objasnit, proč ženy pláčou více než muži. Ženy mají více prolaktinu než muži a jeho hladina se dál zvyšuje při těhotenství. Tím se vysvětluje, proč ženy pláčou častěji než  muži.

Muži opět ve výhodě!

Muži mají při prožívání bolesti obrovskou výhodu. Mají nervový systém, který určitým způsobem propojuje mozek s míchou, a pokud je tento systém aktivován vjemem bolesti, tělo začne produkovat endorfiny, které vjem bolesti zmírní. U žen tento mechanismus tišení bolesti neexistuje.

"Tento systém je zásadním principem tišení bolesti u lidí i ostatních obratlovců, ale nikdo zatím nezkoumal, jak vlastně funguje u žen a jiných samiček. Teď se ukazuje, že u nich tento systém k tišení bolesti neslouží," říká doktorka Anne Murphyová z University of Georgie, která tento jev studovala.

Zajímavý tip, jak "upustit páru":

 Schovávejte si doma průhledné kelímky od jogurtů. V případě potřeby je rozdupejte a akci doprovoďte zuřivými výkřiky, proklínáním a trochou slz a sprostých nadávek. Uvidíte, jak se vám uleví...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neskrývejte emoce - uleví se vám

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

   

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama