reklama

Poznejte signály nemocného srdce

Srdce se od pradávna považuje za symbol života, sídlo duše a centrum citu. Téměř všechny civilizace je kladly vždy na nejvyšší místo v pomyslné hierarchii všech orgánů. Poznejte signály, které pomohou odhalit nemocné srdce!

Foto: Profimedia.cz

Srdce se od pradávna považuje za symbol života, sídlo duše a centrum citu. Téměř všechny civilizace jej kladly vždy na nejvyšší místo v pomyslné hierarchii všech orgánů. Srdce se právem řadí k největším divům světa.

Srdce je životně důležitý orgán. Při zástavě jeho činnosti dochází k zástavě krevního oběhu a bez vnějšího zásahu k úmrtí. Mimořádnému významu srdce odpovídá i jeho uložení. Je chráněno uvnitř hrudního koše mezi plícemi. Nachází se uprostřed, svou větší částí zasahuje obvykle doleva. Velikost srdce se liší podle věku, pohlaví a stavu. Za normálních okolností ji lze přirovnat k velikosti zaťaté pěsti. Při některých srdečních chorobách může být větší.

Jste rizikoví?

Všímejte si uvedených příznaků a mějte na paměti, že mohou ukazovat na ohrožení vašeho srdce. Pravděpodobnost je vyšší, pokud máte další rizikové faktory srdečních onemocnění: obezitu, diabetes, vysokou hladinou cholesterolu, závislost na tabákových výrobcích nebo vysoký krevní tlak. Nemusí jít samozřejmě vždy o nemocné srdce. Návštěvu lékaře přesto neodkládejte.

Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí - zemře na ně téměř polovina naší populace. Ale statistická čísla by nemusela být tak vysoká, kdyby pacienti některé příznaky nepodceňovali a navštívili lékaře včas. Poznejte signály, které pomohou odhalit nemocné srdce!

1. Úzkost

Srdeční infarkt často způsobí velmi intenzivní pocit úzkosti a strachu. Lidé, kteří přežili infarkt myokardu, často popisují "pocit blížícího se konce".

2. Bolest na hrudi

Je nejčastějším příznakem, který přivede člověka s nemocným srdcem k lékaři. Bolest na hrudi ale může být způsobená i zažívacími obtížemi, plicní patologií či problémy s páteří. Ta způsobená srdečními problémy bývá lokalizovaná za hrudní kostí, mírně vlevo - lidé popisují pocit tlaku a pálení.

3. Kašel

Déletrvající kašel nebo dušnost mohou být příznakem selhávání srdce. Při jeho nedostatečné práci se hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto potíže.

4. Závrať

Tento problém spolu s kolapsy a krátkodobými ztrátami vědomí mohou značit arytmii, tedy poruchu srdečního rytmu. Ta může člověka ohrožovat náhlým úmrtím.

5. Únava

Prvním a jediným příznakem srdečního selhání může být i chronická únava, především u žen. Pokud nemáte vysvětlení, proč se cítíte tak vyčerpaní, raději navštivte lékaře.

6. Nevolnost a nechutenství

Častým příznakem infarktu myokardu je zvracení. Pokud se při srdečním selhání hromadí krev v břišních orgánech, lidé mohou trpět bolestmi břicha a nechutenstvím.

7. Bolesti jiné části těla

U srdečního infarktu nemusí pacient pociťovat bolest na hrudi, někdy vyzařuje spíše do ramene, horní končetiny, dolní časti zad nebo krku.

8. Rychlý nebo nepravidelný tep

Jednotlivé "přeskočení" srdce bývá nezávažné. Pokud se ale nepravidelnosti v srdečním tepu objevují častěji a navíc jsou spojeny s únavou či nevolností, mohou znamenat život ohrožující arytmii nebo selhání srdce.

9. Dechová nedostatečnost

Lidé, kteří se zadýchají při minimální námaze, mohou mít plicní onemocnění, např. astma. Ale problémy s dušností mohou znamenat i srdeční onemocnění.

10. Pocení

Náhlý studený pot bývá příznakem infarktu. Člověk může sedět na židli a najednou je zpocený, jako by právě doběhl maraton.

11. Otoky

Pokud selhává srdce, hromadí se tekutina v těle - to může způsobovat otoky nohou, rukou nebo se tekutina hromadí v břiše, což může snížit chuť k jídlu. Příznakem tak může být náhlý nárůst hmotnosti.

12.Slabost

Ve dnech nebo hodinách předcházejících infarktu si lidé často stěžují na nevysvětlitelnou slabost.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pivo a ženy: Místo prsou rostou břicha

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama