reklama

Anketa: Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Pobyt v nemocnici občas pacientům přidává k jejich nemocem ještě další potíže. Jak to ale změnit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdo ještě v nemocnici neležel, určitě tam byl aspoň na návštěvě. A každý odtud rád šel domů. Pobyt v nemocnici občas pacientům přidává k jejich nemocem ještě další potíže. Jak to ale změnit?

Vysoká horečka, bolest, noční příjem, kdy člověk měl pocit, že lékaře na pohotovosti obtěžuje. Nechají si vás tam, jelikož je váš stav akutní. Pokoje jsou přeplněné, proto vás uloží na vícelůžkový pokoj, kde má každý jiné problémy. Je vám zle, ještě se k tomu všemu ani nevyspíte. Popletou vám léky. Stěžujete si, ale nic vám to není platné. Docela běžný obrázek české nemocnice - nebo už patří minulosti? Jaké jsou vaše zkušenosti se zdravotnictvím? Diskutujte s námi pod článkem!  

Jak poznat kvalitu nemocnic?

"Když je vám špatně, nikdo vám neumí pomoci, a ještě máte pocit, že personál obtěžujete. To vám taky nepřidá," říká pacientka Ivana P. "Neúspěšná léčba trvala měsíc. Po převezení do jiné nemocnice, kde byl příjemný personál a fungovala zde komunikace, jsem šla za tři dny domů," vzpomíná dále. Jeden z mnoha příběhů, který si člověk i po letech velmi dobře pamatuje.

Doporučujeme: Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

"Nevhodný přístup personálu, špatné značení či výhrady ke stravě. I to byl důvod, proč před osmi lety vznikl celostátní projekt Nejlepší nemocnice v ČR,"  říká Daniel Vavřina, předseda neziskové organizace HealthCare Institute. Ta již osmým rokem organizuje průzkum kvality nemocnic takřka po celé České republice.

A jak dopadl zatím poslední, tedy loňský ročník? Absolutním vítězem se stala Karvinská hornická nemocnice, druhá skončila Nemocnice Kadaň a bronzovou příčku obsadila Městská nemocnice Ostrava. Vítěz ankety z předchozích let, Nemocnice Na Homolce, se loni "propadl" na čtvrtou příčku.

Výsledky hodnotícího projektu "Nemocnice ČR 2012":

1. Karvinská hornická nemocnice a.s.

2. Nemocnice Kadaň s.r.o.

3. Městská nemocnice Ostrava, p.o.

4.  Nemocnice Na Homolce

5. Městská nemocnice v Litoměřicích

Vedle několika další specializovaných žebříčků sdružení vyhlásilo i projekt Nejusměvavější nemocnice, v němž zvítězil Masarykův onkologický ústav v Brně. Celkové výsledky si můžete stáhnout ZDE.

Přečtěte si také: Velké nemocnice škrtly miliardu, na operaci si počkáte

Za osm let trvání soutěže o nejlepší nemocnici svůj názor vyjádřilo více než 217 000 respondentů ze 157 nemocnic v České republice. Pacient v anonymním dotazníku odpovídá na 28 otázek, které jsou zaměřeny na jeho spokojenost v dané nemocnici. Podíváme-li se na výsledky jednotlivých ročníků průzkumu, můžeme konstatovat, že respondenti nemají problém pojmenovat nejenom nedostatky, ale umí také i pochválit.

Pacienti a přístup personálu

Zřetelné to je například v otázce týkající se informování pacienta lékařem a vysvětlení mu dalšího postupu léčby, kdy se od začátku tohoto projektu spokojenost zlepšila o celých 20 %. Vysvětlit pacientovi možná rizika léčby umělo v roce 2011 celkem 81 % lékařského personálu. Po minulém šetření (v roce 2012) se tato komunikace vylepšila o další 4 %.

Chování a přístup personálu je přitom velmi důležitou součástí hospitalizace, která má značný vliv na uzdravení, souhlasí mnoho odborníků. "Ne nadarmo se říká, že někdy i vlídné slovo uzdraví," doplňuje Daniel Vavřina.

Náš tip: Porod do vody v přímém přenosu!

Respondenti na sebe také prozradili, že výběr nemocnice je pro ně důležitý nejenom lokalitou (celých 49 % pacientů), ale také kvalitou lékaře. Problémem je pořád strava. Situace se sice zlepšuje, ovšem reakce respondentů v této oblasti napovídají, že je to dlouhodobější úkol pro většinu nemocnic.

Pomozte zlepšit úroveň nemocnic

Na uvedených příkladech je zřejmé, že funguje zpětná vazba mezi pacientem a personálem - a to je i cílem projektu "Nejlepší nemocnice ČR". 

"Snažíme se do "hry" zapojit co nejvíce lékařů, ošetřujícího personálu i pacientů českých nemocnic. Výsledky průzkumu spokojenosti od HealthCare Institute jsou každoročně předkládány ředitelům a top managementu nemocnic, se kterými se následně snažíme diskutovat o nasazování nových manažerských přístupů a zlepšení nedostatků, které z hlasování vzešly," uzavírá Daniel Vavřina.

Chcete-li i vy ovlivnit chod své nemocnice, vyjádřete svůj názor nejpozději do 30. září 2013 prostřednictvím dotazníku, který je k dostání v tištěné podobě v nemocnicích nebo na webových stránkách www.hc-institute.org.

Dotazník spokojenosti pacientů si vyžádejte u zdravotního personálu nebo jej vyplňte v pohodlí doma po internetu. Je to jeden z nejlevnějších nástrojů, jak dát najevo, co vás trápí a vyzdvihnout to, co se vám líbí.  Po vyhodnocení budou opět všechna data představena vedení nemocnic nemocnic i široké veřejnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Podívejte se na změny ve zdravotnictví pro rok 2013

Kožní znaménka: Zbavte se jich i bez řezání

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

Vláda selhala, neumí ani vydat opatření podle návodu, říká expert k rozhodnutí soudu | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama