reklama

Lupénka útočí hlavně v zimě. Nedejte jí šanci

Nedostatek slunce, chřipka, ale i stres v zimě zhoršují projevy lupénky. Jak se ubránit?

Foto: Thinkstock

Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu kůže. Není však nutné propadat zoufalství.

Přinášíme odpovědi na pět nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v  chladných měsících roku co nejlépe pečovat.

1. Proč je v zimě kůže horší?

Na jaře a v létě dopadá na naši pokožku sluneční záření, které má na průběh lupénky blahodárný vliv. V zimě nejenže zkracujeme pobyt venku, ale pokud už vyrazíme na procházku, jsme obvykle až po nos zachumlaní v teplém oblečení. Slunečních paprsků k nám tak dorazí jen naprosté minimum.

Doporučujeme: Lupénku, ekzém i opary v zimě zdolají byliny

Vzduch v zimě je navíc velmi suchý. Jak tuto situaci řešit? Poraďte se se svým lékařem a vyrazte na fototerapii. Tato metoda využívá léčebného působení ultrafialového záření, které tlumí nadměrné dělení buněk kůže, takže se pokožka tolik neolupuje.

2. Ovlivní lupénku větší hlad?

V současné době probíhá výzkum, který zkoumá vliv potravy na psoriázu. Zatím se však žádná souvislost mezi jídlem a lupénkou nepředpokládá. Pokud přesto máte pocit, že některé potraviny vaše obtíže zhoršují, poraďte se s lékařem a případně tyto složky ze svého jídelníčku vyřaďte. Jiná situace je u alkoholu, který obzvlášť v kombinaci s kouřením skutečně zvyšuje riziko vzniku zánětlivých puchýřků na dlaních a ploskách nohou.

3. Zhoršuje pokožku chřipka?

Ačkoliv vědci stále nevědí, co je přesnou příčinou vzniku lupénky, předpokládá se významný vliv imunitního systému. Cokoliv, co vychýlí imunitu z rovnováhy, i když se jedná jen o obyčejnou chřipku, tedy může rapidně zhoršit projevy psoriázy. Zejména streptokokové infekce bývají dávány do souvislosti se závažnějším průběhem lupénky, který je charakteristický vznikem kapkovitých puchýřků na břiše, zádech, pažích a nohách. Zkuste proto předcházet onemocněním dýchacího systému vyváženou stravou, dostatečným příjmem vitamínů, otužováním a pravidelným cvičením.

4. Je vhodné očkování?

Vzhledem k tomu, že tato choroba může znamenat zhoršení lupénky, je to rozhodně dobrý nápad. Samotná vakcína by vám nijak ublížit neměla. Jedinou nevýhodou je, že se každý rok musíte nechat přeočkovat, proto si nezapomeňte vždy včas zajít k lékaři.

5. Škodí delší volno?

Přestože se to může zdát paradoxní, předvánoční čas a prázdniny mnoho lidí velmi stresují. Zkuste se nad všeobecný shon a stres povznést a myslete hlavně na hezké chvíle strávené s rodinou. Zajděte společně na procházku nebo se uvolněte meditací. Uvidíte, že se vaše pleť zlepší.

(brbr)

zdroj: www.webmd.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemoroidy

Nevěrník či kliďas: 9 zajímavostí o sovách a skřivanech

Kýcháte? Třeba myslíte na sex

reklama
reklama
reklama