reklama

Lupénka se dá odstranit i laserem, říká kožní lékařka

Se stále teplejšími dny budeme odhalovat stále větší plochu své kůže. Jak to udělat, aby byla pěkná, na to se ptejte známé dermatoložky Edity Jatšové.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kůže je to, co z nás ostatní vidí nejdřív. Jak řešit kožní problémy jste se ptali  známé dermatoložky Edity Jatšové!

Na jaře se obvykle alespoň částečně zlepší stav kožních onemocnění, ať jsou to různé ekzémy, pupínky, akné a podobně. Pokud ne, je vhodné začít uvaživat o odborné dermatologické léčbě nebo dokonce zákroku.

Zbavte se strií a lupénky

Moderní korektivní dermatologie nabízí možnosti, o jakých se dřív ani nesnilo. Od plazmového ošetření až po známý laser, který však dnes "umí" mnohem víc, než jen  čistě a přesně odstranit třeba znaménko.

Doktorka Jatšová ho doporučuje například na strie- a to čím dřív, tím lépe. "Drobné metličky doporučuji ošetřit cévním laserem,. Až se zvětší, laserem už to nepůjde a bude nutné přistoupit k razantnějším metodám," varovala například.

Peníze vám může ušetřit její názor, že jako prevence se protistriím nedá dělat nic, kromě starého dobrého promazávaní. Ostatní metody, které se často nebízejí, jsou neúčinné.

Na akné ovocnými kyslinami nebo do hloubky

Velkou novinkou je možnost využít laser na lupénku. "Na chronická neměnná ložiska zkoušíme cévní laser. Po ošetření vzikne z ložiska modřina, pak stroupek a poté se ložisko začne stahovat. Nejdříve děláme testovací zákrok na malé ploše, podle výsledku poté na větších plochách," vysvětlila doktora Jatšová

Doporučujeme: Téma Péče o pleť 

Náš dnešní host také připomněl, že většina zákroků na kůži je nejvhodnější na podzim. Platí to například pro hnědé skvrnky, různé jizvy nebo i akné. K jeho léčbě se používá chemický peeling- nejčastěji ovocnými kyselinami. Díky nim se pleť začne lépe čistit a odstraní se komedony.  "Laserem nebo radiofrekvencí se snažíme se mazové žlázy zmenšit a oblanit krunýřem z kolagenových vlákem a tím omezit mazotok. Metod je rozhodně hodně a je nutné akné řešit zavčas, aby nezanechalo jizvy- s těmi se pracuje velmi obotížně," připomněla rovněž.  

Všechny ostatní odpovědi  paní doktorky Jaštové na vaše otázy naleznete dole pod článkem v on-line rozhovoru.

Náš odborník

 

MUDr. Edita Jatšová

Je jedním z nejuznávanějších specialistů v oboru korektivní dermatologie v ČR.  Pracuje v Laserovém centru Anděl.
Má za sebou dlouholetou praxi v oboru laserové a estetické medicíny a mnohaleté působení jako vedoucí lékař na přední estetické klinice Asklepion, kde pracovala jako primářka.

Je členkou dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a společnosti pro využití laserů v medicíně ČLS JEP. Od roku 2000 přednášela a školila chirurgické a korektivní postupy v dermatologii po celé ČR, aktivně publikuje v dermatovenerologických časopisech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Poddejte se jarní únavě. Jen tak z ní nevznikne nemoc

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Pozor! Zfušované plastiky: Častější než byste řekli

reklama
Doporučené recepty
    reklama